Egyptské poklady vo svete

Egyptské poklady vo svete

Staroveká egyptská civilizácia je jednou z najzáhadnejších, najprekvapivejších a najpôsobivejších civilizácií v histórii sveta. Stovky starovekých egyptských artefaktov je vystavených v rôznych múzeách po celom svete.

Mnohé z artefaktov boli prevezené mimo Egypta legálnymi metódami, zatiaľ čo iné boli prenesené nelegálne. Námestia v mestách po celom svete, od Ríma cez Londýn a Paríž po New York zdobia obelisky, ktoré hovoria o civilizácii, ktorej sa nepriblížila žiadna iná. Napríklad obelisk na námestí Place de la Concorde v Paríži bol darovaný Francúzsku v roku 1829.

Kleopatrina ihla v New Yorku je jedným z dvojice obeliskov, spoločne nazvaných Kleopatrine ihly, ktoré daroval USA Khedive Ismail v 80. rokoch 19. storočia. Boli premiestnené z ruín Cézarea v Alexandrii v Egypte v 19. storočí. Stéla pochádzajúca z 15. storočia pred n.l. bola inštalovaná 22. februára 1881 v Central Parku, západne od hlavnej budovy Metropolitného múzea umenia na Manhattane.

Rím má najviac egyptských obeliskov na svete, boli prepašované z Egypta počas rímskej okupácie Egypta. Je ich viac ako obeliskov v Egypte.

Podľa káhirského časopisu Egypt Today možno egyptské artefakty nájsť vo viac ako 39 múzeách po celom svete. Holandské národné múzeum starožitností má viac ako 24 000 kusov a egyptské poklady patria medzi jeho hlavné atrakcie. Museo Egizio v Turíne v Taliansku je venované výlučne egyptským artefaktom. V Kráľovskom múzeu Ontario v Kanade obsahuje egyptská zbierka približne 25 000 artefaktov, z ktorých je vystavených len okolo 2 000.

Potom sú tu výnimočné kúsky v špeciálnych múzeách. Egyptské múzeum v Berlíne ukrýva asi 80 000 artefaktov a je jednou z najvýznamnejších svetových zbierok staroegyptských artefaktov, vrátane ikonickej busty staroegyptskej kráľovnej Nefertiti. Britské múzeum v Londýne, ktoré ročne privíta približne šesť miliónov návštevníkov, hrdo vystavuje Rosettskú dosku. Keď sa múzeum pripravovalo na znovuotvorenie svojich dverí po pandémii Covid-19, zostavilo zoznam 14 položiek, ktoré si nesmiete nechať ujsť, pričom Rosettskú dosku uvádza ako číslo jeden a klasifikuje ju ako „najslávnejší vystavený predmet“ a „kľúč“, ktorý pomohol rozlúštiť staroegyptské hieroglyfy.

V parížskom Louvri sa nachádza jedna z najväčších svetových zbierok egyptských artefaktov, približne 55 000 kusov, najmä sochy Sediaceho pisára, Veľkej Tanisovej sfingy, prvý astronomický kalendár z Dendery a niekoľko z najlepšie zachovaných múmií na svete. Ikonická pyramída pri vchode do Louvru dnes vzdáva hold artefaktom egyptskej civilizácie, ktoré sú umiestnené vo vnútri a ktoré sa stali dominantami múzea.

Musíme uznať, že tieto poklady sú v týchto múzeách dobre zachované, starostlivo udržiavané a nádherne vystavené, sú v renomovaných múzeách, kde ich môžu vidieť milióny ľudí. Umožňujú návštevníkom pochopiť egyptskú kultúru a jej význam.

Mnohé z egyptských artefaktov vystavených v zahraničí boli darované ich súčasným majiteľom, vrátane chrámu Dendur v Metropolitnom múzeu v New Yorku. Egypt daroval tento chrám USA v roku 1965 ako uznanie za úlohu, ktorú zohral v kampani na presun Núbijských chrámov zo stúpajúcich vôd Asuánskej vysokej priehrady v 60. rokoch 20. storočia.

