Iránsky čaj

Iránsky čaj Iránska whisky

Aký je národný nápoj Iránu? Tipli by ste si čaj? Irán má azda jednu z najhorších mediálnych povestí na svete. Prestížna britská BBC dokonca robila prieskum s otázkou: “ktorá je krajina, o ktorej si myslíte, že spravila najviac zla na svete?” Prvú priečku obsadil práve spomínaný Irán. Druha bola Severná Kórea a tretí Pakistan. Samozrejme, vyplýva to aj z obdobia, kedy sa prieskum robil. V roku 2012. Potom sa už do takého prieskumu BBC radšej už znovu nepustila. Voľne sa tieto výsledky prekladajú aj ako “najnesympatickejšia krajina sveta”. Väčšina ľudí, ktorí však do tohto kúta sveta napriek tomu zavíta v rámci objavovania historických krás alebo vychodených turistických chodníčkoch, zvykne mať iný názor. Na ploche takmer 1,7 milióna kilometrov štvorcových a s počtom obyvateľov cez 80 miliónov sa nedá čudovať, že tu vládne čulý kultúrny mix. Avšak väčšina obyvateľov sa bude hrdo biť do pŕs, že sú “Peržania” a o ich storočiami preverenej pohostinnosti kolujú legendy. Takmer s každým, s kým sa rozprávame, nás chce pozvať na čaj. Čaj sa tu pije hutný, čierny, ako také “kondenzované mlieko”- ale v čiernom :) Často sa rozpráva aj o iránskom systéme slušnosti ta’arof... to znamená, že podľa miestnej etikety vás pozývajúci má 3x pozvať na čaj a vy máte 3x odmietnuť. Ak jeho pozvanie nástojí aj na 4-krát, vtedy to naozaj myslí vážne a je už neslušné odmietnuť. Takto iránske rodiny dokážu pri návštevách prekecať “hodiny”. Obyčajne všade pri ceste stoja veľké samovary, v ktorých sa v spodnej časti ohrieva neustále voda. Na samovare je akoby posadený čajníček s hustým čiernym vývarom - čaj. Do pohára sa najprv načapuje toľko čierneho čaju, na koľko si trúfate. Tento “silný destilát” sa potom zaleje horúcou vodou a vy si vytvoríte práve pre vás akceptujúci pomer. Potrebujete sa prebrať z bujarej iránskej noci? Pomer čaju a vody je jasný :) Pijete zo slušnosti už asi 10.00 h čaj počas jedného doobedia? Pomer čaju a vody je znovu jasný :) A ak ma hostiteľ viacej noblesy, da vám do čaju zopár šafranu. U nás sa zvykne hovoriť “je toho ako šafranu”.. čím sa myslí, keď je niečo extrémne vzácne a je toho málo. V Iráne by ste sa mohli v šafrane prehrabávať, toľko je ho tu. Od nepamäti je Perzia najväčším producentom tejto najdrahšej komodity na svete. Vyprodukuje až cca 90 % celkového objemu na svete. Hovoríme o nejakých 350 tonách suchého šafranu ročne. A keď si predstavíme, že na jedno kilečko potrebujeme asi 170 000 kvetov, ktoré dokopy vážia okolo 100 kilogramov a z nich dostaneme už spomínané cca 1 kilo výsledného šafranu.. uff a teraz si predstavte tých 350 ton šafranu.. koľko miliónov kvetov sa musí ročne pozbierať.. a miestni ľudia šafran proste zbožňujú. Pridáva sa do ryže, do zmrzliny a.. samozrejme aj do čaju, ktorý tu vďaka svojej hutnej farbe okorenenej práve šafranovým odtieňom nazývajú iránska whisky :) Čítajte aj ďalšie zaujímavosti o čaji.


Ďalšie originálne cestopisy od profesionálneho sprievodcu BUBO
K

Ázia  

Irán


náročnosť

12 dní

Trvanie

3595
K

Ázia  

Turkmenistan, Uzbekistan, Irán


náročnosť

21 dní

Trvanie

5035
E

Ázia  

Turkmenistan, Uzbekistan, Tadžikistan, Irán, Kirgizsko, Kazachstan


náročnosť

27 dní

Trvanie

4742 7295€
Najfantastickejšie festivaly sveta
Prémiový blog

Prémiový blog Najfantastickejšie festivaly sveta

Ste už ostrieľaný cestovateľ, ktorý toho videl dosť a chce teraz svoje cesty povýšiť na iný level? Nejde totiž iba o to KAM ísť, ale aj KEDY tu byť…

Ľuboš Fellner 36 min. čítania
Marco Polo – sex a najťažšia časť cesty
Prémiový blog

Prémiový blog Marco Polo – sex a najťažšia časť cesty

V druhej časti môjho blogu o veľkom cestovateľovi nejde samozrejme iba o sex na cestách. Mladý Marco Polo prechádzal Arménskom, kde pod nedostupným…

Ľuboš Fellner 20 min. čítania
Alexander Macedónsky
Prémiový blog

Prémiový blog Alexander Macedónsky

Najúspešnejší Európan? Vzor každého ambiciózneho muža? Aj po vyše 2 000 rokoch jeho meno pozná každý. Na človeka, ktorý sa rozhodol dobyť celý…

Ľuboš Fellner 64 min. čítania

Ďalšie dovolenky do krajiny:

Viac informácií o krajine: