O datľovníkoch sa povráva, že to bol možno prvý strom, ktorý ľudia pestovali a jeho plody zbierali. Datle sú skvelým občerstvením a tak ako všade v arabskom svete, aj v Maroku sú dôležitou súčasťou kuchyne a života. Okrem toho sa považujú byť za “spojku” ľudí, pretože počas ramadánu, posvätného mesiaca moslimov, majú kľúčovú úlohu - s datľami sa prerušuje pôst. Nájdeme ich aj v mnohých receptoch s kuracím, hovädzím či jahňacím mäsom, ale podávajú sa aj s kuskusom. Niekedy sa zas zapečú do chleba alebo sa pridávajú do koláčov. Nájdeme aj plnené datle - napríklad s orieškami alebo cukrovinkami.
Datľová palma je v arabskom svete už dlho symbolom prosperity a spája sa s plodnosťou. K datľovníkom sa viaže mnoho tradícií a vzhľadom na ich dostupnosť, ľudia datle využívali a brali so sebou, keď sa vydali na dlhšie cesty cez púšť. Dnes ale existuje mnoho tradícií - napríklad počas svadby si nevesta a ženích dajú jeden druhému do úst datľu plnenú orieškom alebo mandľou. Má im to priniesť šťastie. V niektorých krajinách je zas zvykom zasadiť datľovník novorodenému synovi. Datľovník tak rastie spolu s ratolesťou a v budúcnosti mu zabezpečí, že jeho rodina nikdy nebude trpieť hladom. V arabskom svete je rozšírené aj príslovie, že ak človek zje sedem datlí každé ráno, tak nebude potrebovať lekára.
Datle sú vynikajúcim zdrojom energie, ale obsahujú aj veľa antioxidantov, pomáhajú pri trávení, majú veľa vlákniny a obsahujú vápnik, meď, mangán a draslík a tak doplnia telo živinami. Podľa domácich, dokonalú výživnú kombináciu dostanete ak vypijete ťavie mlieko a k tomu si dáte datľe. A vraj, dospelému človeku by k prežitiu stačilo iba 15 datlí denne!
V Maroku sa pestuje viac ako desiatky rôznych druhov datlí, z toho približne polovica druhov na juhu krajiny. Plody sa najlepšie rodia v horúcom počasí - aj preto väčšina datľových paliem rastie v južnom Maroku. Celkovo tu nájdeme viac ako 6 miliónov datľovníkov na ploche viac ako 51 000 hektárov. Najlepšie sa pestujú v oázach v južných oblastiach krajiny, konkrétne v okolí Zagory, Ourzazate a Errachidie. Ak sa v Maroku ocitnete v októbri, určite navštívte datľový festival v meste Erfoud, ktorým počas nášho zájazdu Marokom aj prechádzame.
Miestni obyvateľia tu každoročne počas októbra organizujú troj-dňový datľový festival, ktorý je jedno z najobľúbenejších podujatí v tomto regióne a priťahuje množstvo domácich, ale aj turistov. Marocké datle sa zvyčajne zbierajú v októbri až v novembri a práve preto sa aj tento festival v Erfoude koná počas októbra. Festival je sprevádzaný rôznymi vystúpeniami berberských umelcov s tradičnou hudbou a tancom. Skvelo si tu pochutíte na datľovej ale aj miestnej kuchyni!
Najväčšie a azda najobľúbenejšie sú datle medjool - sú veľmi mäkké, sladké a zamatové. Hovorí sa im kráľovské, pretože v minulosti boli vraj vyhradené pre kráľovskú rodinu. Tento druh patrí medzi najobľúbenejšie odrody, pochádzajú z Maroka, ale v súčasnosti sa pestujú aj v mnohých iných častiach sveta - napríklad v USA, na Blízkom východe, v južnej Ázii alebo v Afrike.
Do západných oblastí USA sa dostali pretože v 20. rokoch 20 storočia boli datľové palmy v Maroku ohrozené chorobou, a aby Maroko zabránilo ich vyhynutiu, tak prostredníctvom poľnohospodárskeho výskumníka Waltera Swingla, poslalo jedenásť datľových paliem do USA.
Pestovanie datlí, najmä medjool, je celkom pracný proces. Existujú samčie a samičie datľovníky a sú prirodzene opeľované vetrom alebo hmyzom. V závislosti od odrody datľovníka môže trvať až sedem rokov, kým strom začne prinášať úrodu. Datľová palma môže dosahovať výšku 23 metrov a plody na ňom budú nepretržite rásť približne 70 rokov. Datľovníky sa ale nepoužívali len kvôli plodom - v púšti poskytovali tieň a z listov sa vyrábali koše či koberce. Kmeň stromu sa zas využíval ako rám na stany.
Ďalšie originálne cestopisy od profesionálneho sprievodcu BUBO
Tipy a zážitky - Maroko
- Marocká Sahara
- Maroko s BUBO - recenzia
- Pieskové duny, Sahara
- Filmové štúdio Atlas
- Sandboarding na Sahare
- S deťmi do Maroka
- Ifrane
- Hollywood v Maroku
- Stredoveký Fez
- Berberi v Maroku
- Námestie Jemaa el-Fnaa
- Autopožičovňa v Maroku
- Ako chutia slimáky?
- Harira - najtypickejšia polievka Maroka
- Erg Chebbi
- Medina vo Fez
- Marocká fantázia
- Aké filmy sa natáčali v Maroku?
- Kebab v Maroku
- Cédrové lesy