Jeden z pokladov starovekého Egypta, vápencová tabuľka známa ako ostrakón je vo vlastníctve Britského múzea, ktoré uvádza, že pochádza z roku 1250 pred naším letopočtom. Okrem iného je však dôkazom toho, že nie sme jediní, kto sa vyhýba práci. Robili to aj starovekí Egypťania.
Hoci stavba pyramíd je určite fyzicky oveľa náročnejšia ako väčšina našich kancelárskych prác, nájdená tabuľka odhalila niektoré z pôsobivých dôvodov, prečo si Egypťania brali voľno z práce.
Tabuľka obsahuje záznamy o dochádzke 40 zamestnancov v novoegyptskom hieratickom písme písanom červeným a čiernym atramentom. Zaznamenáva každý deň, kedy zamestnanec vynechal prácu a dôvod, ktorý údajne uviedol.
„Štvrtý mesiac zimy, 24. deň“ zamestnanec menom Pennub neprišiel do práce. Dôvodom bola choroba jeho matky.
V ten deň boli chorí aj ďalší zamestnanci, avšak keď sa zvitok dostane k pracovníkovi menom Seba, začne to byť poriadne bizarné. Podľa tabuľky Seba neprišiel do práce, pretože ho uštipol škorpión. Medzi ďalšie dôvody práceneschopnosti patrili očné choroby, ale napríklad aj zbieranie kameňov, či pomoc pisárovi.
Niektorí zamestnanci uviedli, že zostali doma, aby pomohli svojej manželke alebo dcére, ktorá krvácala. To neznamenalo, že sa im stala nehoda, ale že ženy potrebovali ich pomoc pri „svojich dňoch“. Mnohí pracovníci uviedli ako dôvod balzamovanie príbuzných.
Pravdepodobne najabsurdnejším dôvodom zo všetkých, ktorý mnohí pracovníci uviedli ako dôvod svojej neprítomnosti v práci, bolo varenie piva. Táto praktika mala v starovekom Egypte veľký význam.
Britské múzeum na svojej webovej stránke vysvetľuje: „V starovekom Egypte bolo pivo tak dôležité, že sa považovalo za druh jedla – konzumovalo sa denne a vo veľkých množstvách hlavne počas náboženských slávností a rôznych osláv. Pivo bolo nevyhnutné pre robotníkov, napríklad pre tých, ktorí stavali pyramídy v Gíze. Malo božský status a spájalo sa s ním aj niekoľko bohov a bohýň.
Mohli by vás zaujímať BUBO blogy:
- 10 zážitkov alebo prečo navštíviť Egypt?
- Umenie starovekého Egypta
- Alexandria - mesto plné spomienok
Ďalšie originálne cestopisy od profesionálneho sprievodcu BUBO
Tipy a zážitky - Egypt
- Egyptská kuchyňa
- Tutanchámon
- Al Azhar- mešita Káhira
- Najstaršia psychiatrická klinika
- Talaat Harb – obchodná ulica Egypta
- Národné jedlo Egypta - košarí
- Tahrir - revolučné námestie Káhiry
- Najlepší hotel Káhiry - recenzia
- Džoserová pyramída - prvá kamenná stavba sveta
- Memnonove kolosy, Luxor
- Údolie kráľov, Luxor
- Chrám Philae
- Kaviareň El Fishawi
- Kresťania v Egypte
- Feluka na Níle
- Karnacký chrám
- Pyramídy v Gíze
- Lomená pyramída, Dahšúr
- Imhotep -prvý architekt
- Pyramídy v Sakkáre