Vedci z inštitútu Max Plancka na vykopávkach hrobov, ktoré sa našli v Mongolsku, prišli na veľmi zaujímavú vec. Ženy mali pred 2000 rokmi väčšiu moc než dnes.
Princezné (dcéry kráľa) boli vydaté do pohraničných oblastí obrovskej ríše nomádov a tú bránili vojensky, ale hlavne politicky. Ríša kopírovala hranice dnešného Mongolska, ale na sever siahala až k jazeru Bajkal.
V hrobkách v západnom Mongolsku, kadiaľ už roky prechádzajú naše zájazdy, sa našlo 6 párov koní, celý koč a mnoho luxusných predmetov. Napríklad prekrásne zlaté pracky na opasky. Podľa štúdie DNA sa zistilo, že tieto ženy pochované s obrovskou noblesou, sú viac podobné kráľovi, ktorého hrobka bola vykopaná v centrálnom Mongolsku v roku 2013, než populácii ľudu – hrobky nižších úradníkov sa našli okolo hrobky vznešenej princeznej.
Princezné pochádzali z dnes málo známej ríše, ktorú nazývame Šiongnu, čo môžeme preložiť ako „Divoký otrok“. Meno, ktoré dostali od Číňanov, ktorých ohrozovali. Tento názov podceňoval divokých nájazdníkov, ktorí ničili úrodu tvrdo pracujúcich čínskych poľnohospodárov. No v skutočnosti Číňania nevedeli, čo majú so Šiongnu robiť. Títo si skrotili kone, ktoré sa voľne pohybovali po ich prériách a v cvale vedeli veľmi presne strieľať z ich chrbta. Boli rýchli a ich nájazdy devastujúce. Šiongnu boli dôvodom vystavanie Veľkého čínskeho múra, ale ako vieme, ten nikdy nefungoval a jazdci Šiongnu ho vždy proste „iba“ obišli.
Hrobka princeznej, o ktorej sa rozprávame bola z roku cca. 220 PNL, čiže z obdobia nájazdov Alexandra Macedónskeho, presnejšie 130 rokov po tom, čo vo svojom vojenskom ťažení prekrižoval Áziu. Silné mocné ženy mali aj ohromnú politickú moc a boli veľmi vážené. Viac než sa snaží dosiahnuť dnešný feminizmus a hnutie Mee too. O tisícročie neskôr podobné praktiky prebral Džingischan a podarilo sa mu vytvoriť najväčšiu ríšu v histórii ľudstva.
Artefakty kultúry nájdete v múzeu Chinggis Khaana v Ulaanbaatare, ktoré na našich zájazdoch do Mongolska navštevujeme. Fotografie hrobiek a petroglyfy z danej oblastí nájdete v blogu: Orlí lovci
Ďalšie originálne cestopisy od profesionálneho sprievodcu BUBO
Tipy a zážitky - Mongolsko
- Púšť Gobi
- Orlí lovci
- Jurta - noc v jurte
- Ako sa šírili informácie v Mongolskej ríši v 13. Stor.
- Nomádi v Mongolsku
- Národný park Terelj
- Zmysel pre kreatívnu taktiku a zásobovanie Mongolov
- Ako sa podarilo Mongolom vytvoriť najväčší štát? (časť A)
- Smer mongolský Altaj
- Druhá najväčšia púšť Ázie
- Skameneliny v púšti Gobi
- Výlet k vodopádu v Mongolsku
- Pohrebiská v Mongolsku
- Brodenie riek v Mongolsku
- Jurta v Mongolsku
- Mongolskí nomádi a chov jakov
- Orlí lovci v Mongolsku
- Z Ulanbátaru do mestečka Ulgii
- Prelet na západ Mongloska
- Na Sagana Belugou