S oboplávaním Afriky sa tradične spájajú Portugalci, ktorí hľadali novú námornú cestu do Ázie. Ako prvému sa podarilo oboplávať Mys dobrej nádeje (alebo Búrkový mys, ako sa pôvodne nazýval) Bartolomeovi Diasovi v roku 1488, ktorý rok predtým vyplával na nebezpečnú cestu z Portugalska s dvomi loďami. Jeho posádka sa však v zátoke Algoa vzbúrila a Dias sa musel vrátiť naspäť. V roku 1497 ho nasledoval Vasco da Gama, ktorý sa z prístavu Rostello vydal na čele štyroch karavel do Indie a ako prvý Európan oboplával Afriku a doplavil sa do indického Kalikatu.
Táto časť histórie je pomerne známa, avšak existuje šanca, že Portugalci neboli prví, kto sa plavil okolo Afriky.
Na prelome 7. a 6. storočia pred naším letopočtom poveril egyptský faraón Neko II. Feničanov, aby oboplávali Afriku. Feničania patrili k najvýznamnejším národom, ktorý žil na pobreží Stredozemného mora a dnes sa im, žiaľ, historici venujú oveľa menej, ako by si zaslúžili. Svojimi loďami konkurovali Grékom a doplavili sa až do Británie a západnej časti Afriky. Dokázali však oboplávať celú Afriku?
O ich plavbe hovorí otec dejepisu Herodotos, ktorý ju však spochybňuje. Podľa neho sa Feničania vyplavili z Červeného mora a za 3 roky sa doplavili k Heraklovým stĺpom, čo je dnešné pomenovanie pre Gibraltár. Herodotovi na ich príbehu prekáža informácia, podľa ktorej mali Feničania počas plavby slnko na „pravej ruke“. Práve toto však môže byť dôkazom toho, že nie Portugalci, ale fenickí námorníci ako prví oboplávali Mys dobrej nádeje.
Pokiaľ sa plavili v smere hodinových ručičiek, naozaj mali na južnej pologuli slnko na „pravej ruke“. Môžeme túto správu považovať za hodnovernú? Ťažko povedať. Veľa historikov si myslí, že Feničania vedeli o tvare Zeme a možno sa počas svojich plavieb dostali na južnú pologuľu, vďaka čomu mohli mať vedomosti o tom, že po prejdení rovníka sa slnko „objaví na inej strane“. Celý príbeh si tak mohli vymyslieť antickí autori. Alebo to môže byť pravda? Kým sa nenájdu dôkazy o fenickým zimoviskách na južnej pologuli, bude primát v oboplávaní Afriky patriť stále Portugalcom.
Ďalšie originálne cestopisy od profesionálneho sprievodcu BUBO
Tipy a zážitky - Libanon
- Harissa – pútnické miesto troch náboženstiev
- Kto sú maroniti?
- Libanon a politika
- Libanonská vlajka
- História peňazí, Libanon
- Rímske pamiatky, Libanon
- Libanonská kuchyňa - najslávnejšia orientálna kuchyňa
- Baalbek, Libanon - chrám pri ktorom sú aj bohovia malí
- Krajina cédrov, Libanon
- Libanonské cédre
- Údolie Beqaa - tepna Libanonu
- Kameň tehotnej ženy
- Moslimské arabské mená
- Námestie Martýrov a umenie revolúcie
- Šport v Libanone, Bejrút
- TOP pamiatka Libanonu
- Holubičie skaly v Bejrúte
- Hassan Nasrallah