O hrochovi je známe, že je jedným z najnebezpečnejších pre človeka z ríše zvierat. Predpokladá sa, že hroch je zodpovedný každoročne za približne 500 ľudských úmrtí v Afrike. Konflikty medzi hrochom a človekom sa dejú hlavne na brehoch sladkovodných vôd, nakoľko je to prirodzeným prostredím pre oboch. Hroch je mimoriadne teritoriálny, a tak človek, ktorý príde po vodu, alebo rybár mu jednoducho prekáža.
Ďalším zaujímavým faktom je, že hrochy nie sú dobrí plavci. V skutočnosti sa ani nevznášajú. Hrochy nie sú so svojou nie najštíhlejšou tvárou, okrúhlym telom, pahýľovými nohami a krátkym zavalitým chvostom rozhodne nie je kandidátom na majstrovstvá sveta v synchronizovanom plávaní. Ako sa ale teda pohybujú vo vode? Všetko je to o vztlaku. Hrochy majú extrémne ťažké kosti, ktoré poskytujú dostatočnú váhu na to, aby ostali stáť na dne. Na kontrolu vztlaku im rovnako pomáha aj vzduch v pľúcach, Jednoducho sú to majstri zvieracieho sveta vo vyvažovaní vztlaku, aby ostali v kontakte s korytom rieky.
Hrochy dokonca aj spia pod vodou. Keď potrebujú vzduch, spustí sa mimovoľný reflex, ktorý ich vymrští nad hladinu pre nádych a opäť zostúpia bez prebudenia. Sú schopné zadržať dych až na 5 minút.
Hrochy trávia väčšinu času na plytčine, kde môžu chodiť, ležať na bruchu. Hroch môže prejsť po súši pri nočných výletoch až 10 kilometrov. O vytrvalosti hrochov svedčí aj príbeh hrošice Huberty, ktorá išla z Juhoafrickej republiky až do Londýna.
Ďalšou otázkou je, či taký hroch je mäsožravec. Existujú totiž rôzne dôkazy vo forme fotografií a videí hrochov, ktoré zabíjajú a odchytávajú rôzne druhy antilop, často keď sú bezmocne uviaznuté v bahne a nedokážu sa vyslobodiť. Aj napriek tomu, že je hroch bylinožravý, je tiež veľký oportunista a sem tam, keď sa mu podarí zjesť aj nejakú impalu, alebo zebru, tak jednoducho neváha. Najprv sa predpokladalo, že takéto prípady mäsožravého správania sú jednorazové zvláštnosti, ale boli pozorované v širšom rozsahu.
Mohli by vás zaujímať ďalšie BUBO safari zážitky:
- Veľký prehľad afrického safari
- Bývanie na africkom safari
- Fotíme zver na safari v Afrike - 1. časť
- Fotíme zver na safari v Afrike - 2. časť
- 24 hodín v divočine
Ďalšie originálne cestopisy od profesionálneho sprievodcu BUBO
Tipy a zážitky - Namíbia
- Namíbski Himbovia
- Damarovia - krováci z Namíbie
- Žirafa trpaslík z Namíbie
- Adrenalín na najstaršej púšti sveta, Namib
- Sossusvlei
- Uškatce v Cape Cross
- Kŕmenie gepardov v Namíbii
- Smrad z uškatcov
- Meteorit Hoba
- Kolónia uškatcov v Cape Cross
- Nádherné ženy kmeňa Himba
- Mŕtvy strom v Deadvlei
- Najstaršia púšť sveta, Namib
- Havária kvôli turistom v Namíbii
- Perfektné hotely v Afrike - referencia
- Vinice v Namíbii
- Krásy Namíbie
- Deň nezávislosti v Namíbii
- Zdolaná piesková duna v Namíbii
- Big Daddy a zelená Namíbia