Indonézska Sumatra je obrovským lákadlom najmä pre svoje príbehy pretkané exotickou prírodou, orangutanmi či sopkami, no nájdete tu aj viacero kultúrnych či náboženských pamiatok. Ak sa ocitnete v meste Medan, ktoré je najväčšie mesto Sumatry, môžete pohľadať niekoľko koloniálnych budov, sultánov palác či veľkú mešitu, no niekoľko kilometrov za mestom leží aj zvláštny až jemne bizarný kostol zvaný Graha Maria Annai Velangkhanni. Z centra Medanu je to sem cca 9 kilometrov a objavíte pokojný, vidiecky svet, kde sa medzi domami objavia malé políčka s banánovníkmi či papájovníkmi bez mestského chaosu. Práve tam našiel svoj domov azda najznámejší kostol celého Medanu.
Hoci je Indonézia prevažne moslimskou krajinou, stále tu nájdete náboženské menšiny, ktoré žijú bok po boku. Aj v Medane objavíte mešity, hinduistické chrámy, stopy budhizmu či kresťanstva, takže nájsť monumentálny kostol akým je Graha Maria Annai Velangkhanni nie je žiadnym obrovským prekvapením. Za príbehom dnešného kostola by sme museli ísť trochu do histórie, pretože jeho názov odkazuje na Pannu Máriu, ktorá sa mala v 17. storočí zjaviť v dedinke Vailankanni na brehu Indického oceánu v indickom štáte Tamil Nadu. Začali ju tam uctievať ako „Annai Velangkhanni“, teda Matku Velangkhanni, ktorá symbolizovala práve Pannu Máriu.
Tamilská komunita sa dostala aj sem, na Sumatru. Do Medanu si priniesli so sebou svoje náboženské zvyky. Tak vznikol základ pre dnešný kostol, ktorý je na prvý pohľad jemne netradičný. Pripomína tamilské, hinduistické chrámy, tiahne sa do výšky a má dve poschodia. Nevediac na čo sa pozeráte, možno by ste skutočne tipovali hinduistický chrám, no vzápätí si všimnete kríže na fasáde a o chvíľku aj obrázky či sochy svätcov. Kostol nie je starý, stavali ho v rokoch 2001 – 2005 a 1.októbra roku 2005 ho slávnostne otvorili. Je zdobený akýmsi naivným umením a je to preto, že dali možnosť aj amatérskym maliarom predviesť sa a zanechať na ňom stopu.
V areáli nájdete odkaz na Betlehem či Nazaret. Všimnete si sochu Františka Xaverského aj reliéf prvého Kristovho zázraku v Kane Galilejskej. Akoby chceli pomiešať všetko a hneď, aby to na človeka kričalo hneď v prvých krokoch. Vstup do kostola zdobí niekoľko maľovaných tabúľ zachytávajúcich stvorenie sveta a keď si vyzujete topánky, vojdete dnu a opantá vás ticho priestoru. Počas bežného dňa je tu prázdno a iba občasný návštevník si posedí v drevenej lavici, no v nedeľu počas bohoslužby býva plno. Vítaní je tu každý a ak budete v Medane, skúste sa sem pozrieť a objaviť toto netypické miesto.
Ďalšie originálne cestopisy od profesionálneho sprievodcu BUBO
Tipy a zážitky - Indonézia
- Hinduistický Prambanan
- Šalát gado gado
- Orangutany v Bukit Lawangu
- Deň s drakmi na Komode
- Martabak
- Raflézia arnoldova
- Škola v Indonézii
- Koreninová záhrada v Indonézii
- Exotické ovocie v Indonézii
- Tjong A Fie
- Bandrek
- Indonézske jedlo
- Všetko najlepšie z Indonézie
- Sviatok nezávislej Indonézie - 17. august
- NP Gunung Leuser -charita v sirotinci
- Wayang kulit
- Výstup na sopku Sibayak na Sumatre
- Jogya kde nás kvôli bubo zastavujú
- Dedina na ostrove Flores
- Prvý pozdrav z Indonézie