Ryža nie je typická ingrediencia len pre čínsku kuchyňu, tvorí základ najznámejšej španielskej pochúťky paella, populárnu najmä u turistov chodiacich na zájazdy do Španielska. Paella, ktorá sa vyslovuje paeja, však nie je pre Španielov národné jedlo, oni ho považujú skôr za typický pokrm pre Valenciu, v ktorej sa zrodila. Valencia ho zase považuje za svoj symbol, ktorým sa pýši.
Paella dostala svoj názov podľa plytkej panvice používanej na varenie jedla na otvorenom ohni - paella = panvica. Už v moslimskom Španielsku v 10. storočí sa pestovala ryža vo veľkom a stala sa základom každodenného jedla - ryža, ryby a korenie. Najmä pri rodinných a náboženských hostinách. Neskôr začali kuchári kombinovať ryžu so zeleninou, fazuľou a suchou treskou a jedlo bolo preto vhodné aj na pôst. Pozdĺž španielskeho pobrežia Stredozemného mora sa ryža konzumovala prevažne s rybami.
História súčasnej paelly siaha do polovice 19. storočia. Vtedy bola obedovým jedlom pre farmárov a roľníkov zbierajúcich na poliach to, čo mali k dispozícii - paradajky, cibuľu či slimáky a dochucovali tak toto jedlo. Životná úroveň v Španielsku na konci 19. storočia rástla, čo viedlo aj k vidieckemu turizmu. Zloženie paelly sa postupne menilo, pribudlo kuracie mäso, králik, kačica a niekedy aj slimáky. Postupne sa jedlo stalo takým populárnym, že v roku 1840 miestne španielske noviny prvýkrát použili slovo paella na označenie receptu namiesto panvice. To pretrvalo.
Paella valenciana je najtradičnejšou spomedzi všetkých súčasných variantov. Varí sa z guľatozrnnej ryže, bajoquety a tavelly (odrody zelených fazúľ), králika, kuracieho mäsa, niekedy kačice a garrofó (odroda limy alebo maslovej fazule). Kuchári používajú na varenie olivový olej, na zafarbenie ryže dožlta používajú šafrán či kurkumu a nechtík.
Paella de marisco, teda paella z morských plodov, nahrádza mäso morskými plodmi a vynecháva fazuľu a zelenú zeleninu, zatiaľ čo zmiešaná paella mixta kombinuje mäso z hospodárskych zvierat, morské plody, zeleninu a niekedy aj fazuľu s tradičnou ryžou. Ochutnajte paellu pri návšteve Španielska, určite neoľutujete.
Ďalšie originálne cestopisy od profesionálneho sprievodcu BUBO
Tipy a zážitky - Španielsko
- Španielske tapas
- Paella - chuť Španielska
- Kde si dať v Španielsku najlepšie tapas?
- Destinácia gurmánov - Španielsko
- Vegetariánska vlna v krajine Choriza!
- Sangria - svieža chuť teplého Španielska
- Barcelona - Sagrada Familia
- Sevilla - brána do Nového sveta
- Córdoba - mesto učencov v Andalúzii
- Španielska corrida
- Granada - výstup na Pico Veleta
- Las Setas de Sevilla - obrie huby v strede mesta
- Olympijský štadión v Barcelone
- Olympijský areál v Barcelone
- Albaicín - najkrajšia štvrť Granady
- Alcázar v Seville a Hra o tróny
- Najväčšia gotická katedrála sveta v Seville
- Torre Campanario - najkrajší výhľad na Córdobu
- Mešita - katedrála v Córdobe
- Gotická štvrť Barcelony