Chudžand ležiaci na severe Tadžikistanu patrí medzi najzaujímavejšie mestá celej krajiny, a tak ho nemôžeme obísť počas našej cesty Strednou Áziou. Okrem toho, že jeho dejiny sa preplietli s menami ako Kýros či Alexander Veľký, v 20. storočí sa úzko spájal s Leninom, pretože ho roky volali Leninabad, teda Leninovo mesto. Aby Sovieti ukázali, že to s ním myslia vážne, v meste sa objavil v roku 1974 monunmentálny Lenin na pripomenutie si 50. výročia od jeho smrti, hoci bol večne živý.
Jeho sochu umiestnili na monumentálne námestie neďaleko rieky Syr Darya a so svojimi 24 metrami, ktoré mal aj s podstavcom sa rázom stala jedna z najväčších sôch svojho druhu v celej Strednej Ázii. Samotná socha Lenina merala úctyhodných 12 metrov. Zdalo sa, že Leninove dni sú spočítané už v roku 1991, kedy sa z Leninabadu stal opäť Chudžand, no socha to ustála a až v roku 2010 sa objavili prvé správy o tom, že v meste sa rozhodli ho odstrániť.
Nechceli ho však zničiť, ale vymysleli to, že ho presunú na perifériu neďaleko obytnej štvrte do parku, kde je viacero monumentov. Večer dňa 30. mája sa odrazu na námestí objavili žieriavy a pustili sa do práce, a tak sa Lenin sťahuje. Práve tam dnes nájdete monumentálnu hliníkovú sochu hľadieť pred seba. Vedľa nej stojí kosák s kladivom, ktorý mal kedysi tiež svoje miesto v centre Chudžandu.
Je zaujímavé vidieť to, ako sa Tadžikistan vysporiadal s Leninovou sochou, a teda že ju nezničil a ani nezatvoril niekam do tajných archívov. Kto ju chce vidieť, ten ju tu stále nájde, no turistov pri nej veru nečakajte. Chudžand je totiž stále unikátny a bez turistického ruchu.
Ďalšie originálne cestopisy od profesionálneho sprievodcu BUBO
Tipy a zážitky - Tadžikistan
- Pamir Highway, Tadžikistan
- Zaujímavosti Tadžikistan
- Výlet do Tadžikistanu
- Pandžšanbe bazár
- Mesto na rieke Syr Darya
- História Tadžikistanu
- Ismaeliti - sekta islamu
- Najkrajšie cesty sveta - Pamir highway
- Aga Khan -vodca islamskej sekty
- Tradičný plov
- Pendžikent - čo vidieť
- Turkestánske hory