Japonsko - krajina, ktorá vypravila prvý rýchlovlak na svete, má 2. najvyššu sopku na ostrove v Ázii (hora Fuji), hrdí sa titulom tretej najväčšej svetovej ekonomiky a je domovom najdlhšie vládnucej línie panovníkov, v tomto prípade cisárov, na svete. Drží však aj jedno smutné miesto v rebríčkoch „ naj“ - nájdeme tu tretie najpopulárnejšie miesto samovrážd na našej planéte.
Tento smutný bronzový stupienok obsadil les Aokigahara, ktorý sa nachádza na severozápadnom úpätí hory Fuji a je známy aj ako „More stromov“ alebo „Les samovrahov“. Druhé miesto získal most na rieke Yangtze v čínskom Nanjingu a víťazom je americký Golden Gate v San Franciscu. Vráťme sa ale do Japonska.
Aj keď sa počtom samovrážd nezaraďuje medzi top 10 krajín sveta, samovraždy tu zostávajú jednou z najčastejších príčin úmrtí vo veku 15-44 rokov. U mužov je pritom pravdepodobnosť spáchania samovraždy až dvakrát vyššia ako u žien. Predpokladá sa, že hlavným dôvodom je vysoký stres a tlak, ktorý Japonci zažívajú v súvislosti s prácou. Samovražda navyše hrá v ich kultúre aj značnú historickú úlohu (viac sa dočítate vo fóre Seppuku- rituálna samovražda samurajov).
Prečo si ale vyberajú práve les Aokigahara? Kvôli japonskej mytológii - ľudové príbehy rozprávajú o duchoch mŕtvych a démonoch Yurei a Yokai, ktorí údajne v lese prebývajú. Už v 19. storočí sa sem preto chodievali rodiny lúčiť s veľmi chorými alebo veľmi starými. Strašidelnú atmosféru dotvára samotný les, ktorý je taký hustý, že v ňom panuje absolútne ticho a jeho zvedaví návštevníci pravidelne hlásia, že tu údajne nefunguje GPS ani smartfóny. Od 50. rokov tu svoj život ukončilo už viac ako 500 ľudí, najviac v roku 2002.
Japonská vláda sa dlhoročne snaží tento trend zvrátiť a presvedčiť ľudí so samovražednými úmyslami, aby prehodnotili svoje zúfalé plány a pozdĺž hlavných trás cez les nechala umiestniť varovné cedule. Tie zúfalých Japoncov vyzývajú, aby mysleli na svoje rodiny a vyhľadali radšej pomoc. V posledných rokoch sa vďaka svojej ponurej povesti les stal aj cieľom mnohých morbídne zvedavých turistov, ktorí vytvorili pre vládu nový problém.
Keďže sa z hustého lesa samovrahov chcú vrátiť, uväzujú si cestou na stromy farebné stužky, aby našli cestu späť a tým narúšajú miestny ekosystém. Okrem tejto „čiernej turistiky“ je ale Aokigahara aj obľúbený cieľ školských výletov- tie samozrejme nesledujú stopy samovrahov, ale chodia obdivovať tunajšie krásne jaskyne, ktoré sa v zime zapĺňajú ľadom.
My si na našich BUBO zájazdoch do Japonska o lese Aokigahara rozprávame, keď smerujeme do národného parku Hakone za plavbou po jazere Aši a výhľadom na horu Fuji. Ak sa chcete dozvedieť viac zaujímavostí a zažiť Japonsko na vlastnej koži, pridajte sa k nám!
Ďalšie originálne cestopisy od profesionálneho sprievodcu BUBO
Tipy a zážitky - Japonsko
- Hrad v Osake
- 10 najväčších chýb, ktoré v Japonsku radšej nerobiť
- Šinzo Abe – vražda japonského premiéra
- Shinkansen - pýcha japonskej infraštruktúry
- Onsen - tradičné japonské kúpele
- Hirošima - spomienka na Sadako Sasaki
- Japonsko - na deň Tokijčanom
- Japonsko - tajomstvá ostrova Miyajima
- Plastové jedlo v Japonsku
- Japonský Kiyomizu-Dera konečne zrekoštruovaný
- Japonsko - vlak ktorý rozváža sushi
- Saké - výroba tradičného japonského nápoja
- (Naša) posledná večera v Japonsku
- Ako chutí Japonsko?
- Shinsekai - v uličkách historickej Osaky
- Akvárium v Osake
- Japonsko - kde je najlepšia gyoza?
- Najfotografovanejšia pamiatka Japonska
- Kjótska hlavná stanica - mesto v meste
- Kobe - najlepšie steaky na svete?