Tradičné pečivo z bielej múky, vody, droždia a soli sa dostalo na zoznam UNESCO po stredajších rokovaniach v Maroku. Akýkoľvek výrobok, zvyk alebo miesto, ktoré sa dostane na zoznamy UNESCO, sú už len z tohto titulu chránené zvýšeným záujmom, ktorý bráni úpadku a zániku daného odvetvia. Zapísanie bagety je uznanie pre komunitu remeselných pekárov. Tohto svetoznámeho pečiva sa vyrobí len v samotnom Francúzsku každý deň asi 12 miliónov kusov.
Remeselných pekárničiek v krajine galského kohúta je momentálne vyše 35 000. O pôvode netradičného tvaru koluje niekoľko povestí. Podľa najznámejšej z nich majú tvar bagety na svedomí pekári samotného Napoleona Bonaparteho, aby sa jeho vojakom pečivo lepšie nosilo. Najlepšie pekárenské výrobky môžete ochutnať aj na našom zájazde Tour de France.
Na zoznam nehmotného kultúrneho dedičstva sa dostala aj tradičná výroba kubánskeho rumu, severokórejská rezanková polievka nengmjon alebo japonský tanec furjú odori. Medzi návrhmi, o ktorých ešte UNESCO nerozhodlo, je aj žiadosť niekoľkých krajín, vrátane Slovenska, o zápis chovu lipicánskych koní. Srbsko žiada o registráciu tradičnej pálenky šljivovica a napríklad blízkovýchodné krajiny chcú uspieť s tradíciou pestovania ďatlovníka.
Držíme im palce.
Ďalšie originálne cestopisy od profesionálneho sprievodcu BUBO
Tipy a zážitky - Francúzsko
- Croissant – história (ne)francúzskej pochúťky
- Bageta – legendy o vzniku jedinečného pečiva
- Prístav v Marseille
- Mont Blanc
- Francúzska riviéra
- Región Champagne
- Chamonix-Mont-Blanc - tipy
- Provensálsko - tajné tipy
- Tip na reštauráciu v Bordeaux
- Annecy - čo ochutnať
- Francúzske Alpy
- Omaha Beach, Normandia
- Yvoire - najkrajšia dedinka Francúzska
- Aiguille du Midi - najkrajšie Alpy
- Bretónsko - čo vidieť
- Carcassonne je jedno z najkrajších miest Francúzska
- Mont Saint Michel, Francúzsko
- Josephine Bonaparte, rodáčka z Martiniku
- Mont-Saint-Michel - boj s pieskami času
- Vodné zrkadlo v Bordeaux