Mongolský luk - obávaná zbraň nomádov

Mongolský luk - obávaná zbraň nomádov Zaujímavosti z mongolskej histórie

O Mongoloch všeobecne panuje názor, že boli veľmi agresívni a bojovali rýchlo, efektívne a nemilosrdne. Prihnali sa na svojich tátošoch ako vietor a behom sekúnd ničili všetko, čo im prišlo do cesty a každého, kto im vzdoroval. Nebola to však iba ich krutosť a rýchlosť, čo spôsobovalo ich neuveriteľnú efektivitu, veľkú rolu zohrávalo aj ich vybavenie. Asi najobávanejšou zbraňou Mongolov bol ich luk, z ktorého dokázali strieľať za jazdy z konského chrbta s absolútnou presnosťou. Napokon, učili sa to od detstva.

No zaujímavé bolo aj samotné spracovanie luku. Zatiaľ čo vo väčšine sveta sa luky vyrábali z jedného kusu dreva, tie mongolské sa skladali z viacerých vrstiev. Používali sa aj materiály zo zvierat, napríklad rohy, šľachy či lepidlo vyvarené z rýb. Prvé dve vrstvy sa vyrábali zo šliach, zlepených rybým lepidlom, ktoré sa nechali uschnúť 3-4 mesiace. Nasledovali ďalšie vrstvy a precízne lepenie pružných častí. Výroba jedného luku tak trvala približne rok. Každý jeden detail bol a do dnešnej doby stále je robený ručne. Hoci sú moglolské luky pomerne krátke, sú extrémne silné a majú dlhý dostrel.

Dôležitým faktorom je takisto aj technika streľby. Zatiaľčo napríklad v Európe sa tetiva ťahá prstami, zvyčajne ukazovákom a prostredníkom, pri jazde na koni by tento spôsob streľby spôsoboval problémy a nastabilitu. Preto Mongoli pri streľbe na napnutie tetivy požívajú palec. Aj vďaka tomu boli Mongoli schopní počas rýchleho cvalu strieľať s veľkou presnosťou a dokonca aj dozadu za seba. A neboli to len muži, ale aj mongolské ženy ktoré túto zbraň dokonale ovládali. Počas neprítomnosti mužov v domácnosti sa totiž museli byť schopné v prípade útoku ubrániť a keď si to situácia vyžadovala, často sa pridali k mužom aj počas väčších bojov.

V mongolskej histórii dokonca existuje ženská hrdinka, bojovníčka Khutulun, ktorá sa narodila v roku 1260. To však už je iný príbeh. Mongolsko je stále neobjavená krajina, ktorú čaká veľká turistická budúcnosť. Možno sa oplatí vážiť jej návštevu kým ju neobjavia davy. Nechajte sa inšpirovať aj našim podcastom Cestovateľské hity a trendy pre rok 2024, blogom Kam cestovať v roku 2024 alebo si rovno pozrite naše BUBO zájazdy do Mongolska. Dovidenia v stepi! 


Ďalšie originálne cestopisy od profesionálneho sprievodcu BUBO
K

Ázia  

Mongolsko, Čína


náročnosť

11 dní

Trvanie

3307 3890€
K

Ázia  

Mongolsko, Japonsko, Čína


náročnosť

15 dní

Trvanie

4233 4980€
E

Ázia  

Mongolsko


náročnosť

12 dní

Trvanie

4785
Najfantastickejšie festivaly sveta
Prémiový blog

Prémiový blog Najfantastickejšie festivaly sveta

Ste už ostrieľaný cestovateľ, ktorý toho videl dosť a chce teraz svoje cesty povýšiť na iný level? Nejde totiž iba o to KAM ísť, ale aj KEDY tu byť…

Ľuboš Fellner 36 min. čítania
Červený hrdina - Ulanbátar
Ulanbatar

Ulanbatar Červený hrdina - Ulanbátar

Jedna zo vstupných brán do Mongolska a hlavné mesto Ulanbátar, ktoré v preklade znamená Červený hrdina alebo ak chcete Červený bohatier.…

Robert Taraba 18 min. čítania
Za orlími lovcami
Prémiový blog

Prémiový blog Za orlími lovcami

Dovoľte, aby som vám porozprával rozprávku z mojej expedície. "Kde bolelo, tam bolelo, za siedmimi horami a siedmimi dolami, kde sa vodka liala a…

Ľuboš Fellner 29 min. čítania

Ďalšie dovolenky do krajiny:

Viac informácií o krajine: