Burakumin - kasta nedotknuteľných

Burakumin - kasta nedotknuteľných

Deviata najľudnatejšia krajina sveta - Japonsko - predstavuje z hľadiska etnických skupín mimoriadne homogénnu komunitu. Až 98,5 % obyvateľov z viac ako 127 miliónovej populácie sú práve Japonci. Zvyšné percentá pripadajú najmä na potomkov prisťahovalcov - prevažne Kórejcov, z ktorých mnohí prišli do Japonska ešte počas obdobia okupácie Kórey. Žije tu ale aj niekoľko sto tisíc Brazílčanov, Peruáncov, Číňanov či Filipíncov. Okrem nich na ostrove Hokkaido nájdeme aj malú komunitu pôvodných obyvateľov Ainu, ktorých ostáva bezmála už len približne 30 000, ale aj obyvateľov z ostrovov Ryukyu. Čo je ale veľmi zaujímavé, sú približne 3 milióny ľudí, ktorí sú potomkami tzv. diskriminovanej komunity – komunity Burakumin.

Počuli ste o nich niekedy? Počas nášho zájazdu Zlatá cesta Japonskom si vysvetľujeme, kto títo ľudia vlastne sú a prečo boli v minulosti považovaní za „nečistú kastu“ alebo „nedotknuteľných“. Jedná sa o potomkov rodín, ktoré v minulosti po celé generácie pracovali ako mäsiari, kožiari, organizovali pohreby či vykonávali popravy. Japonsko je krajina, kde prevládajúcimi náboženstvami sú a od dávnych dôb boli šintoizmus a budhizmus- povolania, ktoré sú spojené so smrťou a zabíjaním sú v priamom rozpore s ich filozofiou.

Pre budhistov pracovať ako mäsiar znamená porušiť prvé a základné prikázanie - „nezabiješ akúkoľvek živú bytosť, ani zvieratá“ (preto sa mnoho budhistov stáva vegetariánmi). Šintoistov zase tieto zamestnania poburujú kvôli ich náboženskej predstave o znečistení. Historicky preto začali byť tieto rodiny, u ktorých sa remeslo dedilo z generácie na generáciu, utláčané a diskriminované.

Už počas šógunátu Tokugawa sa stali samostatnou kastou a boli nútení sťahovať sa do odľahlejších častí miest, kde si vytvárali vlastné dediny a getá. Samotný názov burakumin v doslovnom preklade znamená „tí, ktorí žijú v dedinách“. Hoci držali monopol na remeslá, ktoré boli pre chod spoločnosti potrebné a dobre vynášali, ich životná úroveň bola nízka. Napriek tomu, že s príchodom obdobia Meiji v 19. storočí bol zrušený kastový systém a vydedencom boli priznané rovnaké práva, nikdy sa im nepodarilo zbaviť nálepky bývalých vyhnancov.

Tieto predsudky pretrvali až do dnešnej modernej doby. Rodičia z komunity burakumin častokrát svojim deťom radšej ani nepovedia o ich pôvode- existuje teda pomerne veľká populácia ľudí, ktorí ani netušia, že sú potomkami nedotknuteľných. Ešte v 20. storočí sa pred vstupom do zamestnania alebo svadbou bežne robili tzv. kontroly zázemia, aby sa vylúčilo, že budúci ženích alebo nevesta pochádzajú z takéhoto prostredia.

Mnoho burakumin sa v tomto období dokonca stalo súčasťou japonskej mafie Yakuza. Odvtedy vzniklo veľa zákonov a organizácií, ktoré sa usilujú o odstránenie diskriminácie a integráciu medzi ostatných Japoncov, čo sa po dlhých storočiach konečne javí ako úspešné. Zaujalo vás to? Poďte s BUBO na zájazd do Japonska a dozviete sa o jeho histórii a obyvateľoch omnoho viac!


Ďalšie originálne cestopisy od profesionálneho sprievodcu BUBO
K

Ázia  

Južná Kórea, Japonsko


náročnosť

16 dní

Trvanie

7832
K

Ázia  

Japonsko, Čína


náročnosť

10 dní

Trvanie

3560
K

Ázia  

Japonsko


náročnosť

15 dní

Trvanie

6990
Svetové zážitky na koľajniciach Prémiový blog

Prémiový blog Svetové zážitky na koľajniciach

Cestovateľský sen ísť na dovolenku vlakom má vraj iba promile Slovákov. No možno vás po tomto blogu pribudne. Spoločne s mojimi destinačnými…

Ľuboš Fellner 18 min. čítania
Magický ostrov Mijadžima Mijadžima

Mijadžima Magický ostrov Mijadžima

Iba pár minút plavby trajektom zo smutne slávnej Hirošimy, leží malý ostrov Icukušima, prezývaný tiež Mijadžima. Prečo magický? V najbližších…

Martin Ferenčík 17 min. čítania
Nikkó – mesto, ktoré si zamiloval šogún Nikkó

Nikkó Nikkó – mesto, ktoré si zamiloval šogún

Nehovor o kráse, kým si nevidel Nikkó! zvykne sa spomínať v súvislosti s malebným japonským mestom, ležiacim v horách rovnomenného národného parku.…

Ďalšie dovolenky do krajiny:

Viac informácií o krajine: