Tahtib je termín pre tradičné bojové umenie boja s palicou, ktoré sa pôvodne nazývalo fan a’nazaha wa-tahtib „umenie byť priamy a čestný pomocou palice“. Z pôvodnej bojovej verzie tahtibu sa neskôr vyvinul egyptský ľudový tanec s drevenou palicou. V angličtine sa bežne opisuje ako „palicový tanec“ alebo ako rituálny simulovaný boj sprevádzaný hudbou, šermom a tancom. V súčasnosti sa praktizuje hlavne v Hornom Egypte. Tahtib sa pravidelne predvádza pre turistov v Luxore a Asuáne.
Najstaršie stopy tahtibu sa našli na rytinách z archeologického náleziska Abúsír, rozsiahlej nekropoly z obdobia Starej ríše, ktorá sa nachádza na juhozápadnom predmestí Káhiry. Na niektorých reliéfoch pyramídy Sahure piatej dynastie, okolo roku 2500 pred n.l.. Obrázky a vysvetľujúce titulky sú obzvlášť presné, zobrazujú niečo ako vojenský výcvik pomocou palíc. Tahtib spolu s lukostreľbou a zápasením patril medzi tri disciplíny, ktoré sa učili vojaci v starovekom Egypte.
Tri z 35 hrobiek nekropoly Beni Hassan z obdobia okolo 1900 – 1700 pred n. l. neďaleko mesta Minya obsahujú rytiny zobrazujúce scény tahtibu. Podobné rytiny možno vidieť v archeologickom nálezisku Tell el Amarna z obdobia 1350 pred n.l., asi 60 km južne od Minya. Okrem vojenského výcviku boli zápasy tahtib obľúbené aj medzi roľníkmi a farmármi.
Prvý dôkaz slávnostného znázornenia tahtibu možno vidieť až v Novej ríši, z obdobia asi 1500 – 1000 pred n.l., ako ukazujú rytiny na stenách Luxoru a Sakkáry.
Rané kresťanské spisy ho spomínajú ako voľnočasovú aktivitu a obľúbené umenie medzi mužmi počas svadieb a osláv.
Tahtib je bežnejší vo vidieckych oblastiach, kde táto spoločenská zábava slúži na posilnenie väzieb medzi rodinami a komunitami, najmä medzi komunitami v Hornom Egypte.
Tahtib sa predvádza aj ako súčasť svadobnej hostiny. Všetci zúčastnení ho robia s radosťou a úsmevom na tvári, tento tanec vytvára špeciálnu atmosféru a pripomína tradície, ktoré sa zachovali do dnešných dní v Egypte.
Mohli by vás zaujímať BUBO blogy:
- 10 zážitkov alebo prečo navštíviť Egypt?
- Umenie starovekého Egypta
- Po stopách starovekých Egypťanov - prvá časť
- Po stopách starovekých Egypťanov – časť druhá
Ďalšie originálne cestopisy od profesionálneho sprievodcu BUBO
Tipy a zážitky - Egypt
- Egyptská kuchyňa
- Tutanchámon
- Al Azhar- mešita Káhira
- Najstaršia psychiatrická klinika
- Talaat Harb – obchodná ulica Egypta
- Národné jedlo Egypta - košarí
- Tahrir - revolučné námestie Káhiry
- Najlepší hotel Káhiry - recenzia
- Džoserová pyramída - prvá kamenná stavba sveta
- Memnonove kolosy, Luxor
- Údolie kráľov, Luxor
- Chrám Philae
- Kaviareň El Fishawi
- Kresťania v Egypte
- Feluka na Níle
- Karnacký chrám
- Pyramídy v Gíze
- Lomená pyramída, Dahšúr
- Imhotep -prvý architekt
- Pyramídy v Sakkáre