Spoločne na našej expedícii Komodo, Lombok a Flores sa 3 dni plavíme a 2 noci spíme na otvorenom oceáne. Máme dosť času a počas jednej z plavieb prichádza otázka: "prečo sú vlastne oceány a moria slané? Sú slané všade rovnako? Naozaj prevrhol niekto ten voz so soľou do mora a dodnes sú tieto vody slané?"
Ak by ste odpovedali na túto otázku "Voda v oceánoch je slaná preto, že obsahuje rôzne rozpustené soli a minerály." Tak by to mohla byť správna odpoveď. Čo to však znamená? To vie málokto. Denne sa spoločne na našich zájazdoch v slanej vode kúpeme, šnorchlujeme, jeme množstvo fantastických jedál, rýb, sushi a celkovo, soľ je pre nás neoddeliteľnou súčasťou života.
Čo však vieme je, že oceán je už od pra-pôvodu súčasťou zemegule. Voda prechádzala horninami, pokrývajúcimi našu zem. Boli to vody, ktoré boli vyvrhnuté parou (spôsobenou práve sopkami - pohyb tektonických dosiek, zmena tlaku = erupcie) spred XYZ miliónov alebo miliárd rokov, s ochladením vznikal kondenz, teda dážď, a ten napĺňal všetky naše dnešné "oceány a moria".
Dážď rozkladal množstvo novovzniknutých hornín a odnášal (oblakmi, búrkami, vetrom, vyparovaním) ich minerály postupne do morí a oceánov. Je to práve chlorid sodný, minerál (stopové prvky a zlúčeniny), ktorý zabezpečuje, že oceány a moria sú slané. Toto sa stále deje! Pokračuje to do dnes a soli sú doteraz zachytávané podmorskými horninami, vďaka čomu je slanosť vody stabilná.
Okrem hornín na pevnine prispievajú soľou do oceánov aj podmorské sopky. V niektorých častiach morského dna sú horniny horúce a láva vyteká do mora/oceánu. Vysoká teplota vody v tejto oblasti spôsobuje, že soli sa ľahšie uvoľňujú z okolitých hornín. Iné látky majú problém rozpúšťať sa v morskej vode, a preto je ich koncentrácia nižšia.
Slanosť morskej vody, ktorú vedci nazývajú salinita (koncentrácia minerálov) sa líši podľa oceánov. Býva nižšia blízko rovníka a na póloch. Avšak salinita stúpa v oblastiach medzi týmito bodmi. Niektoré moria, ako Stredozemné more, sú slanšie ako zvyšok oceánu. Z piatich oceánov je Atlantický oceán najslanší. Voda je najmenej slaná v Arktíde (teplota) a taktiež na niekoľkých miestach, kde prúdia veľké rieky (Brahmaputra, Mekong a mnohé ďalšie).
Ďalšie originálne cestopisy od profesionálneho sprievodcu BUBO
Tipy a zážitky - Indonézia
- Hinduistický Prambanan
- Šalát gado gado
- Orangutany v Bukit Lawangu
- Deň s drakmi na Komode
- Martabak
- Raflézia arnoldova
- Škola v Indonézii
- Koreninová záhrada v Indonézii
- Exotické ovocie v Indonézii
- Tjong A Fie
- Bandrek
- Indonézske jedlo
- Všetko najlepšie z Indonézie
- Sviatok nezávislej Indonézie - 17. august
- NP Gunung Leuser -charita v sirotinci
- Wayang kulit
- Výstup na sopku Sibayak na Sumatre
- Jogya kde nás kvôli bubo zastavujú
- Dedina na ostrove Flores
- Prvý pozdrav z Indonézie