Cyrene (Kyréna)

Cyrene (Kyréna) Grécke mesto v africkej Líbyi

Cyrene (Kyréna) bolo jedno z najdôležitejších miest helenistického sveta. Bolo kolóniou grékov z ostrova Théra. Podľa tohto mesta je dodnes pomenovaná východná časť Líbye, Cyrenaica. Podľa Hérodota dostal Grinus z Théru radu od Pythie, Delfského Orákula, aby založil mesto v dnešnej Líbyi. Za túto radu zaplatil orákulu hektakomb (poplatok v podobe 100, alebo „veľa“ býkov). Toto sa však neudialo a po dlhom suchu sa thérania opäť vydali k orákulu do Delf, kde im orákulum pripomenulo, že už dostali radu, aby založili mesto. Tentokrát už bola informácia bližšia a odporúčanie sa týkalo miesta, kde mesto bolo založené na ostrove Jazirat Barda`ah. Nestretlo sa však s úspechom a po dvoch rokoch orákulum povedalo, že musia poslúchnuť a ísť na jej určené miesto na pobreží dnešnej Líbye. Usadili sa teda na mieste Aziris, ktoré však po niekoľkých rokoch prosperity museli opustiť a presunúť sa o „kus“ ďalej až na dnešné miesto, kde sa Cyrene nachádza. Po niekoľkých desaťročiach sa populácia grékov rozrástla a darilo sa im tu a dokonca rozšírili svoje územie, ktoré zabrali miestnym kmeňom. Podľa gréckych informácií bolo mesto založené v roku 631 pred naším letopočtom 16 kilometrov od spriateleného prístavu Apolónia (Marsa Sousa). Mesto sa rozrastalo a prosperovalo hlavne vďaka obchodu s Gréckom, ktorý prebiehal práve cez Cyrene a stalo sa najdôležitejším v regióne. Pod vládou miestnych kráľov sa stalo mesto a okolie v roku 460 p.n.l. republikou. Po smrti Alexandra Veľkého (323p.n.l.) sa republika stala súčasťou oblasti Ptolemáyovského vplyvu a v roku 74 p.n.l. súčasťou Rímskej ríše. Cyrene je od počiatku kresťanstva súčasťou tejto novovznikajúcej viery. Šimon z Kyrény bol jedným z tých, ktorí boli určení, aby pomohli Ježišovi niesť svoj kríž. Až do konca existencie Cyrene tu boli evidovaní viacerí biskupi. V dnešnej dobe sa v Cyrene nachádza niekoľko významných nálezov ako napríklad Apolónov chrám, Demeterov chrám a čiastočne odkrytý Diov chrám. Mesto malo rýchly koniec v roku 375 nášho letopočtu vďaka zemetraseniu, ktoré pochovalo mesto počas bežného života, a tak sa tu nachádza množstvo zaujímavých nálezov. Veľa z nich bolo už v polovici 19.storočia odvezených do viacerých múzeí sveta. Niektoré z nich boli postupne do Líbye vrátené a sú v národnom archeologickom múzeu v Tripolise. Práce na odkrývaní stále pokračujú a mesto sa dostáva na svetlo sveta. Nie nadarmo bolo v roku 1982 zapísané na zoznam UNESCO pamiatok.


Ďalšie originálne cestopisy od profesionálneho sprievodcu BUBO
K

Ázia  

Vietnam


náročnosť

12 dní

Trvanie

3812
K

Ázia  

Thajsko, Singapur, Malajzia


náročnosť

15 dní

Trvanie

2369 3949€
K

Amerika  

Južná Amerika, Panama, Kolumbia


náročnosť

13 dní

Trvanie

4284 5100€
Bezpečnosť v cestovaní 2025
Prémiový blog

Prémiový blog Bezpečnosť v cestovaní 2025

Báť sa či nebáť sa? Ako rozlúsknuť Hamletovskú otázku o tom, kam cestovať? Možno sa pýtate, či je daná krajina, ktorá je vaším snom, bezpečná na…

Ľuboš Fellner 15 min. čítania
Čo to znamená prejsť celý svet?
Prémiový blog

Prémiový blog Čo to znamená prejsť celý svet?

Steve Jobs vždy hovoril, že nechce byť najbohatším mužom na cintoríne, ale túži zmeniť svet. Ja som sa v novembri 1989 prestrihal cez ostnatý drôt…

Ľuboš Fellner 29 min. čítania
Ibn Battúta – najväčší moslimský cestovateľ
Blog

Blog Ibn Battúta – najväčší moslimský cestovateľ

Moslimský Marco Polo, Ibn Battúta, je najuznávanejším „cestovateľom islamu“. Prešiel neuveriteľných 120 000 km, čo pred ním zrejme nikto nedokázal.…

Ľuboš Fellner 65 min. čítania