Ryža je považovaná za jednu z najobľúbenejších potravín na svete. Živí nás tisíce rokov a je hlavným zdrojom výživy pre viac ako polovicu dnešnej svetovej populácie. Navyše je to chutné.
K prvému zdomácneniu ryže mohlo dôjsť v Číne pozdĺž rieky Jang-c'-ťiang približne pred 10 000 rokmi v roku 8000 pred Kristom. Niektoré archeologické dôkazy môžu naznačovať, že Čína mala ryžové polia už v roku 2300 pred Kristom a že v tom čase mali ryžové farmy aj Indonézia a Thajsko.
Ryža sa s najväčšou pravdepodobnosťou dostala do západných krajín prostredníctvom obchodníkov a cestovateľov Kolumbijskej burzy v pätnástom a šestnástom storočí. Medzitým Afrika vyvinula a domestikovala svoj vlastný druh ryže nazývaný africká ryža (Oryza glaberrima), hoci táto odroda nezískala takú popularitu na celom svete.
Ryža je obilnina, ktorá je príbuzná s inými rastlinami obilnín, ako je pšenica, ovos a jačmeň.
Celý svoj životný cyklus dokončí do šiestich mesiacov, od výsadby až po zber. Je tiež polovodný, čo znamená, že môže rásť čiastočne na zemi a čiastočne ponorený vo vode.
Existuje niekoľko druhov ryže, mnohé z nich nájdete v obchode s potravinami:
Dlhozrnná ryža : Dlhé a tenké zrno, ktoré sa varením stáva svetlou a nadýchanou.
Strednozrnná ryža : Zrno, ktoré je len o niečo dlhšie ako široké a pri varení sa stáva vlhké, jemné a žuvacie.
Krátkozrnná ryža : Krátkozrnná ryža, ktorá sa pri varení zlepí alebo zhlukuje.
Lepkavá ryža : Táto odroda, nazývaná tiež lepkavá ryža alebo sladká ryža, je typ krátkozrnnej, ktorý sa často používa v dezertoch.
Aromatická ryža : Typ ryže, ktorá má vôňu, ako je jazmínová ryža alebo ryža basmati.
Arborio ryža : Typ krátkozrnnej alebo stredne zrnitej ryže, ktorá sa varením stáva krémovou.
Hoci je Indonézia treťou najväčšou krajinou, pokiaľ ide o globálnu produkciu ryže, stále musí takmer každý rok ryžu dovážať (aj keď zvyčajne, aby udržala zásoby na bezpečnej úrovni). Táto situácia je spôsobená tým, že poľnohospodári používajú neoptimálne výrobné techniky v kombinácii s veľkou spotrebou ryže na obyvateľa (a masívnym počtom obyvateľov ).
V skutočnosti patrí Indonézia medzi najväčších spotrebiteľov ryže na svete. Spotreba ryže na obyvateľa v krajine bola v roku 2017 zaznamenaná na úrovni takmer 150 kilogramov (ryže na osobu a rok). Vyššiu spotrebu ryže na hlavu mali iba Mjanmarsko, Vietnam a Bangladéš.
V produkcii ryže v Indonézii dominujú drobní farmári, nie veľké súkromné alebo štátne podniky. Drobní farmári predstavujú približne 90 percent produkcie ryže v Indonézii, pričom každý farmár má priemernú plochu menšiu ako 0,8 hektára.
Južná Sumatra, Jáva, Južné Sulawesi - toto sú tri časti Indonézie kde sa prevažne ryža v Indonézii pestuje.
Počas nášej expedície skrz naskrz Sumatrou, Jávou a Bali majú naši BUBO klienti tú možnosť uvidieť, odfotiť a zažiť tie najkrásnejšie ryžové políčka sveta!
Ďalšie originálne cestopisy od profesionálneho sprievodcu BUBO
Tipy a zážitky - Indonézia
- Hinduistický Prambanan
- Šalát gado gado
- Orangutany v Bukit Lawangu
- Deň s drakmi na Komode
- Martabak
- Raflézia arnoldova
- Škola v Indonézii
- Koreninová záhrada v Indonézii
- Exotické ovocie v Indonézii
- Tjong A Fie
- Bandrek
- Indonézske jedlo
- Všetko najlepšie z Indonézie
- Sviatok nezávislej Indonézie - 17. august
- NP Gunung Leuser -charita v sirotinci
- Wayang kulit
- Výstup na sopku Sibayak na Sumatre
- Jogya kde nás kvôli bubo zastavujú
- Dedina na ostrove Flores
- Prvý pozdrav z Indonézie