Rafík Hariri – bývalý premiér Libanonu

Rafík Hariri – bývalý premiér Libanonu

Libanon je krajinou Blízkeho Východu, ktorého identitu vždy formovala jeho politická história. Tá bola veľkú porciu času búrlivá, no v nedávnej histórii bola najbúrlivejšia počas občianskej vojny, ktorá trvala od roku 1975 po rok 1990. Pôvod občianskej vojny bol náboženský, keďže sa v Libanone nachádza až 18 rôznych náboženstiev. Politická moc v krajine bola vždy rozdelená medzi jednotlivé náboženstvá, toto rozdelenie sa však časom stalo nespravodlivé. Regionálne konflikty, najmä s Izraelom vo veľkej miere dopomohli k začatiu občianskej vojny.

Tá sa skončila podpísaním Taífskej dohody v roku 1989, ktorá vo veľkom zapríčinila ukončenie občianskej vojny. Jedným z hlavných autorov tejto dohody bol práve Rafík Hariri, ktorý veľkú časť svojho života prežil v Saudskej Arábii. Pracoval ako poradca pre jedného zo saudských princov a vytvoril firmu, ktorú saudská kráľovská rodina v budúcnosti využívala ako hlavnú stavebnú firmu pre kráľovskú rodinu. Inými slovami, v Saudskej Arábii si slušne zarobil.

Keď sa v 80. rokoch vrátil do Libanonu, začal finančne podporovať rôzne skupiny obyvateľstva postihnuté občianskou vojnou. Pomáhal taktiež čistiť ulice Bejrútu po dopade vojny. Počas nasledujúcich rokov získal veľkú popularitu a preto sa stal aj jedným z hlavných tvorcov Taífskej dohody. Po skončení občianskej vojny mu jeho angažovanosť v politike priniesla post predsedu vlády, ktorého sa ujal v roku 1992. Počas prvého roka zaznamenal úspech vďaka jeho finančnej politike, keď dokázal znížiť infláciu a zvýšiť HDP krajiny. Keď však v roku 1998 končil ako premiér, krajina bola v obrovskom dlhu, ktorý počas jeho vlády narástol o 540 %.

Predsedom vlády sa stal aj druhýkrát v roku 2000, no aj toto funkčné obdobie bolo poznačené kontroverziami, najmä obvineniam z korupcie a zlej zahraničnej politike, keďže v krajine stále sídlili sýrske jednotky. Ako premiér však zaviedol veľa vzdelávacích a sociálnych reforiem, ktoré boli obyvateľmi veľmi ocenené. V roku 2004 znovu odstúpil ako premiér Libanonu.

Turbulentná politická situácia však Haririho dobehla aj po jeho politickej kariére. 14. februára v roku 2005, keď jeho konvoj prechádzal okolo hotela St. George v centre Bejrútu, v jednom z áut, ktoré boli pristavené na ceste bola detonovaná bomba, ktorá mala ekvivalent asi 1 tony TNT (!!). Tento výbuch zabil 22 ľudí vrátane Haririho, členov jeho ochranky a aj civilistov. Pri vyšetrovaní sa zistilo, že kvôli možným rôznym alternatívam cesty Haririho konvoja boli nastražené ďalšie 3 bomby o rovnakej sile.

Haririho smrť šokovala libanonskú verejnosť a započala takzvanú Cédrovú revolúciu, v ktorej sa ľudia požadovali odchodu sýrskych vojsk z krajiny, čo sa aj nakoniec podarilo. Z atentátu boli obvinení štyria členovia šítskej politickej strany a militantnej skupiny Hizballáh, ktorí však obvinenia dodnes odmietajú.

Rafík Hariri je dnes pochovaný v centre Bejrútu, neďaleko od miesta atentátu, na malom námestí vedľa Modrej mešity. Spolu s ním je tam pochovaných aj niekoľko členov jeho ochranky, ktorí súhlasili s pochovaním vedľa svojho šéfa. BUBO toto miesto pravidelne navštevuje pri prehliadke Bejrútu na našom zájazde Libanonom.


Ďalšie originálne cestopisy od profesionálneho sprievodcu BUBO
K

Ázia  

Sýria, Irak, Libanon


náročnosť

10 dní

Trvanie

4500
K

Ázia  

Libanon, Jordánsko


náročnosť

10 dní

Trvanie

2517 2860€
E

Ázia  

Sýria, Libanon


náročnosť

10 dní

Trvanie

2394 3990€
TOP 10 Libanonu: najkrajšie miesta klenotu Blízkeho východu
Blog

Blog TOP 10 Libanonu: najkrajšie miesta klenotu Blízkeho východu

Libanon je krajina, ktorá je rozlohou takmer päťkrát menšia ako Slovensko, no má takmer identický počet obyvateľov. Na malej ploche sa tiež vďaka…

Erik Almáši 19 min. čítania
Bejrút – prehliadka a tipy
Bejrút

Bejrút Bejrút – prehliadka a tipy

Bejrút je pre mnohých cestovateľov veľkým prekvapením. Poklad Blízkeho východu s množstvom kontrastov, ktorý sa prirovnáva k Parížu. A nie nadarmo.…

Monika Šeniglová 14 min. čítania
Sunniti vs šiiti a čo sa stalo v Karbale
Blog

Blog Sunniti vs šiiti a čo sa stalo v Karbale

V Bahrajne, kde vládne sunnitský vladár, ale väčšina poddaných sú šiiti (shia), mi moja známa, pôvodom Nemka, ktorá žije v ostrovnej krajine…

Ľuboš Fellner 56 min. čítania

Ďalšie dovolenky do krajiny:

Viac informácií o krajine: