Baalbek je najunikánejšie miesto celého Libanonu a každý, kto miluje antické pamiatky, tu bude ako v malom kamennom raji. Hoci medzi najznámejšie pohľady patrí obrovitánsky Jupiterov chrám a neskutočne zachovaný Bakchov chrám, predsa len má Baalbek v sebe viac. K tým menej nápadným pamiatkam patrí aj Venušin chrám stojaci na začiatku celého areálu. To preto mu mnohí takmer nevenujú pozornosť, pretože sa už ženú k schodisku, k Propylae, aby vyšli hore na kamennú terasu, kde sa rozleje podmanivá krása Baalbeku.
Zastavme sa však na chvíľku pri ňom, stojí to za to! Venušin chrám je dnes v ruinách a možno aj preto mu mnohí len venujú pohľad a pokračujú ďalej. Je to však prvá pamiatka, ktorú v rímskom meste uvidíte. Chrám mal kedysi kruhový pôdorys, stál na kamennom podstavci a zdobila ho šestica stĺpov (dnes ostali len štyri). Ich korintské hlavice si na ich vrcholkoch všimnete aj dnes. Chrámová stavba odráža architektúru tretieho storočia, teda nezachytil slávnu éru Rimanov, no ešte stála bola Rímska ríša pomerne silná na to, aby mohla stavať unikátne stavby.
Podľa záznamov vieme, že ho zdobili motívy vtákov, hviezd a nechýbal tu ani motív mušle, ktorá symbolizovala práve Venušu, teda grécku Afroditu. Práve tieto náznaky neskôr nasmerovali bádateľov k tomu, aby chrám správne priradili k Venuši. Chrám bol menší než tie zasvätené Jupiterovi či Bakchovi vo vnútri areálu. Zaujímavosťou je aj to, že niektorí kresťanskí historici hovoria v spojitosti s chrámom o posvätnej prostitúcii, ale nemáme k tomu žiadne iné dôkazy.
Zápisky o tom pochádzajú zo 4. storočia, kedy boli vzťahy medzi Rimanmi (teda pohami) a kresťanmi vyostrené a často sa objavujú správy, ktoré majú za účel iba haniť. Po páde Rímskej ríše sa chrám používa ako kostol zasvätený pre sv.Barbaru a po vpáde moslimov sa zrejme premenil na mešitu. Dnes tu ticho leží v ruinách. Na našom zájazde do Libanonu ho uvidíte na vlastné oči. Nielen tento chrám, ale celý krásny Baalbek!
Ďalšie originálne cestopisy od profesionálneho sprievodcu BUBO
Tipy a zážitky - Libanon
- Baalbek, Libanon - chrám pri ktorom sú aj bohovia malí
- Údolie Beqaa - tepna Libanonu
- Kameň tehotnej ženy
- Holubičie skaly v Bejrúte
- História peňazí, Libanon
- Rímske pamiatky, Libanon
- Libanonská kuchyňa - najslávnejšia orientálna kuchyňa
- Krajina cédrov, Libanon
- Harissa – pútnické miesto troch náboženstiev
- Libanonské cédre
- Kto sú maroniti?
- Moslimské arabské mená
- Námestie Martýrov a umenie revolúcie
- Šport v Libanone, Bejrút
- Libanon a politika
- TOP pamiatka Libanonu
- Libanonská vlajka
- Hassan Nasrallah