Líbyjské púštne sklo

Líbyjské púštne sklo Bolo dosť dobré aj pre faraónov

Píše sa približne rok 20 miliónov pred naším letopočtom. V mori sa búria chaluhy, Indický subkontinent sa práve stretáva s Áziou a v Európe a Afrike behá približne 100 druhov primitívnych opíc. Práve vtedy, možno okolo obeda, sa prihodilo niečo, čo spôsobilo, že sa púšť zmenila na sklené ihrisko. Možno to bol dopad meteoritu, možno istá explózia v nižšej časti atmosféry. V každom prípade tu bol zdroj obrovského tepla, ktorý premenil kremičitý piesok na sklo. Sklo vzniká roztavením správnej zmesi piesku. Tu sa stretlo v prírode niekoľko ideálnych faktorov, ktoré toto dokázali zabezpečiť a vytvoriť sklenú vrstvu na púšti. Práve na mieste tohto incidentu bolo veľké množstvo čistého kremičitého piesku. Keďže to bol takmer čistý kremík, bolo možné, aby tekuté sklo neskryštalizovalo a ostalo v hladkej podobe. Sklo bolo po vychladnutí na svete. Keď sa o necelých 20 miliónov rokov neskôr, v roku 1922, Howard Carter dostal do hrobky faraóna Tut, našiel tu ozdoby s typickým skarabeom, ktoré neboli z jemu známych drahokamov, ale pripomínalo to sklo. Toto bolo neskôr vedcami potvrdené a je jasné, že ide o Líbyjské púštne sklo. Aj napriek tomu, že výroba skla je známa už z doby približne 1500 rokov pred naším letopočtom, púštne sklo bolo aj tak považované za niečo unikátne a používalo sa ako polodrahokam a bolo na úrovni lapis-lazuli, ametystu alebo kryštálu. Starí Egypťania chápali sklo ako prírodný materiál a aj výraz preň v preklade znamená „kameň, ktorý sa leje“. V líbyjskej púšti sa dodnes dajú nájsť kusy púštneho skla pochádzajúce z tejto unikátnej aktivity. Sklo nachádzané aj dnes má žltú až zelenkavú farbu a po tých miliónoch rokoch zvetral na malé kúsky o veľkosti milimetrov, maximálne centimetrov. Pôjdete si nájsť svoj vlastný kúsok púštneho skla?


Ďalšie originálne cestopisy od profesionálneho sprievodcu BUBO
K

Ázia  

Vietnam


náročnosť

12 dní

Trvanie

3812
K

Ázia  

Thajsko, Singapur, Malajzia


náročnosť

15 dní

Trvanie

2369 3949€
K

Amerika  

Južná Amerika, Panama, Kolumbia


náročnosť

13 dní

Trvanie

4284 5100€
Bezpečnosť v cestovaní 2025
Prémiový blog

Prémiový blog Bezpečnosť v cestovaní 2025

Báť sa či nebáť sa? Ako rozlúsknuť Hamletovskú otázku o tom, kam cestovať? Možno sa pýtate, či je daná krajina, ktorá je vaším snom, bezpečná na…

Ľuboš Fellner 15 min. čítania
Čo to znamená prejsť celý svet?
Prémiový blog

Prémiový blog Čo to znamená prejsť celý svet?

Steve Jobs vždy hovoril, že nechce byť najbohatším mužom na cintoríne, ale túži zmeniť svet. Ja som sa v novembri 1989 prestrihal cez ostnatý drôt…

Ľuboš Fellner 29 min. čítania
Ibn Battúta – najväčší moslimský cestovateľ
Blog

Blog Ibn Battúta – najväčší moslimský cestovateľ

Moslimský Marco Polo, Ibn Battúta, je najuznávanejším „cestovateľom islamu“. Prešiel neuveriteľných 120 000 km, čo pred ním zrejme nikto nedokázal.…

Ľuboš Fellner 65 min. čítania