Návšteva olympijského parku v Tokiu je dobrým tipom pre športových nadšencov. Park nájdeme neďaleko Meiji Jingu, no viete sa sem dostať pešo aj od hotela, ktorý používame štandardne na našich zájazdoch Zlatá cesta Japonskom. Predchodca štadióna bol zdemolovaný v roku 2015 a o rok neskôr sa začala výstavba tohto súčasného. Bola dokončená na konci roka 2019, presne načas na olympijské hry.
V rámci olympijských hier sa tu konali obidva ceremoniály (otvárací aj zatvárací) a atletické disciplíny. Marcell Jacobs tu vyhral zlato na 100 metrov s časom 9,80 s, Nór Jakob Ingebrigtsen tu vytvoril olympijský rekord na 1 500 metrov, Katarčan Barshim si rozdelili zlatú medailu za skok do výšky s Talianom Tamberim a žrdiar Duplantis tu začal svoju svetovú dominanciu. Okrem atletiky sa tu konalo aj ragby, kde zlato vyhrali muži z Fidži a ženy z Nového Zélandu.
Od konca olympijských hier sa tu konali aj štyri medzinárodné zápasy Japonska. Tri z nich boli priateľské, v roku 2024 sa tu konal zápas kvalifikácie na MS v roku 2026, kedy si Japonci poradili s výberom Severnej Kórey 1:0. Okrem toho tu v minulosti hrali aj známe kluby, ako napríklad Real Madrid, alebo Paris Saint Germain.
Fanúšikovia športu dnes môžu štadión navštíviť. Vstup stojí necelých 10 eur a umožňuje nazrieť sa do niektorých častí tohto legendárneho štadiónu. Po vstupe sa fanúšik ocitá na jednej z úrovní sedadiel, z ktorej sa mu naskytnú výhľady na celý štadión, ktorý má dnes maximálnu kapacitu viac ako 80 000 miest. Po tom, ako sa pokocháme výhľadmi, sa vieme presunúť na atletickú trať. Miesto, kde sa lámali svetové aj olympijské rekordy, je dnes z časti prístupné aj pre návštevníkov, ktorí si tu môžu zabehnúť necelú „100ku“. Pracovníci štadióna tu občas ponechajú aj jeden štartovací blok a jednu prekážku, takže si turisti majú možnosť vyskúšať, aké to je štartovať z blokov.
Keď som toto miesto navštívil, spravil som si jeden štart z blokov až kým som neprebehol cieľovou čiarou. Tou istou cieľovou čiarou prebehovali stovky olympionikov iba pred niekoľkými rokmi. Šport bol vždy obrovskou súčasťou môjho života a som nesmierne rád, že práca sprievodcu v BUBO mi poskytla aj možnosti spoznávať svet prostredníctvom návštevy významných športových miest a podujatí.
Po prehliadke atletickej trate sa presúvame do útrob štadióna, kde uvidíme, ako sa jednotliví športovci pripravovali na veľké podujatia. Môžeme nazrieť aj do futbalových šatní, kde uvidíme obrovské množstvo podpísaných dresov, alebo stenu s autogramami takých hviezd, ako sú Ronaldo, Roberto Carlos, Vinicius a mnoho ďalších. Nájdeme tu aj jednu veľkú stenu, kde sa podpisovali viacerí olympijskí atléti. Hľadal som v podpisoch niekoho zo slovenských športovcov, bohužiaľ som nikoho nenašiel.
Ako posledný bod prehliadky je najvyššie miesto na štadióne. Je to miesto, kde sa nachádzajú najvyššie položené sedadlá a návštevník má možnosť ešte raz, ale s oveľa lepšími výhľadmi nasať atmosféru z tohto významného športového miesta. Z vrcholu štadióna vidno aj okolitú časť mesta, kde nájdeme aj olympijské múzeum, ktoré bude našou ďalšou zastávkou.
Ďalšie originálne cestopisy od profesionálneho sprievodcu BUBO
Tipy a zážitky - Japonsko
- Hrad v Osake
- 10 najväčších chýb, ktoré v Japonsku radšej nerobiť
- Šinzo Abe – vražda japonského premiéra
- Shinkansen - pýcha japonskej infraštruktúry
- Onsen - tradičné japonské kúpele
- Hirošima - spomienka na Sadako Sasaki
- Japonsko - na deň Tokijčanom
- Japonsko - tajomstvá ostrova Miyajima
- Plastové jedlo v Japonsku
- Japonský Kiyomizu-Dera konečne zrekoštruovaný
- Japonsko - vlak ktorý rozváža sushi
- Saké - výroba tradičného japonského nápoja
- (Naša) posledná večera v Japonsku
- Ako chutí Japonsko?
- Shinsekai - v uličkách historickej Osaky
- Akvárium v Osake
- Japonsko - kde je najlepšia gyoza?
- Najfotografovanejšia pamiatka Japonska
- Kjótska hlavná stanica - mesto v meste
- Kobe - najlepšie steaky na svete?