Podnebie v Namíbii spadá do oblasti „tropického pásma“, ktoré sa vyznačuje teplým a suchým počasím po celý rok. Z hľadiska nízkej miery oblačnosti je povrch celoročne intenzívne vystavený slnečnému ožarovaniu.
Dažde, ktoré napadajú sú hlavne počas letných mesiacov - november až február. Priemerné ročné zrážky dosahujú približne 250 milimetrov. Hoci v suchých oblastiach Namíbie napadá okolo 100 milimetrov ročne a často aj oveľa menej. Púštne oblasti bývajú vystavené obdobiam silných lejakov a náhlych záplav, ale v opačnom prípade v niektorých oblastiach nezaprší celé roky. Lepšie je obdarená stredná, severná a najmä severovýchodná časť, kde počas dobrého roka spadne až 660 milimetrov zrážok, pričom väčšinu vlahy prinášajú severné a severovýchodné vetry. Vyššie položené oblasti majú tendenciu byť o niečo vlhkejšie ako nižšie položené, pretože vzduch je nútený stúpať, čím ľahšie odovzdáva vlhkosť.
Dažde v Namíbii sú mimoriadne nespoľahlivé, pretože okrem pravidelne zavlažovaných severných oblastí, kde boli v minulosti kruté suchá, tak práve niektoré zo suchších častí dostanú svoju plnú ročnú kvótu počas jednej prietrže mračien. V roku 1960 klesol dvojnásobok ročného priemeru 250 milimetrov, len za 12 hodín v Uhlenhorste. Pri tom sa utopili takmer všetky domáce a mnohé divé zvieratá na mnohých okolitých farmách. Navyše dažde bývajú oveľa menej prospešné a to aj pri zohľadnení ich nepravidelnosti, keďže počas najteplejších mesiacov klesajú a veľká časť vlhkosti sa preto stráca vyparovaním.
Teploty sa líšia podľa oblasti, ale vo všeobecnosti sú nižšie ako v iných regiónoch sveta, ktoré ležia medzi rovnakými líniami zemepisnej šírky. Klíma v púštnom pobrežnom pásme je do značnej miery určená prívalmi studeného Benguelského prúdu. Priemerná ročná teplota pozdĺž často chladného a zahmleného západného pobrežia sa pohybuje okolo 16 stupňov. Vo vnútrozemí je rozpätie teplôt medzi 19 až 24 stupňami. Sú to len priemery, ktoré málo hovoria o poveternostných podmienkach. Teploty v lete môžu byť mimoriadne horúce, kedy sa dokážu vyšplhať až na 40 stupňov Celzia a viac. Okolie Grootfontein patrí k jednému z najhorúcejších miest v Namíbii spolu s púšťou Namib, kde teplota bez tieni dosahuje až 48 stupňov Celzia.
Mohli by vás zaujímať blogy:
- Windhoek – vstupná brána do čarovnej Namíbie
- Ako si užiť najväčší kaňon Afriky - Fish River Canyon
- Spitzkoppe - instagramový raj uprostred ničoho
- Duna Big Daddy - výstup za hodinu, zostup za tri minúty
Tipy a zážitky - Namíbia
- Namíbski Himbovia
- Damarovia - krováci z Namíbie
- Žirafa trpaslík z Namíbie
- Adrenalín na najstaršej púšti sveta, Namib
- Sossusvlei
- Uškatce v Cape Cross
- Kŕmenie gepardov v Namíbii
- Smrad z uškatcov
- Meteorit Hoba
- Kolónia uškatcov v Cape Cross
- Nádherné ženy kmeňa Himba
- Mŕtvy strom v Deadvlei
- Najstaršia púšť sveta, Namib
- Havária kvôli turistom v Namíbii
- Perfektné hotely v Afrike - referencia
- Vinice v Namíbii
- Krásy Namíbie
- Deň nezávislosti v Namíbii
- Zdolaná piesková duna v Namíbii
- Big Daddy a zelená Namíbia