Sója je po ryži a kukurici treťou dôležitou potravinárskou plodinou v Indonézii, najmä ako dobrý zdroj bielkovín. Dopyt po konzumácii sójových bôbov má tendenciu každoročne stúpať.
V roku 2020 to bolo asi 3,28 milióna ton, zatiaľ čo domáca produkcia bola 0,63 milióna ton, teda asi 81 % potrebnej sóje bolo dovezených. Snahy o zvýšenie domácej produkcie sóje sa vyvíjajú od posledného desaťročia, čo sa týka zvýšenia súčasnej produktivity (1,5 t/ha) zavedením vysoko výnosných vyšľachtených odrôd a rozšírením zberovej plochy najmä mimo ostrova Jáva.
Potenciálna oblasť výsadby je zameraná na zavlažované nížiny po ryži (optimálna pôda) a suboptimálne pôdy (suché, kyslé, prílivové a zatienené pôdy). Séria štúdií ukázala, že úrodový potenciál sóje pestovanej v takýchto oblastiach sa pohyboval od 1,8 t/ha do 3,0 t/ha.
Množstvo vyšľachtených odrôd sóje prispôsobených rôznym typom pôdy alebo agroekologickým podmienkam bolo tiež uvoľnených a podporovaných pokročilou technológiou pestovania. V tomto dokumente sa diskutuje o výsledkoch, výzvach a príležitostiach na dosiahnutie sebestačnosti sóje.
Ďalšie originálne cestopisy od profesionálneho sprievodcu BUBO
Tipy a zážitky - Indonézia
- Hinduistický Prambanan
- Šalát gado gado
- Orangutany v Bukit Lawangu
- Deň s drakmi na Komode
- Martabak
- Raflézia arnoldova
- Škola v Indonézii
- Koreninová záhrada v Indonézii
- Exotické ovocie v Indonézii
- Tjong A Fie
- Bandrek
- Indonézske jedlo
- Všetko najlepšie z Indonézie
- Sviatok nezávislej Indonézie - 17. august
- NP Gunung Leuser -charita v sirotinci
- Wayang kulit
- Výstup na sopku Sibayak na Sumatre
- Jogya kde nás kvôli bubo zastavujú
- Dedina na ostrove Flores
- Prvý pozdrav z Indonézie