Ale z toho istého dôvodu mnohí archeológovia a hľadači pokladov v minulosti predpokladali, že majú nárok na poklady, ktoré vykopali. Tieto výnimočné kúsky, staré tisícky rokov, potom prepašovali z Egypta a tak neskôr skončili v Berlíne, Londýne či Paríži. Je nepravdepodobné, že by sa tieto múzeá niekedy rozlúčili s cenenými exponátmi, ako je Rosettská doska alebo busta Nefertiti. Čokoľvek, čo sa podarí repatriovať do Egypta, pravdepodobne nebude obsahovať takéto ikonické kúsky. Egypt by sa však mal naďalej snažiť o repatriáciu týchto vzácnych a nenahraditeľných artefaktov.

Práve teraz, keď Egypt dokončuje Grand Egypt Museum (GEM - na obrázku) v Gíze, najväčšie archeologické múzeum na svete, je vhodné, aby sa tieto ikonické kúsky vrátili domov. V apríli 2021 Národné múzeum egyptskej civilizácie (NMEC) vo Fustate v Káhire otvorilo svoje brány aj 22 kráľovským múmiám vrátane múmií Ramsesa II. a kráľovnej Hatšepsut.

Obe múzeá sú viac než hodné umiestnenia vzácnych a významných kúskov, ktoré sú v súčasnosti vystavené inde.

Tu je stručný zoznam múzeí, ktoré majú vo svojich zbierkach staroegyptské exponáty, z toho je:

  • 100 000 artefaktov v Britskom múzeu,
  • 80 000 kusov v novom berlínskom múzeu,
  • 55 000 kusov v múzeu Louvre vo Francúzsku,
  • 45 000 kusov v múzeu výtvarného umenia, USA,
  • 45 000 mačiek v Keisley Museum, USA,
  • 42 000 kusov v múzeu University of Pennsylvánia v USA,
  • 40 000 kusov v Inclusive Museum, Veľká Británia,
  • 32 000 kusov v Turínskom múzeu v Taliansku,
  • 30 000 kusov v Eastern Institute USA,
  • 26 000 kusov v Metropolitnom múzeu v USA,
  • 25 000 kusov v Royal Ontario Museum, Kanada,
  • 17 000 kusov v Hurst Museum, USA 16 000 kusov, 
  • 16 000 kusov v Liverpoolskom múzeu, Spojené kráľovstvo,
  • 16 000 kusov v múzeu v Manchestri, Spojené kráľovstvo,
  • 14 000 kusov v Národnom archeologickom múzeu Talianska,
  • 12 000 kusov vo Viedenskom múzeu v Rakúsku.

Toto je len výpočet priznaných artefaktov v niektorých zbierkach, väčšina z nich boli dary, ktoré sú nenávratne preč. Avšak tých, ktoré nie sú priznané, a sú v súkromných zbierkach, je omnoho viac, ako si dokážeme predstaviť.


Ďalšie originálne cestopisy od profesionálneho sprievodcu BUBO
K

Afrika  

Egypt


náročnosť

11 dní

Trvanie

2775
K

Afrika  

Egypt


náročnosť

11 dní

Trvanie

2685

Detské zľavy

Dovolenka Egypt - maximálne poznanie  s deťmi
F

Afrika  

Egypt


náročnosť

11 dní

Trvanie

2720
TOP 10: Najunikátnejšie hotely sveta
Prémiový blog

Prémiový blog TOP 10: Najunikátnejšie hotely sveta

Keď je hotel dôvodom na cestu. Unikátnosť, to je lepší servis ale hlavne príbeh, ktorý sa oplatí spomenúť. Unikátnosť - to je odvaha byť iný, byť…

Ľuboš Fellner 28 min. čítania
Alexander Macedónsky
Prémiový blog

Prémiový blog Alexander Macedónsky

Najúspešnejší Európan? Vzor každého ambiciózneho muža? Aj po vyše 2 000 rokoch jeho meno pozná každý. Na človeka, ktorý sa rozhodol dobyť celý…

Ľuboš Fellner 64 min. čítania
Káhira - pulzujúce srdce Afriky (časť 2.)
Káhira

Káhira Káhira - pulzujúce srdce Afriky (časť 2.)

Káhire sa hovorí aj Matka sveta, a keď sa prechádzate jej ulicami, či obdivujete najväčšie pamiatky, ktoré práve tu história zanechala, pochopíte…

Miroslava Dlhá 11 min. čítania

Ďalšie dovolenky do krajiny:

Viac informácií o krajine: