Poznáte? Vedeli by ste povedať, ako sa volajú? Pretože minimálne miliarda ľudí na tejto planéte áno. Hovorí sa, že neexistuje Ind, ktorý by nepoznal eposy Rámájana alebo Mahábhárata. Oficiálne 2 najväčšie eposy hinduizmu, práve tieto dva, sa dnes v Indii tešia veľkej obľube. Keď Indická televízia na konci 80. rokov 20. storočia uviedla niekoľko stoviek epizód do prenosu, ulice zostali prázdne. Mnohé z miest, bytoviek a domov si zdobili svoje televízne prijímače a satelity na oslavu a počesť božstiev, ktoré sa v týchto dielach nachádzali. Teraz naozaj, dokázali by ste vyzdobiť svoj satelitný prijímač?
Za autora Rámájany sa považuje Válmíki. Kedysi bol podľa tradujúcej sa legendy pouličným zlodejom, keď sa zrazu rozlúčil s týmto životom a dal sa na cestu duchovna. Volali ho aj mravec, pretože tak dlho meditoval, že okolo neho vyrástol pahorok z mravcov. Je veľmi pravdepodobné, že nebol jediným autorom tohto eposu, ale veľká časť a tiež epické veršové metrum sa pripisuje práve Válmíkimu.
Ako už z názvu vyplýva, epos sa zaoberá božstvom Ráma. Práve samotný príbeh odzrkadľuje život tejto, jednej z najdôležitejších, inkarnácie boha Višnu, tiež boj za poriadok a mier. Podriadil sa dharme (kozmickému poriadku - "hinduistické zákony") a žil príkladný život, ktorý dodnes inšpiruje. Pravdepodobne išlo o rozprávanie bojovníkov, ktorí oslavovali jedného zo svojich kráľov. Následne na to bol tento kráľ stotožnený s Rámom.
Okrem toho, že bol Ráma najlepším, najsilnejším a najväčším synom z 3 synov kráľa Dašarátha, bol jeho najobľúbenejším, a to vo svojom živote aj využil. Vďaka svojím schopnostiam, životnému smeru a oddanosti pomáhať sa mu podarilo spojiť ich kráľovstvo s ďalším a tiež získať aj ženu svojho života Situ z kráľovstva Džanaka. Ochraňoval pred démonmi, pomáhal slabším a tiež dokázal zachrániť uväznené duše a zakliate bytosti, ktoré trpeli niekoľko stoviek rokov.
Aj dnes má svoje miesto časť jeho úsilia a napríklad Rámraj ("rámradž") je stále označenie pre vládu Rámu. Je cieľom politického nacionalizmu v Indii. Od 17. storočia je Ráma symbolickou postavou odporu voči každej cudzej forme vlády, ktorá ohrozuje spravodlivosť a tiež sanátanadharmu (večný poriadok).
Ráma je uctievaný vďaka statočnosti a heroizmu. V epose sa stretneme aj s menom Rávana, čo je v tomto prípade negatívna postava. Z obyčajného človeka sa stal asketik, ktorý svoj život venoval duchovnu natoľko, že samotný boh Brahma mu dal nesmrteľnosť. Vďaka tomu Rávana nabral na sile a stal sa démonom, ktorý Rámovu ženu Sítu v príbehu unáša a berie si ju do zajatia. K Rámovi sa pripája na pomoc inkarnácia boha Shivu, spojenie opice s človekom, teda avatar Hanumán.
Spoločne ju síce vyslobodia zo zajatia, ale Ráma začne pochybovať o jej vernosti a nepoškvrnenosti. Neveril jej, tak ju poslal do najpustejšieho lesa, kde porodila dve deti, ktoré keď uvidel, pochopil, že mu bola naozaj verná a deti sú jeho. So Sítou to nekončí šťastne, pretože samotná bohyňa zem ju na jej prianie prehĺta a to potrestá Rámu, ktorý neskôr odovzdá deťom kráľovstvo.
Verziu Rámájany nájdete sfilmovanú, animovanú, ba dokonca aj v podcastových aplikáciách.
Ďalšie originálne cestopisy od profesionálneho sprievodcu BUBO
Tipy a zážitky - Indonézia
- Hinduistický Prambanan
- Šalát gado gado
- Orangutany v Bukit Lawangu
- Deň s drakmi na Komode
- Martabak
- Raflézia arnoldova
- Škola v Indonézii
- Koreninová záhrada v Indonézii
- Exotické ovocie v Indonézii
- Tjong A Fie
- Bandrek
- Indonézske jedlo
- Všetko najlepšie z Indonézie
- Sviatok nezávislej Indonézie - 17. august
- NP Gunung Leuser -charita v sirotinci
- Wayang kulit
- Výstup na sopku Sibayak na Sumatre
- Jogya kde nás kvôli bubo zastavujú
- Dedina na ostrove Flores
- Prvý pozdrav z Indonézie