Jedným zo zaujímavých miest Teheránu je bývalá americká ambasáda alebo aby som bol presnejší „Hniezdo špionáže“. Bývalá ambasáda leží hneď vedľa teheránskej zastávky metra Taleqani a dnes patrí k symbolom hlavného mesta.
Americká ambasáda stojí v meste už od roku 1951, po tom, ako ju naprojektoval architekt Ides van den Gracht, ktorý má na svedomí aj americkú ambasádu v tureckej Ankare. Pripomínala americké stredné školy a medzi rokmi 1951 a 1979 bola hlavným americkým bodom v meste. Všetko sa zmenilo pádom Šáha a príchodom islamskej revolúcie, ktorá sa rozhorela v teheránskych uliciach začiatkom februára v roku 1979. Trvalo pár mesiacov, kým sa tu nič nedialo, no v novembri 1979 na ambasádu zaútočilo niekoľko stoviek študentov a zajali 66 rukojemníkov. Veľká dráma, ktorá sa dostala do kníh či filmov tak mohla začať. Prebehli rokovania, nápady, ale dráma sa nekončí, hoci Iránci prepustili niekoľko rukojemníkov. Šesť amerických zajatcov ušlo na kanadskú ambasádu a ich príbeh nájdete vo filme Argo. Veci sa zamotávajú, keď žiadajú za rukojemníkov vydať šáha Pahlavího a Američania napokon zmrazia iránske účty v USA. V apríli 1980 naplánovali Američania záchrannú akciu, no všetko sa na nej pokazilo a vyžiadala si smrť ôsmich amerických vojakov. Bez výsledku. Jimmy Carter ako americký prezident zlyhal a zrejme práve tieto udalosti ho stáli voľby v roku 1980, kde ho porazil Ronald Reagan. Tu sa veci rýchlo pohli a presne v ten istý deň (20.1.1981) ako mal Reagan inauguráciu ako americký prezident, Iránci po 444 dňoch prepustili ostávajúcich rukojemníkov.
Dnes je ambasáda akýmsi bizarným miestom, ktoré neprehliadnete, pretože jej múry sú pokreslené zvláštnymi maľbami. Boli tu aj pred rokmi, ale teraz vidím prvý krát ambasádu po tom, ako ju celú premaľovali. Ikonická socha slobody premenená na smrtku zmizla, no nahradili ich ďalšie obrázky. Väčšina z nich pôsobí až tragikomicky a tak tu môžete nájsť obrázky od výmyslu propagandistického sveta. Amerického orla zvierajúceho striekačky s drogami, sochu slobody s odpadnutou rukou, všimnete si tváre smrtky vybiehajúce z múru, ale aj alternatívne „návrhy“ americkej vlajky. Toto miesto rozhodne treba vidieť!
Ďalšie originálne cestopisy od profesionálneho sprievodcu BUBO
Tipy a zážitky - Irán
- Naqsh-e Rostam
- Najstarší strom sveta, Abarkuh
- Islamská architektúra v Iráne
- Kresťania v Iráne
- Moderné umenie v Iráne
- Letisko Mašad
- Staroveký Perzepolis
- Nowruz, Nový rok v Iráne
- Šafran z Iránu
- Múzeum šperkov, Teherán
- Perzský bazár v Širáze
- Mekka v Iráne
- Čo si kúpiť v Širáze?
- Iránska púšť, Meybod a Yazd
- Dynastia Pahlaví
- Esfahánske mosty
- Svätý Mašad
- Perzská poézia
- Iránska pohostinnosť
- Biely palác v Teheráne