Počas našej BUBO prehliadky Tokia, smerujeme do srdca najväčšieho mesta na svete, luxusnej štvrte Ginza, kde nás zaujme okázalé priečelie ikonickej budovy.
Divadlo Kabukiza, ako jeho názov napovedá, je domovom tradičného japonského dramatického umenia Kabuki. V jeho názve sa ukrýva kombinácia disciplín: spev - tanec - herecké umenie (ka-bu-ki). Divadlo bolo postavené v roku 1889 a ako jediné na svete sa zameriava výhradne na túto formu predstavení.
Od svojho otvorenia prešla budova celkom piatimi rekonštrukciami, z dôvodu renovácie, následkom požiaru, zemetrasenia, bombardovania Tokia počas 2. svetovej vojny a napokon z nutnosti modernizácie časom skúšanej a opotrebovanej stavby.
Pri prvej výstavbe bol pre exteriér zvolený západný barokový štýl, pretože v tomto období sa Japonsko otváralo svetu a prijímalo nové trendy. Súčasťou tejto reformy bolo aj poňatie divadla – nielen po obsahovej stránke, ale aj v jeho hmotnej podobe, ktorá mala odrážať myšlienky nadchádzajúceho 20. storočia. Naopak, v interiéri sa zachovali tradičné konštrukčné postupy a materiály, predovšetkým cyprusové drevo, ktoré korešpondovalo s esenciou divadelných hier zachytávajúcich život vo feudálnom Japonsku. Inováciou bolo aj pomenovanie divadla podľa žánru, ktorý sa v ňom prezentoval. Dovtedy sa divadlá pomenovávali podľa zakladateľov alebo mestských častí.
V priebehu ďalších rekonštrukcií sa zvolil dizajn, ktorý evokuje palácovú architektúru, odrážajúcu veľkoleposť historického odkazu cisárskeho dvora a éry samurajov.
Divadlo získalo svoju súčasnú podobu v roku 2013, vrátane dostavby 29-poschodovej budovy, ktorá obsahuje administratívne priestory správy divadla, galériu, kaviarne, obchody so suvenírmi a prístup do stanice metra.
Samotná historická budova, v ktorej sa odohrávajú predstavenia, kopíruje podobu štvrtej fázy rekonštrukcie z povojnového obdobia 50. rokov. Jej pôvabná fasáda zachováva vzhľad z tretej fázy, ktorý v sebe kombinuje prvky palácovej architektúry z období Nara v 8. storočí a Momoyama v 16. storočí.
Medzi jedinečné prvky patrí aj otočné javisko, ktoré umožňuje rýchle striedanie scén a obmenu kulís a tiež mólo vedúce z javiska do hľadiska, pomedzi divákov, ktorí sú tak bezprostredne zahlbovaní do priameho kontaktu s hercami. Celkový estetický dojem dotvára lobby s honosným šarlátovým kobercom, zdobeným vzorom nezničiteľného diamantu.
Rozpis predstavení je zverejňovaný každý mesiac, predstavenia sa hrávajú denne, rozdelené do predobedňajšieho matiné a večerného hlavného programu. Diváci si môžu zakúpiť lístky na jedno dejstvo, prípadne celú hru. Je pri tom bežné, že jedno celé klasické predstavenie má dĺžku tri, či štyri hodiny čistého času.
Do divadla Kabukiza vedie priama linka služby Tokyo Metro – Hibya (šivá farba) a tiež linka služby TOEI Subway – Asakusa (lososová farba). Z týchto liniek zosadnite v stanici Higashi-Ginza Station, zvoľte východ č. 3 (Exit 3) a ocitnete sa v podzemnom poschodí divadla. Alternatívne môžete zvoliť aj linku Ginza (Tokyo Metro – oranžová) a po výstupe v stanici Ginza Station, východom č. A6 (Exit A6), sa po piatich minútach chôdze ocitnete pred jeho bránami.
Či už zvolíte krátku zastávku pre pár spomienkových fotiek na zájazde Zlatá cesta Japonskom, alebo sa rozhodnete priamo zúčastniť predstavenia, zaručujeme vám, že divadlo Kabukiza sa bude rátať medzi najvychytenejšie z vašich ulovených zážitkov.
Tipy a zážitky - Japonsko
- Hrad v Osake
- 10 najväčších chýb, ktoré v Japonsku radšej nerobiť
- Šinzo Abe – vražda japonského premiéra
- Shinkansen - pýcha japonskej infraštruktúry
- Onsen - tradičné japonské kúpele
- Hirošima - spomienka na Sadako Sasaki
- Japonsko - na deň Tokijčanom
- Japonsko - tajomstvá ostrova Miyajima
- Plastové jedlo v Japonsku
- Japonský Kiyomizu-Dera konečne zrekoštruovaný
- Japonsko - vlak ktorý rozváža sushi
- Saké - výroba tradičného japonského nápoja
- (Naša) posledná večera v Japonsku
- Ako chutí Japonsko?
- Shinsekai - v uličkách historickej Osaky
- Akvárium v Osake
- Japonsko - kde je najlepšia gyoza?
- Najfotografovanejšia pamiatka Japonska
- Kjótska hlavná stanica - mesto v meste
- Kobe - najlepšie steaky na svete?