V Gíze “objavili” štvrtú pyramídu

V Gíze “objavili” štvrtú pyramídu Egypt opäť prepisuje dejiny

O tom, že Egypt je takmer nekonečným zdrojom nálezov a dôležitývch objavov, sme v BUBO písali v poslednej dobe viackrát. Tímy vedcov z celého sveta sa neúnavne snažia hľadať nové dieliky tejto mystickej skladačky a odhaľovať tajomstvá srarovekej ríše, ktorá nás fascinuje dodnes. Po viacerých významných objavoch z poslednej doby je tu znova zásadné zistenie, ktoré môže prepísať učebnice.

Všetko sa to začalo už v roku 1737, kedy Dánsky moreplavec a objaviteľ Frederic Norden na žiadosť dánskeho kráľa Christiana VI vyrazil na expedíciu do Egypta. Na tom by nebolo nič nezvyčajné, po jeho smrti však boli zverejnené jeho nákresy, ktoré zobrazujú Gízu a v nej 4 veľké pyramídy. Dnes vieme, že v Gíze je pyramíd 12, ale okrem “hlavných” troch sú to “nevýznamné” pyramídy kráľovien a princezien, ktoré sú oveľa menšie a niektoré z nich sa ani nezachovali, alebo sú už v zlom stave.

Popri troch najväčších pyramídach tu však podľa Nordenovych nákresov bola ešte jedna, štvrtá pyramída. Vedci tento fakt dlhé desiatky rokov spochybňovali, no posledné výskumy dokazujú. že tomu tak skutočne mohlo byť. O znovuoživenie tejto teórie sa zaslúžil amatérsky historik Mathew Sibson, ktorý tvrdí, že našiel dokonca dôkazy v podloží, kde podľa jeho slov pyramída stála. Tvrdí, že bola na rozdiel od ostatných pyramíd postavená z oveľa tvrdšieho a tmavšieho kameňa a na jej vrchole údajne sedela socha panovníka

Kde sa ale taká monumentálna stavba ako pyramída mohla stratiť? Odpoveďou by mohol byť rovnaký príbeh, aký si pamätajú aj tri najznámejšie pyramídy Egypta - Cheopsova, Chefrénova a Menkaureho - a teda, že materiál pyramídy bol počas rozširovania mesta rozobratý a spotrebovaný na stavbu domov v neďalekej Káhire.

Na vrchole Chefrénovej pyramídy dodnes vidno zvyšky pôvodného opláštenia z vápenca, ktorý je takisto dnes súčasťou múrov káhirských obydlí. Štvrtá pyramída však bola zo všetkých najmenšia a pravdepodobne aj dostupnejšia, a tak sa rozobrala doslova celá. Nech už to bolo akokoľvek, Egypt nás neprestajne prekvapuje a s pribúdajúcimi technológiami a modernými metódami výskumu budeme určite ešte svedkami veľkých objavov aj na vlastné oči na našich zájazdoch do Egypta.


Ďalšie originálne cestopisy od profesionálneho sprievodcu BUBO
K

Afrika  

Egypt


náročnosť

11 dní

Trvanie

1950 2785€
K

Afrika  

Egypt


náročnosť

11 dní

Trvanie

2027 2385€

Detské zľavy

Dovolenka Egypt - maximálne poznanie  s deťmi
F

Afrika  

Egypt


náročnosť

11 dní

Trvanie

2565
Najunikátnejšie hotely sveta Prémiový blog

Prémiový blog Najunikátnejšie hotely sveta

Keď je hotel dôvodom na cestu. Unikátnosť, to je lepší servis ale hlavne príbeh, ktorý sa oplatí spomenúť. Unikátnosť - to je odvaha byť iný, byť…

Ľuboš Fellner 19 min. čítania
Alexander Macedónsky Prémiový blog

Prémiový blog Alexander Macedónsky

Najúspešnejší Európan? Vzor každého ambiciózneho muža? Aj po vyše 2 000 rokoch jeho meno pozná každý. Na človeka, ktorý sa rozhodol dobyť celý…

Ľuboš Fellner 45 min. čítania
Káhira - pulzujúce srdce Afriky (časť 2.) Káhira

Káhira Káhira - pulzujúce srdce Afriky (časť 2.)

Káhire sa hovorí aj Matka sveta, a keď sa prechádzate jej ulicami, či obdivujete najväčšie pamiatky, ktoré práve tu história zanechala, pochopíte…

Miroslava Dlhá 11 min. čítania

Ďalšie dovolenky do krajiny:

Viac informácií o krajine: