Dawson, ryžovanie zlata

Dawson, ryžovanie zlata V Yukone po stopách Jacka Londona

Každý poznáme príbehy zlatokopov uprostred nehostinnej prírody na brehoch rieky Yukon. Jack London a Biely Tesák sa postarali o ich spopularizovanie aj na Slovensku a v Čechách. Ako to na zlatonosnej rieke Bonanza a v kedysi stanovom meste Dawson vyzerá dnes? Počas nášho dobrodružstva na Aljaške prejdeme aj cez jedny z najopustenejších hraničných priechodov v USA a strávime niekoľko dní v kanadskom teritóriu Yukon. Yukon sa stal samostatným teritóriom práve počas vrcholenie slávnej zlatej horúčky koncom 19.storočia. Keď George Carmmack, jeho indiánska manželka a švagor lovili lososy v odľahlých lesoch Kanady, ešte netušili, aké bohatstvo ich čaká. V auguste v roku 1896 ich nález zlata na rieke Bonanza odštartoval obrovskú masovú migráciu ľudí, ktorí sa s vidinou bohatstva vybrali do jedných z najťažších podmienok na život. Veľká časť to cestou vzdala, mnohí zomreli a vytrvalci vytvorili mesto, v ktorom počas nášho zájazdu skúsime šťastie aj my. Počas dňa v Dawson city sa pôjdeme s najdlhšie pôsobiacou spoločnosťou Goldbottom tour pozrieť na ich vykolíkované parcely, súčasný proces hľadania zlata a vyryžujeme si tiež vlastné zlato. Začíname priamo na mieste diania, uprostred obrovských kopcov štrku, hliny a ťažkých strojov. Bager prehadzuje čerstvo vyrýpanú zeminu stroja, ktorý gravitáciou, vodou a trasením oddelí väčšie a ľahšie časti od ostatných. Po skončení musia vrátiť okolie zase do pôvodného stavu a vysadiť novú zeleň. Zvyšok procesu, ktorý vedie k zlatu, je ešte dlhý a prácny a vyžaduje veľa ručnej práce pri premývaní, presypávaní a oddeľovaní iného materiálu v tábore. My si vyskúšame najznámejšiu formu ryžovania - v rieke pomocou panvíc. Pôvodný účel panvicovania však nikdy nebolo reálne hľadanie zlata, ale skúmanie povrchu a jeho bohatstva v okolí. Prezujeme sa do gumákov, vyhrnieme rukávy a náhodným výberom si vyberieme panvicu plnú zeminy. Bude v tej našej nejaké zlato? Určite. Otázka skôr je, či ho aj nájdeme. Ponoríme panvicu do vody, a hoci sme tu počas leta, je ľadová! Vymývame kamene pomaly preč, snažíme sa udržať teoretické zlato na dne panvice a pomaly sa k nemu prepracovávame. Bolí nás chrbát, mrznú nám ruky a všetci rozmýšľame, ako to tu tí zlatokopovia mohli vydržať. Až úplne na dne panvice sa tuším začne niečo ligotať. Našli sme si zlato! Cenný kov vo veľkosti snehovej vločky je náš! To je to, čo sa tu hľadá. Už iba zlatý prášok. Všetky väčšie kúsky sa vyzbierali koncom 19. storočia. Bagre, nákladné autá a všetka mravenčia práca súčasných zlatokopov je práve o tom, o nájdení čo najviac zlatého prášku v kope štrku. Nám to stačí, odložíme si svoje bohatstvo do mini skúmavky a večer ideme skúsiť radšej šťastie do najstaršieho kasína v celej Kanade.


Ďalšie originálne cestopisy od profesionálneho sprievodcu BUBO
K

Amerika  

Spojené štáty americké (USA)

22.11. → 06.12. +24 termínov

náročnosť

15 dní

Trvanie

6369
E

Amerika  

Spojené štáty americké (USA), Kanada


náročnosť

12 dní

Trvanie

4900
K

Amerika  

Spojené štáty americké (USA), Kanada


náročnosť

7 dní

Trvanie

3355
TOP 10: Najlepšie destinácie, kam vycestovať za športom
Prémiový blog

Prémiový blog TOP 10: Najlepšie destinácie, kam vycestovať za športom

Kam cestovať za športom? Pripravili sme tipy najmä pre tých, ktorí chcú uloviť unikátny športový zážitok ako diváci. Tieto cestovateľské tipy z…

Ľuboš Fellner 25 min. čítania
TOP 10: Najväčšie zážitky zo Severnej Ameriky
Prémiový blog

Prémiový blog TOP 10: Najväčšie zážitky zo Severnej Ameriky

Keď sa povie Severná Amerika napadnú nám nedozerné prérie, národné parky, zábery ako z filmu Forest Gump či prechádzky New Yorkom. Taktiež San…

Ľuboš Fellner 17 min. čítania
Grand Canyon – dych vyrážajúce divadlo prírody
Grand Canyon

Grand Canyon Grand Canyon – dych vyrážajúce divadlo prírody

Grand Canyon. Prírodný div sveta, o ktorom už počul snáď každý. A pri počte turistov, ktorí ho ročne navštevujú, môžeme žartovať, že už ho každý aj…

Michal Repta 18 min. čítania

Viac informácií o krajine: