Casa Rosada, čo v preklade znamená „Ružový dom“, je impozantný prezidentský palác nachádzajúci sa v hlavnom meste Argentíny, Buenos Aires. Jeho charakteristickou črtou je výrazná ružová fasáda, vďaka ktorej je tento palác jednou z najznámejších a najfotogenickejších budov v krajine. Casa Rosada slúži ako sídlo výkonného úradu argentínskeho prezidenta a je zároveň významnou národnou historickou pamiatkou, ktorá nesie v sebe bohatú politickú i kultúrnu históriu Argentíny.
Miesto, kde dnes stojí impozantná Casa Rosada, kedysi ležalo priamo na pobreží mora. Na prelome 16. storočia, keď Európou vírili búrlivé protireformačné boje a Habsburská monarchia upevňovala svoju nadvládu, sa Španieli rozhodli pevne zakotviť na opačnom kontinente – v Južnej Amerike. Práve tu, na brehu dnešného Buenos Aires, vybudovali mohutnú kráľovskú pevnosť San Juan Baltasar de Austria. Táto pevnosť mala slúžiť ako strážca rastúceho mesta. Roky plynuli, Európa sa menila a život v okolí pevnosti takisto. V roku 1713, keď na čele Habsburskej monarchie stáli panovníci Karol VI. a Jozef I., dokončovali sa záhrady a interiér paláca Versailles a Baziliky sv. Petra vo Vatikáne, bola stará pevnosť v Buenos Aires zbúraná. Na jej mieste vznikol Castillo de San Miguel, centrum koloniálnej správy, ktorá pevne držala v rukách osud juhoamerických území pod španielskou korunou. Nasledujúce desaťročia priniesli postupné zmeny, ktoré vyvrcholili v 19. storočí, keď sa budovali základy nového štátu.
Príchod 19. storočia priniesol zmenu, ktorá navždy zmenila tvár Argentíny. Po vyhlásení nezávislosti v roku 1816 (pre našu lepšiu predstavu, vtedy mal Ľudovít Štúr jeden rok), sa krajina začala formovať ako slobodný štát. Medzitým sa budova na mieste dnešnej Casa Rosada menila a prestavovala. V roku 1857 prezident Justo José de Urquiza rozhodol o jej zbúraní a na jej mieste vznikla colnica, ktorá sa postupne prestavala na ikonický ružový palác, ktorý dnes reprezentuje nielen moc, ale aj bohatú históriu Argentíny. Casa Rosada je známa najmä svojou ružovou farbou, ktorá je podľa jednej z legiend symbolom zmierenia dvoch konkurenčných politických strán – červenej a bielej. V tom istom čase, v druhej polovici 19. storočia, v Čechách začala napríklad prestavba Pražského hradu a Argentína budovala nový štát so snahou o stabilizáciu a konsolidáciu moci. Praktické vysvetlenie ružovej farby paláca spočíva v tom, že biela farba bola miešaná s hovädzou krvou, aby lepšie odolávala vlhkosti, čo bolo v danom prostredí efektívne. Architektonický štýl Casa Rosada kombinuje talianske a francúzske prvky druhej cisárskej éry vo Francúzsku. Palác je asymetrický, čo je dôsledok zrušenia jeho južného krídla v roku 1938 – v čase, keď sa začali zrýchľovať udalosti vedúce k druhej svetovej vojne. V tom čase Argentína prechádzala politickými zmenami a hľadala nové spôsoby, ako prezentovať svoju moc a modernitu. Casa Rosada je známa najmä vďaka Evite Perón, ktorá v roku 1951 zo svojho balkóna oslovila milióny Argentínčanov počas prezidentskej kampane. V Argentíne vtedy silno pôsobili populistické hnutia, ktoré výrazne ovplyvňovali spoločnosť a politiku. V minulosti sa plánovalo postaviť veľkú kupolu na západnej strane paláca, ktorá mala symbolizovať jeho majestátnosť, no tento projekt nikdy nebol dokončený a tak Casa Rosada zostala so svojou charakteristickou asymetriou.
Ďalšie originálne cestopisy od profesionálneho sprievodcu BUBO
Tipy a zážitky - Argentína
- River alebo Boca - futbal v Buenos Aires
- Dejiny Argentíny
- Španielčina v Argentíne
- Zlatý vek Argentíny
- Vojna o Falklandy
- Plaza de Mayo, Buenos Aires
- Rio de la Plata
- Jacaranda, strom v Argentíne
- Mafalda - argentínsky komiks
- TOP mesto Južnej Ameriky
- Plaza Dorrego, Buenos Aires
- Palermo, Buenos Aires
- Lacná Argentína
- Najkrajší ľadovec Patagónie
- Ľadovce v Patagónii
- Maté a terere - rozdiel v chuti
- Bariloche, Patagónia
- Salta, Argentína - najlepší steak
- Prechod cez Andy
- Diablov hrtan, Iguazú