Krajina, ktorá sa môže chváliť 316 slnečnými dňami v roku je jednou z najlepších miest na svete na rozvoj obnoviteľnej a čistej energie. Svet sa posledné desaťročie čoraz intenzívnejšie venuje projektom, ktoré by individuálne krajiny vyslobodili od nátlaku finančných prostriedkov vyhradených na dovážanie ropy. Jordánsko je jednou z vedúcich krajín v regióne Blízkeho východu pokiaľ ide o výrobu obnoviteľnej energie. V krajine solárna či veterná energia poháňa približne 29 percent elektrickej siete, cieľom do roku 2030 je až neskutočných 50 percent.
Dnes sú mestá vysvietené hlavne vďaka zemnému plynu a rope, ktoré musia dovážať z okolitých rizikových oblastí vrátane Iraku či Izraela, čím sa do istej miery musia spoliehať na niečo nestabilné. Pokiaľ ide o dodávky ropy, Jordánsko získalo v roku 2022 približne 2,45 milióna barelov irackej ropy, čím pokrylo približne 7 percent dopytu jordánskeho trhu. Táto významná dodávka, keďže krajina do roku 2022 nespolupracovala s Irakom, bola uľahčená prostredníctvom memoranda o porozumení medzi irackými ministerstvami energetiky nerastných zdrojov a ropy, podpísaného v roku 2021 a zahŕňalo prepravu ropy prostredníctvom 9 543 tankerov.
Izrael naopak dodáva okrem nerastných surovín aj textílie, plast a chemické látky na úpravu kože. V roku 2022 dodal materiály za cca 765 miliónov amerických dolárov, čo v duchu pokračujúceho konfliktu s Hamasom vzbudzuje negatívne odozvy od populácie Jordánska. Táto závislosť je pre vládu nevyhovujúca kvôli viacerým dôvodom. Nedokáže byť ničím iným ako neutrálnym hráčom v akomkoľvek konflikte, čím je momentálne vojna medzi susedným Izraelom a teroristickou organizáciou Hamas. Táto neutralita, aj keď v minulosti celkom úslužná lokálnej populácii, sa stáva čoraz menej ocenenou obyvateľmi Jordánska, ktorí sa túžia postaviť na stranu Palestíny. Vláda zostavená Jordánskym kráľom sa preto začala zaujímať o iné riešenia, vďaka ktorým by krajina mohla v sektore byť nezávislá a v najlepšom prípade prospešná ekonomike v krajine, ktorá trpí nedostatkom turistov.
Okrem veternej energie, ktorej ročne vyprodukuje 2 577 megawattov elektriny, sa začalo kráľovstvo zaujímať aj o výrobu zeleného vodíka a jeho derivátov, čo by krajinu opäť posunulo o čosi ďalej od ich závislosti. Progres nie je iba výmyslom, keďže v roku 2021 bola elektrina vyrábaná primárne zo zemného plynu (73 percent), kdežto v roku 2024 sa môžu pochváliť skutočne číslom 68 percent. Rast nie je diametrálny, keďže za 3 roky sa im podarilo zvýšiť produkciu veternej energie iba o necelé percento.
Ďalšie originálne cestopisy od profesionálneho sprievodcu BUBO
Tipy a zážitky - Jordánsko
- Mansaf, Petra, Wadi Rum
- Áronova hrobka v Petre
- Červené more, Jordánsko
- Jarash, Jordánsko
- Mt. Nebo, Mojžišova hora
- Mojžišovo údolie, Jordánsko
- Beduíni v Jordánsku
- Hrad Kerak v Jordánsku
- Najnižšie položené miesto na svete
- Pokladnica v Petre
- Ammán - čo vidieť
- Indiana Jones v Jordánsku
- Princ Hamzah bin Hussein
- Betánia Zajordánska
- Kunafa
- Mozaika v Madabe
- Hidžázska železnica
- Suveníry z Jordánska
- Lawrence z Arábie
- Najlepší hotel pri Mŕtvom mori