Zahle bola založená asi pred 300 rokmi v oblasti, ktorá sa datuje asi päť tisícročí. Prvá vysťahovalecká osada, ktorá sa rozrástla na veľké mesto, pochádza zo začiatku 18. storočia. Začiatkom 18. storočia bolo nové mesto rozdelené na tri samostatné štvrte, z ktorých každá mala svojho guvernéra. V 19. storočí sa mesto stalo prvou nezávislou časťou regiónu s vlastnou vlajkou a hymnou.
Zahle bolo vypálené v rokoch 1777 a 1791, potom opäť vypálené a vyplienené v roku 1860. Otvorenie železničnej trate v roku 1885 ju spojilo s Bejrútom, Damaskom, Mosulom a Bagdadom, čím sa stala vnútorným „prístavom“ údolia Beqaa a Sýrie a hlavným poľnohospodárskym a obchodným centrom. Považuje sa za rodisko libanonskej armády a zohralo významnú úlohu v politickom živote krajiny.
Sláva mesta prilákala mnoho významných osobností: pocta a diplomata Alphonse de Lamartine v roku 1833, belgické knieža v roku 1885, synovia ruského cára v roku 1888, nemecký cisár s manželkou a družinou v roku 1898, generál Gouraud, ktorý v roku 1920 oznámil zrod Veľkého Libanonu, generál Charles De Gaulles v roku 1942, egyptský básnik Ahmad Chawki a veľký egyptský hudobník Mohammad Abd-el-Wahab. Zahle je tiež rodným mestom herca Omara el Sharifa a starých rodičov Shakiry, dnes celosvetovo známej speváčky.
Zahle „Mesto vína a poézie“ má povesť centra kultúrnej a intelektuálnej činnosti. Za posledných 100 rokov sa tu narodilo množstvo básnikov a spisovateľov. Každoročne sa organizuje poetické podujatie, na ktorom sa zúčastňujú básnici z celého arabského sveta.
Zahle je 945 metrov nad morom na východnom úpätí hory Sannine, na okraji údolia Beqaa, ktoré predstavuje 42,27 % územia Libanonu a je 54 km od Bejrútu (45 minút autom). Je postavený pozdĺž brehov rieky Bardawni, ktorá tečie z Mount Sannine a prekĺzne divokou a zalesnenou roklinou obklopenou vysokými skalami, než prekročí mesto s dubmi, cyprusmi, platanmi a orechmi pozdĺž jej brehov. Je to tretie najväčšie mesto krajiny (120 000 obyvateľov) a má jasné a suché počasie. Dostanete sa k nemu z Bejrútu, Sofaru, Chaury alebo z Dhour -Choueir, Aintoura, Tarshish.
Ďalšie originálne cestopisy od profesionálneho sprievodcu BUBO
Tipy a zážitky - Libanon
- História peňazí, Libanon
- Rímske pamiatky, Libanon
- Libanonská kuchyňa - najslávnejšia orientálna kuchyňa
- Baalbek, Libanon - chrám pri ktorom sú aj bohovia malí
- Krajina cédrov, Libanon
- Harissa – pútnické miesto troch náboženstiev
- Libanonské cédre
- Kto sú maroniti?
- Údolie Beqaa - tepna Libanonu
- Kameň tehotnej ženy
- Moslimské arabské mená
- Námestie Martýrov a umenie revolúcie
- Šport v Libanone, Bejrút
- Libanon a politika
- TOP pamiatka Libanonu
- Libanonská vlajka
- Holubičie skaly v Bejrúte
- Hassan Nasrallah