Mešity - otázky a odpovede

Mešity - otázky a odpovede Prečo je prázdna? Ako zistiť, na ktorej svetovej strane je Mekka?

MEŠITA

Islamské chrámy na zhromaždovaňie a modlenie sa nazývajú mešity, do tých chodia ľudia niekoľko x denne a dokonca tam chodia aj spoločne tráviť čas, alebo si len oddýchnuť a dať poobednú siestu.

Z našich zájazdov alebo z Arabčiny môžete poznať aj názov "masjid" (masdžid), čo znamená v preklade miesto pokory a teda - mešita. Tým sa myslí miesto, na ktoré sa moslimovia chodia modliť 5x denne a kde sa utiekajú bohu. Môžeme sa stretnúť aj s názvom "džamí" v prípade naozaj veľkej mešity, v ktorej sa každý piatok zhromažďuje veľké množstvo ľudí. Aj napriek rôznym podobnostiam s inými náboženstvami, ktoré nájdeme v Koráne, mešita nemá žiadne podobnosti s kostolom alebo synagógou. 

Aké sú hlavné časti mešity?

Samotná modlitebňa nie je nič iné ako voľný priestor na modlenie. V niektorých prípadoch na ochranu pred vplyvmi počasia je takéto miesto zakryté strechou a pre súkromie, či pokoj obkolesený múrmi.

Aby sa priestory udržali čisté, dovnútra sa vstupuje bez topánok. Na podlahe sa nachádzajú spravidla rohože alebo koberce a v niektorých prípadoch je tiež podlaha z usporiadaných blokov, ktoré vyznačujú modlitebné miesta. Pre moslimský spôsob modlitby nie je potrebný ani sedací nábytok, sú na zemi.

V prednej časti sa nachádza mihráb, modlitebný výklenok, nasmerovaný na polohu Mekky. Pred týmto výklenkom tiež stojí predriekavač (niekedy aj v ňom). Vpravo, vedľa neho stojí kazateľnica mimbár prístupná niekoľkými schodmi. Schody sú využívané v piatky a sviatky, kedy na nich stojí predriekavač, ktorému môžete pokojne hovoriť aj imám ale tiež aj hoca  (z turečtiny učiteľ), ten vedie modlitbu. Imám však nestojí na samotnom vrchole, práve z úcty k Prorokovi.

Časť priestoru je oddelená a spravidla vyhradená pre ženy. Obrazy a sochy sú prísne zakázané (základná veta islámu nehovorí len o tom, že existuje jediný boh ale aj o tom, že boha nemožno vyobrazovať alebo figurálne znázorňovať).

Z diaľky už možno mešitu rozoznať práve vysokou vežou, ktorá sa nazýva minaret. Ten má vďaka historickej architektúre valcovitý tvar a schody na vonkajšom alebo vnútornom obvode, ktoré vedú hore. Minarety sú vysoké preto, aby boli jasným signálom, kde sa môžu ísť domáci moslimovia modliť, v niektorých častiach Ázie sa stavali vysoké minarety na znak nadvlády na danom území.

Moslimovia nepoužívajú zvony, ale práve minarety boli pre nich v minulosti pomôckou ako môže takzvaný muzeín, známy aj ako zvolávač, oznamovať verejnosti, že je čas na modlitbu. V súčasnosti často možno počuť aj nahrávku z miestneho rozhlasu alebo rozhlasu umiestneného na minarete. 

Piatok a Sviatok?

Možno sa pýtate, prečo práve piatky sú sviatočnými dňami pre moslimov. Nie je to pretože je piatok dňom voľna ani nič podobné. Toto vyhlásenie je pôvodom od samotného Mohameda, ktorý, keď sa ho na to pýtali povedal "Židia majú svoj sabat a kresťania nedeľu, preto teda moslimom nech patrí na základe ich predností piatok."

Viac sa téme moslimov a islamu venujeme v blogoch:


Ďalšie originálne cestopisy od profesionálneho sprievodcu BUBO
K

Ázia  

Bali (IND), Singapur, Malajzia, Indonézia


náročnosť

11 dní

Trvanie

2636 3515€
K

Ázia  

Bali (IND), Indonézia


náročnosť

14 dní

Trvanie

3539 5055€
K

Ázia  

Indonézia


náročnosť

14 dní

Trvanie

5058
Fernão de Magalhães
Prémiový blog

Prémiový blog Fernão de Magalhães

Stojím v Punta Arenas (Piesočný Bod) pod sochou môjho hrdinu. Po portugalsky sa volá Fernão de Magalhães a po španielsky Hernando de Magallanes.…

Ľuboš Fellner 39 min. čítania
Veľká päťka alebo 25 zvierat pre rok 2025
Prémiový blog

Prémiový blog Veľká päťka alebo 25 zvierat pre rok 2025

Naša planéta je úžasným miestom, kde ešte stále môžete natrafiť na autentickú divokú prírodu aj s jej obyvateľmi - fascinujúcimi divými zvieratami…

Martin Karniš 73 min. čítania
Bukittinggi - mesto, kde vládnu ženy a varia muži
Bukittingi

Bukittingi Bukittinggi - mesto, kde vládnu ženy a varia muži

Predstavte si mesto, kde stále existuje matriarchát. Majetok sa v ňom nededí z otca na syna, ale z matky na dcéru. Aby syn zarobil peniaze, opúšťa…

Jaroslav Kondač 19 min. čítania

Ďalšie dovolenky do krajiny:

Viac informácií o krajine: