Skalné maľby Tadrart Acacus

Skalné maľby Tadrart Acacus História Sahary na jednom mieste

Nasadnete do svojich 4x4 a vyrazíte z mestečka Ghat uprostred saharskej púšte na západe Líbye, pár kilometrov z Alžírskej hranice. Žltý piesok a pieskové duny rýchlo vystrieda čadičové pohorie. Hory sú bizarne vytvarované tísíckami rokov vetrov a dažďov, zanechajúc po sebe viacero skalných oblúkov, niektoré až 150 metrov vysoké. Hory však nie sú cieľom. Prichádzate sem z rovnakého dôvodu ako množstvo vedeckých pracovníkov pred Vami a určite aj po Vás. Celé pohorie je známe výskytom veľkého množstvá piktogramov. Sú na nich vyobrazené postavy ľudí a zvierat v rôznych situáciách, či už loveckých, alebo spoločenských. Vedci ich rozdeľujú do štyroch základných skupín podľa obdobia vzniku. Najstaršie sú z takzvaného obdobia „Divokej fauny“ cca 6000 - 12000 rokov p.n.l. Vtedy bola Sahara v tejto oblasti ešte zelená a plná zveri, ako slony a žirafy. Obdobie „Okrúhlych hláv“ bolo typické vyobrazeniami beztvarých tiel, ktoré predstavovali ľudí. Bolo to pravdepodobne prechodné obdobie z lovcov-zberačov na ľudí, ktorí žili usadnutým životom a začali pestovať domestikované rastliny a chovať domáce zvieratá. Je to obdobie od 8000 – 6000 rokov p.n.l. V tejto dobe začala Sahara schnúť a meniť životné podmienky. Obdobie „Koní a vozov“ zaberá obdobie 1000 p.n.l. po prelom letopočtov. S príchodom kolesa a vozov aj do tejto časti sveta sa radikálne zmenil spôsob života a ľudia začali po Afrike migrovať viac a rýchlejšie. Posledným obdobím je obdobie „Tiav“ z doby cca 200 rokom pred Kristom až po súčasnosť. Sahara je už vyprahnutá a nehostinná púšť a ľudia tu žijúci sa museli prispôsobiť tomuto podnebiu. Nikto z terajších obyvateľov si nemôže na tieto maľby nárokovať, aj keď Tuarégovia a Garamantovia svoje umenie odvodzujú od tohto v horách a pokračujú v tradícii. Zmeny, ktoré nastali vďaka poveternostným podmienkam vidíme na horách, tie ktoré nastali v spoločenských skupinách ľudí tu žijúcich môžeme sledovať na obrazcoch a maľbách. Obidvaja činitelia tu po sebe zanechali fascinujúcu pamiatku, ktorá je od roku 1985 zapísaná na zoznam kultúrneho dedičstva UNESCO. Niet sa čo diviť, aj keď sa tu návštevníci divia viac ako dosť. Foto: Luca Galuzzi


Ďalšie originálne cestopisy od profesionálneho sprievodcu BUBO
K

Ázia  

Vietnam


náročnosť

12 dní

Trvanie

3812
K

Ázia  

Thajsko, Singapur, Malajzia


náročnosť

15 dní

Trvanie

2369 3949€
K

Amerika  

Južná Amerika, Panama, Kolumbia


náročnosť

13 dní

Trvanie

4284 5100€
Bezpečnosť v cestovaní 2025
Prémiový blog

Prémiový blog Bezpečnosť v cestovaní 2025

Báť sa či nebáť sa? Ako rozlúsknuť Hamletovskú otázku o tom, kam cestovať? Možno sa pýtate, či je daná krajina, ktorá je vaším snom, bezpečná na…

Ľuboš Fellner 15 min. čítania
Čo to znamená prejsť celý svet?
Prémiový blog

Prémiový blog Čo to znamená prejsť celý svet?

Steve Jobs vždy hovoril, že nechce byť najbohatším mužom na cintoríne, ale túži zmeniť svet. Ja som sa v novembri 1989 prestrihal cez ostnatý drôt…

Ľuboš Fellner 29 min. čítania
Ibn Battúta – najväčší moslimský cestovateľ
Blog

Blog Ibn Battúta – najväčší moslimský cestovateľ

Moslimský Marco Polo, Ibn Battúta, je najuznávanejším „cestovateľom islamu“. Prešiel neuveriteľných 120 000 km, čo pred ním zrejme nikto nedokázal.…

Ľuboš Fellner 65 min. čítania