Aj keď sa to môže zdať neuveriteľné, bez Saharskej púšte by Amazonský dažďový prales pravdepodobne vyzeral úplne inak, ak by vôbec existoval.
V Amazónii žije približne 80 000 druhov rastlín, 430 druhov cicavcov, 1 300 druhov vtákov, 400 druhov obojživelníkov, 400 druhov plazov a 3 000 druhov rýb. Táto unikátna biodiverzita by však neexistovala v tejto podobe bez Sahary. Ako je to možné? Pôda v Amazónii je prevažne kyslá s nedostatkom živín. Približne 90 % pôdy trpí neustálym vyplavovaním minerálov, vrátane fosforu, ktorý je nevyhnutný pre rast rastlín. Amazónia tak pre svojich odhadom 390 miliárd stromov potrebuje fosfor niekde získavať a dopĺňať. A tu nastupuje ten neuveriteľný zdroj – africká Sahara.
Najrozsiahlejšia púšť (pokiaľ neberieme do úvahy Antarktídu) s takmer 10 miliónmi kilometrami štvorcovými sa však nachádza 4 500 kilometrov na druhej strane Atlantického oceánu. Toto prašné miesto každoročne rozfúka 180 miliónov ton prachu. Poznáme to aj zo strednej Európy, kde nám saharský piesok každoročne zapráši ulice a autá. Oblasť Bodélé v centrálnom Čade je zdrojom najväčšieho množstva tohto prachu. Pohoria po oboch stranách nížiny vytvárajú aerodynamický tunel, ktorý zoberie prach z Bodélé a každoročne odnesie približne 28 megaton cez Atlantik do Amazónie.
Kde sa vzal fosfor v saharskom prachu? Oblasť Bodélé sa nachádza na mieste, kde v dávnej minulosti existovalo Čadské megajazero. Po jeho ustúpení sa tu usadil fosfor pochádzajúci z uhynutých vodných živočíchov. Tento fosfor sa mieša s prachom, ktorý vetry odnášajú. Takýmto spôsobom sa do Amazónie dopraví približne 22 000 ton fosforu, ktorý nahrádza ten vyplavovaný dažďami v tejto pralesnej oblasti. Nie je to všetok fosfor potrebný pre rastliny, ale udržiava jeho hladinu v rovnováhe.
Z dôvodu globálnych klimatických zmien sa vedci obávajú, že s pribúdajúcimi dažďami na Sahare bude menej prepravovaného fosforu do Amazónie a to bude mať bezprostredný účinok na neschopnosť rastlín dostatočne rásť a existencia pralesa tak bude ohrozená. Je neuveriteľné, ako takýto fascinujúci vzťah medzi dvoma zdanlivo nesúvisiacimi regiónmi, môže byť zničujúci pre jeden, prípadne oba.
Ďalšie originálne cestopisy od profesionálneho sprievodcu BUBO
Tipy a zážitky - Čad
- Rei Pele Stadium - Maracana v Rio
- Najstráženejší národný park na svete, úžasný Zakouma National park, Čad
- Škorpióny vo Faya Largeua
- Čad - cestopis - živí a zdraví - v Čade zopár rokov pred ostatnými
- UNESCO Čad - cestopis a základné informácie
- Tubu alebo Toubou - Skalní ľudia
- Krokodíly na Sahare
- Ennedi – UNESCO, informácie
- Guelta d Archey – Čadská Petra
- Púšť- rady, ako sa správať a prežiť na Sahare
- Ennedi – najkrajšia časť Sahary
- Jazerá Ounianga – Čad, UNESCO
- Čad- najrôznorodejšia krajina sveta
- Prehistorické jaskyne na Sahare -maľby praľudí
- Idriss Deby - zomrel prezident
- Afrika s cestovkou, alebo bez cestovky?
- Čadské jazero
- Voľby – Mahamat Idriss Deby
- Guaraná - brazílsky nápoj
- Streetfood v Rio de Janeiro