Múmia je konzervovanie mŕtvoly vysušovaním alebo balzamovaním. Samotné slovo múmia je odvodené od arabského slova „mummiya“, čo v preklade znamená asfalt. V 7. storočí, keď Egypt získali Arabi, takto pomenovali múmie pokryté čiernou živicou, ktorá im pripomínala prírodný asfalt.
Nedávno v blízkosti najstaršej pyramídy Egypta archeológovia vykopali 4 300-ročnú múmiu muža menom: Džed Sepš, resp. Hekashepes. Išlo o veľmi bohatého 35-ročného hodnostára, ktorý bol v spoločenskej hierarchii hneď za faraónom.
Túto správu predniesol bývalý egyptský minister Zahi Hawass, ktorý je archeológom. Ide o najstaršiu múmiu, aká sa kedy našla v Egypte.
Hawass je nadšený a hovorí o múmii kompletne pokrytej zlatom. Múmia bola uložený v 25 tonovom sarkofágu, 16 - 20 metrov pod zemou v tieni starovekej Džoserovy stupňovitej pyramídy v dedine Sakkára. Píšem o nej vo svojom blogu o Najstarších pamiatkach sveta.
Egypťania verili, že život človeka sa nekončí smrťou, ale pokračuje ďalej na druhom svete. Duša človeka opustila telo na dobu 70 dní, vrátila sa doňho až v deň pohrebu. Po ukončení mumifikácie mohli na 71. deň po smrti začať pohrebné obrady. Egypťania verili v pokračovanie života po smrti – v posmrtný život. Múmiu čakal večný život.
Tento objav sa nachádza 32 km južne od Káhiry a aj keď sem chodí minimum turistov, BUBO je tu doma bezmála 30 rokov. Na každom našom zájazde do Egypta máte istotu, že zavítate aj sem. Odporúčam zájazd Egypt: Maximálne poznanie.
Ďalšie originálne cestopisy od profesionálneho sprievodcu BUBO
Tipy a zážitky - Egypt
- Egyptská kuchyňa
- Tutanchámon
- Al Azhar- mešita Káhira
- Najstaršia psychiatrická klinika
- Talaat Harb – obchodná ulica Egypta
- Národné jedlo Egypta - košarí
- Tahrir - revolučné námestie Káhiry
- Najlepší hotel Káhiry - recenzia
- Džoserová pyramída - prvá kamenná stavba sveta
- Memnonove kolosy, Luxor
- Údolie kráľov, Luxor
- Chrám Philae
- Kaviareň El Fishawi
- Kresťania v Egypte
- Feluka na Níle
- Karnacký chrám
- Pyramídy v Gíze
- Lomená pyramída, Dahšúr
- Imhotep -prvý architekt
- Pyramídy v Sakkáre