Šáh Nadir patril k najvýznamnejším panovníkom v dejinách Perzie. Svoju vojenskú kariéru začínal vo vojsku šáha Tahmaspa II. a vyznamenal sa porazením afgánskych vojsk, ktoré zaútočili na dožívajúcu ríšu Sáfiovcov. Nadirova moc rástla a po tom, ako nechal odstrániť Tahmaspa II., vládol ako regent v mene nového a mladého šáha Abbasa III.
Keď zničil všetok odpor v Perzii voči svojej osobe a získal kontrolu nad všetkými oblasťami, mladého šáha nechal zosadiť rovnako ako v minulosti jeho otca a sám sa nechal menovať šáhom. Ukončil tak vyše 200-ročnú vládu šítskej dynastie Sáfijovcov. Nadir začal viesť dobyvačnú politiku - obsadil Kandahár v Afganistane a vpadol do Indie, ktorú v tom čase ovládali Veľký Mugali. Mugalov porazil v bitke, kde proti nemu použili bojové slony, ktoré však proti mušketám perzských vojakov nemali šancu a v panike zabíjali vlastných vojakov.
Nadir s vojskom vpochodoval do hlavného mesta sultanátu Dillí a keď v meste vypukli nepokoje a niekoľko jeho vojakov bolo zabitých, nechal obyvateľov mesta zmasakrovať. Údajne ich nechal zabiť až 30 000. V meste ukoristil obrovský poklad, medzi inými cennosťami aj diamant Koh-i Núr (Hora svetla), ktorý je dnes súčasťou britských korunovačných klenotov. Rovnako ako ďalší veľký panovník Perzie, Abbás Veľký, aj Nadir mal problémy so svojím synom, ktorého nechal oslepiť. Na rozdiel od Abbása však svoj čin veľmi ľutoval a pravdepobne začal mať po ňom psychické problémy.
Aby dokázal financovať svoje nákladné vojenské výpravy, zdanil Nadir obyvateľstvo, ktoré prestávalo byť so šáhom spokojné a Nadira nakoniec zabili v spánku jeho vlastní dôstojníci. Ešte počas svojho života začal stavať hrobku, v ktorej mal byť pochovaný, avšak stavba nebola nikdy dokončená. Dôstojného miesta večného odpočinku sa šáh dočkal až v roku 1963, kedy sa v Mašhade konečne postavila hrobka pre jedného z najväčších perzských dobyvateľov.
Ďalšie originálne cestopisy od profesionálneho sprievodcu BUBO
Tipy a zážitky - Irán
- Iránske mešity
- Kde je pochovaný Ajatolláh Chomejní?
- Naqsh-e Rostam
- Najstarší strom sveta, Abarkuh
- Islamská architektúra v Iráne
- Kresťania v Iráne
- Moderné umenie v Iráne
- Letisko Mašad
- Staroveký Perzepolis
- Nowruz, Nový rok v Iráne
- Šafran z Iránu
- Múzeum šperkov, Teherán
- Perzský bazár v Širáze
- Mekka v Iráne
- Čo si kúpiť v Širáze?
- Iránska púšť, Meybod a Yazd
- Dynastia Pahlaví
- Esfahánske mosty
- Svätý Mašad
- Perzská poézia