V slovenčine nazývame tieto signifikantné vtáky jednoducho rajky (čeľaď Paradisaeidae). Rajok je veľa druhov, dnes ich napočítame 45 druhov v 17 rodoch. Na prvý pohľad väčšinu rajok spoznáme jednoducho. Majú výrazne operenie, aké nemajú žiadne iné vtáky na svete. Predĺžené perie vyrastá z chvostov, ale aj z hlavy alebo popri zobáku. Rajky môžeme nájsť vo voľnej prírode iba na pár miestach v okolí ostrova Nová Guinea a severovýchodnej Austrálie.
Práve kvôli periu sa rajky kedysi vo veľkom lovili. Perie sa používalo najmä ako dekorácia a do dámskych klobúkov. Na začiatku 20. storočia bol trh s rajkami taký naštartovaný, že v roku 1924 museli zakázať lov týchto krásnych vtákov. Zaujímavosťou je, že kožky rajok sa dovážali bez nôh, a niektorí ľudia si mysleli, že tieto vtáky nohy ani nemajú a žijú neustále vo vzduchu. Vlastne aj meno rajka samo o sebe je len marketing. Tento názov im prischol, lebo vraj prichádzajú z raja.
Rajky, ktoré sú pestrofarebné sú väčšinou polygamné samce. Ich úloha je naháňať a oplodňovať samičky. Tie sú sfarbené menej pestro a preberajú kompletnú starostlivosť o mladé, vrátane sedenia na vajciach. Nahováracie rituály rajok sú naozaj fascinujúce. Niektoré sa vďaka periu dokážu transformovať, zmeniť tvar tela. Niektoré pri tanci ukážu nový druh sfarbenia, alebo farebné tvary na perí, ktoré ukazujú samičke že aký sú vhodný na párenie. Niektorí samci zase upratujú zem pod sebou alebo vytvárajú z halúzok obrazce. Párenie je u rajok naozaj oddretý akt.
Niektoré druhy sú monogamné. Tie nepotrebujú mať pestrofarebné perie a samce aj samice majú podobne “nezaujímavý” zjav.
Napriek tomu, že ide o endemické druhy vtákov, ich najbližší príbuzní sú krkavcovité vtáky. Približujú sa k nim správaním aj stravovacími návykmi. Ich strava je rôznorodá podľa druhu. Najviac si pochutia na plodoch a kvetoch exotických stromov, ale aj hmyz, mušky, larvy alebo malé plazy im chutia. Niektoré rajky majú špeciálnu diétu a živia sa výlučne špecifickými druhmi rastlín.
Ďalšie originálne cestopisy od profesionálneho sprievodcu BUBO
Tipy a zážitky - Papua Nová Guinea
- Letisko Manila
- Bahenní muži Asaro
- Kultúra Malangan
- Kŕmenie gigantických úhorov v Novom Írsku
- 7 najčistejších ostrovov sveta
- Lovci žralokov
- Lovci turistov
- Krv a betel na Papue Novej Guinei
- Dedina Alkena - rodisko tanca Kuruware
- 10 mojích najexotickejších golfových ihrísk
- TOLAI neznámy kmeň Pacifiku
- Rabaul
- Najhoršie lety sveta
- Nové Írsko
- Kanibali a ľudia z kmeňa Huli
- Žena ako biologická hrozna na Papue
- Tichomorské Nové Írsko
- Fjordy na Papue Novej Guiney
- Najkrajšie more sveta
- Hlavné mesto Papuy Novej Guiney