Nedávne olympijské hry v Tokiu sa zapísali do histórie ako prvé, ktoré sa museli preložiť. Doteraz sa hry viackrát zrušili, tentokrát sa však prvýkrát kvôli pandémii COVID-19 presunuli o rok neskôr. Napriek faktu, že sa konali v roku 2021, sa hry označujú všeobecným názvom Tokio 2020.
O usporiadanie hier bojovali tri mestá – Tokio, Istanbul a Madrid. Zo všetkých troch menovaných vyhralo práve japonské hlavné mesto, napriek tomu, že hry sa tu už raz konali, v porovnaní s ostatnými dvomi. Kvôli celosvetovému nárastu prípadov a úmrtí na pandémiu sa MOV rozhodol hry preložiť o rok neskôr. Japonsko sa namiesto zrušenia hier rozhodlo hry konať bez divákov. Preloženie hier o rok neskôr stálo Japoncov takmer 6 miliárd amerických dolárov, pokiaľ by sa hry úplne zrušili, Japonsko by to stálo viac ako 40 miliárd dolárov. Napriek viacerým kontroverziám sa v Japonsku konala verejná anketa, kde sa opýtaných pýtali na ich názor ohľadom pokračovania hier napriek neprítomnosti divákov. Viac ako dve tretiny ľudí súhlasili s rozhodnutím, aby sa hry konali naďalej.
Slovensko v Tokiu 2020
Naša výprava na olympiáde v Tokyu mala 41 športovcov. Tí dokázali domov doniesť 4 medaily. Bronz doniesol štvorkanoe na 500 metrov. Striebro doniesli vodný slalomár Grigar v K1 a golfista Sabbatini. Zlatú medailu doniesla strelkyňa Rehák-Štefečeková v disciplíne trap. Zmiešaný tím strelcov v trape skončil na 4. mieste.
Zaujímavosti z olympiády v Tokiu 2020
Okrem toho, že hry sa prvýkrát prekladali a konali bez divákov, sa zapísali do histórie viacerými spôsobmi. Až 49% všetkých športovcov boli ženy, čo bol dovtedy vôbec najviac vyvážený počet mužských a ženských športovcov. Až 93 rôznych krajín vyhralo aspoň jednu medailu, najvyšší počet v histórii. Svoje premiéry zažili športy ako skateboarding, 3x3 basketbal, športové lezenie, karate, surfing a po dlhej dobe sa vrátil aj bezjbal/softbal. Japonsko zaznamenalo svoj najlepší olympijský výkon, kedy dokázalo získať až 58 medailí, z toho 27 zlatých.
Olympijské múzeum
Neďaleko olympijského štadiónu nájdeme nenápadnú budovu, ktorá priláka turistu iba piatimi olympijskými kruhmi postavenými pred ňou. Toto múzeum si pripomína všetky olympiády, ktoré sa konali v Japonsku a rozpráva ich príbeh. Na spodnom poschodí nájdeme menšiu galériu, no vrchné poschodie je to, čo nadchne športového fanúšika. Ako prvé tu nájdeme fotografie všetkých zlatých medailistov histórie Japonska. V ďalšej časti uvidíme, ako sa jednotlivé japonské mestá dostali k hosťovaniu takého významného športového podujatia, akým sú olympijské hry.
Čo sa mne osobne na múzeu páči, bola interaktívna časť. Tu si môžete vyskúšať, či by ste zvládli ustáť skok na lyžiach na trenažéri, je tu aj stroj, kde si môžete vyskúšať, ako presne by ste zastrieľali zo vzduchovej pušky, alebo vyskúšate, či vyskočíte vyššie ako niektorí olympionici. Hneď vedľa toho sa môžete postaviť na stupeň víťazov alebo si dať na krk repliku medaily z Tokya 1964.
Pred múzeom nájdeme malý park, kde sú vystavené všetky 4 nádoby, v ktorých horel olympijský oheň na všetkých japonských hrách. Tieto sú však zmenšené, dve skutočné nájdeme pri samotnom štadióne, a to tie z letných olympijských hier v 1964 a 2020. V múzeu občas bývajú aj výstavy, pri príležitostí letných olympijských hier v Paríži v 2024 tu bola veľká výstava, ktorá približovala divákom Paríž ako hostiteľské mesto a japonskú výpravu, ktorá sa išla „pobiť“ o cenné kovy do Francúzska.
Ďalšie originálne cestopisy od profesionálneho sprievodcu BUBO
Tipy a zážitky - Japonsko
- Hrad v Osake
- 10 najväčších chýb, ktoré v Japonsku radšej nerobiť
- Šinzo Abe – vražda japonského premiéra
- Shinkansen - pýcha japonskej infraštruktúry
- Onsen - tradičné japonské kúpele
- Hirošima - spomienka na Sadako Sasaki
- Japonsko - na deň Tokijčanom
- Japonsko - tajomstvá ostrova Miyajima
- Plastové jedlo v Japonsku
- Japonský Kiyomizu-Dera konečne zrekoštruovaný
- Japonsko - vlak ktorý rozváža sushi
- Saké - výroba tradičného japonského nápoja
- (Naša) posledná večera v Japonsku
- Ako chutí Japonsko?
- Shinsekai - v uličkách historickej Osaky
- Akvárium v Osake
- Japonsko - kde je najlepšia gyoza?
- Najfotografovanejšia pamiatka Japonska
- Kjótska hlavná stanica - mesto v meste
- Kobe - najlepšie steaky na svete?