Bohato zdobené Saadske hrobky v Marakéši sú významným pohrebiskom Saadskej dynastie. Očaria vás svojimi nádhernými mozaikami a rezbárskymi prvkami.
Dynastia Saadovcov pochádzala z arabských kmeňov na juhovýchodnom konci Atlasu. Sultán Ahmed El Mansour bol jej najvýznamnejším panovníkom a tiež najdôležitejším vládcom v celých dejinách Maroka. K moci sa dostal po víťazstve nad Portugalskom a za jeho vlády zažívalo Maroku najväčšiu prosperitu a bohatstvo. Dynastia začala postupne upadať po jeho smrti v roku 1603. Posledný sultán Saadskej dynastie bol Ahmed al-Abbás, ktorý zomrel v roku 1659.
Napriek tomu, že hrobky boli rokmi zanedbané, pochovávanie šľachticov na toto miesto pokračovalo až do roku 1792. Ako posledný tu bol pochovaný sultán Moulay Yazida.
Za vysokou stenou sa nachádza približne 200 úchvatne zdobených hrobiek tohto šľachtického rodu, ktorý vládol v 16. a 17. storočí. Mauzóleum dal pre členov Saadskej dynastie postaviť sultán Ahmed El Mansour. Dnes tu odpočíva 62 jej príslušníkov.
Hrobky sú rozdelené na 2 časti: mauzóleá a záhrady. Najdôležitejšie hroby sú označené horizontálnymi náhrobnými kameňmi z jemne vyrezávaného mramoru, zatiaľ čo iné sú pokryté iba farebnými dlaždicami zellij.
Nájdeme tu komoru mauzólea Al-Mansura a jeho synov (Komora 12tich stĺpov). Je obzvlášť bohatá na výzdobu, so strechou z vyrezávaného a maľovaného cédrového dreva nesenou na dvanástich stĺpoch z kararského mramoru a so stenami zdobenými geometrickými vzormi v obkladoch zellij a rastlinnými motívmi vo vyrezávanej štuke. Táto komora je zaujímavá aj tým, že jej dizajn obsahuje pozlátený strop.
Komora vedľa nej, bola pôvodne modlitebňa vybavená mihrábom. Nachádzajú sa tu nie len mramorové hrobky niekoľkých Saadských princov, ale bol tu pochovaný aj vládca Moulay El Yazid. Yazid bol známy ako „šialený sultán“ a vládol iba dva roky (1790-1792), jeho vláda bola poznačená ničivou občianskou vojnou.
V ďalšom mauzóleu nájdeme aj hroby detí a v poslednom mauzóleu, ktoré leží v strede areálu sú hroby niekoľkých blízkych rodinných príslušníkov, Mansourovej matky a dôverníkov Saadskych vládcov.
Zaujímavosťou je, že tieto hrobky boli objavené Francúzmi, vďaka leteckému záberu mesta.
Tipy a zážitky - Maroko
- Marocká Sahara
- Maroko s BUBO - recenzia
- Pieskové duny, Sahara
- Filmové štúdio Atlas
- Sandboarding na Sahare
- S deťmi do Maroka
- Ifrane
- Hollywood v Maroku
- Stredoveký Fez
- Berberi v Maroku
- Námestie Jemaa el-Fnaa
- Autopožičovňa v Maroku
- Ako chutia slimáky?
- Harira - najtypickejšia polievka Maroka
- Erg Chebbi
- Medina vo Fez
- Marocká fantázia
- Aké filmy sa natáčali v Maroku?
- Kebab v Maroku
- Cédrové lesy