Začiatkom 19. storočia sa v Čine zrodilo jedlo, o ktorom vtedy nikto nevedel, že sa neskôr stane kultúrnou ikonou japonskej kuchyne. Ramen, nazývaný aj „Chuka soba“ (Čínske rezance) sa často považuje za výtvor Japonska, no pravdou je, že tam bol privezený čínskymi prisťahovalcami. Odvtedy sa ramen rozrastal nie len po Japonsku. Svoju cestu si našiel aj do Ameriky či Európy. Dnes ho môžeme nájsť naozaj v každom kúte sveta.
Typická rezancová polievka - ramen - obsahuje vždy dobre ochutený vývar a dlhé rovné rezance vyrobené z múky, vody, soli a „kansui“. Túto ingredienciu nájdeme v tekutej aj práškovej forme, obsahuje uhličitan draselný a rezancom dá pružnosť a pevnosť. Bravčové mäso alebo zelenina dodajú vývaru a rezancom tú správnu chuť, ktorá je často doplnená aj vareným vajíčkom. Ramen nie je viazaný na žiadnu presnú časť dňa, je možné si ho teda vychutnať presne vtedy, keď naňho máte chuť.
Vývoj Japonska sa odzrkadlil aj na ramene, kvôli ktorému vznikli viaceré druhy a chute tohto známeho japonského jedla. V dnešnej dobe je teda v ramen reštauráciách možné ochutnať variácie ako Shoya (sójová omáčka) Ramen, Shio (soľ) Ramen, Miso Ramen a veľa iných druhov, kvôli ktorým sa oplatí vycestovať na zájazd do Japonska. Aj vďaka tejto rôznorodosti popularita ramenu stále stúpa. Bol to ale instantný ramen, ktorý podporil obľúbenosť tychto rezancov ešte viac. Japonci svojou kreativitou nešetrili ani v tejto oblasti: výrobcovia predstavujú každý rok 600 nových instantných prichutí ramenu. Napríklad ako ananásový, kávový a čokoládový ramen, alebo aj ramen s príchuťou Pringles.
Shin-Yokohama Ramen Múzeum, ktoré sa nachádza blízko hlavného mesta Tokio, je ako stvorené pre milovníkov ramenu, ale aj pre tých, ktorí sa chcú niečo nové priučiť. Pod názvom sa skrýva prvý zábavný park s tematikou ramenu na svete. Okrem toho, že sa návštevníci dozvedia o histórii a kultúre tohto jedla, môžu si vlastnoručne vyskúšať, ako sa ramen rezance vyrábajú. Návštevníci tu taktiež môžu preskúmať repliku pár ulíc a domov Shitamachi, starého mesta Tokia z 50. rokov 20. storočia. Nachádza sa tu deväť reštaurácii s touto vynikajúcou polievkou, každá z nich ponuka „mini ramen“ z iného regiónu Japonska, vďaka ktorým nikto neodíde o hlade.
Ak si cestujúci na zájazde v Tokiu privstanú a postavia sa do radu pred michelinskú reštauráciu Ginza Hachigo, môžu byť jedni zo 70 šťastných ľudí, ktorí ochutnajú vynikajúci michelinský ramen od šéfkuchára Yasushi Matsumura len za 10 dolárov. Spomínaný kuchár strávil veľkú časť svojho života vytváraním kvalitných a drahých jedálnych lístkov, teraz ale využíva svoje znalosti na výrobu luxusného ramenu, ktorý si môže vychutnať (takmer) každý človek.
Napriek tomu, že si ramen vieme dať v rôznych variáciách aj na Slovensku, tradičný a originálny ramen z Japonska nič neprekoná. Práve kvôli nemu, ale aj iným zážitkom sa oplatí navštíviť mestá Japonska.
Tipy a zážitky - Japonsko
- Hrad v Osake
- 10 najväčších chýb, ktoré v Japonsku radšej nerobiť
- Šinzo Abe – vražda japonského premiéra
- Shinkansen - pýcha japonskej infraštruktúry
- Onsen - tradičné japonské kúpele
- Hirošima - spomienka na Sadako Sasaki
- Japonsko - na deň Tokijčanom
- Japonsko - tajomstvá ostrova Miyajima
- Plastové jedlo v Japonsku
- Japonský Kiyomizu-Dera konečne zrekoštruovaný
- Japonsko - vlak ktorý rozváža sushi
- Saké - výroba tradičného japonského nápoja
- (Naša) posledná večera v Japonsku
- Ako chutí Japonsko?
- Shinsekai - v uličkách historickej Osaky
- Akvárium v Osake
- Japonsko - kde je najlepšia gyoza?
- Najfotografovanejšia pamiatka Japonska
- Kjótska hlavná stanica - mesto v meste
- Kobe - najlepšie steaky na svete?