Ak s nami navštívite Bali v druhej polovici roka, určite budeme mať šťastie počas jedného z dní zahliadnuť na oblohe šarkany a to vo výškach pokojne aj 30, či 40 metrov o veľkosti v niektorých prípadoch aj 10 metrov. Niektorí majú dokonca 100 metrové lanká (to je už naozaj pre skúsených), takže zaletieť dokážu naozaj ďaleko. Púšťajú si ich deti aj starší a áno, aj tí najstarší. V noci vedia svietiť rôznymi farbami (je však potrebná dostatočná veternosť, pretože by mohol spadnúť) a počas dňa nás dokážu ohúriť svojou veľkosťou, tvarom a tiež farebnosťou. Po aklimatizácii na ostrove bohov už asi rozumiete, že tiež pôjde o istú formu náboežnského prejavu, ak ste to tušili, tak ste tušili správne.
Šarkany sú prepojené s tradíciou a sú náboženským významom. V skutočnosti sa pri každom kroku procesu výroby draka/šarkana (kite) vykonávajú požehnania a rituály. Tím na tvorbu drakov sa poradí s miestnymi Balijcami, Mangku a Pendandou (svätými mužmi a ženami), aby určili vhodné dni na začiatok. Najčastejšie medzi Júnom až Septembrom.
Tri hlavné typy tradičných balíjskych drakov sú Pecukan (tvarovaný ako list), Bebean (tvarovaný ako ryba) a Janggan (tvarovaný ako drak - z úvodnej fotografie).
Najťažšie nie je lietať s tými najväčšími, ako by si mnohí mohli myslieť. Drak v tvare listu Pecukan vyžaduje najviac zručnosti na let, pretože jeho tvar môže ľahko stratiť stabilitu. Už len vyslať ho hore je náročné.
Každý aspekt - tvar, farba, veľkosť, je starostlivo vybraný, aby symbolizoval prvky balíjskeho hinduizmu. Tak napríklad:
- Červená symbolizuje Brahmu, boha, ktorý stvoril vesmír.
- Biela je pre boha Višnu, ochrancu.
- Čierna symbolizuje Šivu (tiež sa píše ako Shiwa), ktorý je ničiteľom.
(Mimochodom spoločne títo 3 hinduistickí bohovia tvoria základ hinduizmu a teda tzv. najsvätejšiu trojicu "Trimurti" )
Poznámka: Balijský Hinduizmus je forma hinduizmu, ktorá vznikla kombináciou mnohých ďalších filozofií nachádzajúcich sa v tejto oblasti. Najviac však ovplyvnil hinduizmus Animizmus, ktorý by sme do dnes našli na mnohých miestach v Indonézii.
Všetky draky musia obsahovať farby svätej trojice spolu so žltou.
Žltá sa používa ako prejav vďaky k Dewata Nawasanga, 9 božstiev na osem rôznych smerov, laicky aj strážcovia kompasu života, životného smerovania.
Lietajúce šarkany môžu byť súčasťou miestnej kultúrnej tradície a oslavujú dôležité udalosti, sviatky alebo festivaly na Bali. Môžu byť súčasťou pestrofarebných osláv a tiež rôznych procesií. Ak sa spýtate lokálcov, často sa stretnete s odpoveďou "for fun" (pre zábavu), v skutočnosti to nie je vždy len pre zábavu. Predsalen majú to ako tradíciu stovky rokov a ani my nevieme všetko a nepoznáme všetky formy osláv. Tiež dostanete od domácich aj odpoveď ako: príchod obdobia dažďov, kvôli dobrej úrode, pre šťastie alebo, že sa chcú priblížiť viac bohom so svojími prianiami a motlidbami.
Na záver je dôležité spomenúť, že aj na Bali sa môže táto tradícia líšiť v závislosti od oblasti, v ktorej sa práve nachádzate. Pre nás je to však skvelý zážitok, ktorý ak je doplnený informáciou o jeho význame, naberá úplne iný rozmer. Na Bali s nami môžete ísť v niekoľkých kombináciách, už vám len ostáva vybrať tú správnu.
Ďalšie originálne cestopisy od profesionálneho sprievodcu BUBO
Tipy a zážitky - Indonézia
- Hinduistický Prambanan
- Šalát gado gado
- Orangutany v Bukit Lawangu
- Deň s drakmi na Komode
- Martabak
- Raflézia arnoldova
- Škola v Indonézii
- Koreninová záhrada v Indonézii
- Exotické ovocie v Indonézii
- Tjong A Fie
- Bandrek
- Indonézske jedlo
- Všetko najlepšie z Indonézie
- Sviatok nezávislej Indonézie - 17. august
- NP Gunung Leuser -charita v sirotinci
- Wayang kulit
- Výstup na sopku Sibayak na Sumatre
- Jogya kde nás kvôli bubo zastavujú
- Dedina na ostrove Flores
- Prvý pozdrav z Indonézie