Mešita Mohammada Al Amina, bežne nazývaná „Modrá mešita“, je najväčšou mešitou v Libanone. V 19. storočí bola na mieste mešity na Námestí mučeníkov postavená „Zawiya“, modlitebný kútik pomenovaný po šejkovi Abu Nasr al-Yafi. V 50. rokoch 20. storočia bolo rozhodnuté nahradiť modlitebný kútik mešitou.
Došlo k mnohým oneskoreniam pre nedostatok financií. Nakoniec, po dare bývalého premiéra Rafica Haririho, bol základný kameň položený v roku 2002. Mešita má rozlohu 11 000 metrov štvorcových. Modrá kupola je vysoká 48 metrov a jej štyri minarety dosahujú výšku 65 metrov každý. Jeho architektonický štýl je podobný mešite sultána Ahmeda v Istanbule.
Mešita má niekoľko kupol. Všetky kupoly sú zakončené svetlomodrými dlaždicami, odtiaľ názov „Modrá mešita“. Sú tu veľmi vysoké oblúky, niektoré dosahujú niekoľko poschodí. Hariri si za architektov vybral Oger Liban a Azmi Fakhuri. Väčšina kameňa použitého na stavbu je žltý kameň z Rijádu. Hariri pomohol s veľkou časťou vonkajšej výzdoby.
Vnútro kupoly je cez deň dobre osvetlené štvorcovými oknami obopínajúcimi kupolu. Pred mihrabom visí veľký luster, výklenok ukazuje smer Mekky. Luster dodáva v kupole značné množstvo svetla. Výška minaretov pomáha pri šírení zvuku Azanu, zvolávania k modlitbe.
Premiér Harírí bol zavraždený 14. februára 2005. Položili ho na odpočinok na Námestí mučeníkov, vedľa mešity. Mešita bola poškodená veľkým výbuchom v auguste 2020. Lustre a okná boli rozbité, ale budova zostala neporušená.
Mešita slúžila ako miesto pohrebných obradov pre Rafica Haririho. Stala sa tak trochu symbolickou architektúrou a miestom mnohých politických a ekonomických udalostí v Libanone.
Mohlo by vás zaujímať:
Suniti, šíti a všetko o islame
Ďalšie originálne cestopisy od profesionálneho sprievodcu BUBO
Tipy a zážitky - Libanon
- História peňazí, Libanon
- Rímske pamiatky, Libanon
- Libanonská kuchyňa - najslávnejšia orientálna kuchyňa
- Baalbek, Libanon - chrám pri ktorom sú aj bohovia malí
- Krajina cédrov, Libanon
- Harissa – pútnické miesto troch náboženstiev
- Libanonské cédre
- Kto sú maroniti?
- Údolie Beqaa - tepna Libanonu
- Kameň tehotnej ženy
- Moslimské arabské mená
- Námestie Martýrov a umenie revolúcie
- Šport v Libanone, Bejrút
- Libanon a politika
- TOP pamiatka Libanonu
- Libanonská vlajka
- Holubičie skaly v Bejrúte
- Hassan Nasrallah