Ak sa vyberiete na zájazd do Iránu, pravdepodobne o ňom budete už niečo vedieť a pôjdete sem za jeho pokladmi. Preto vás asi neprekvapí, že tu okrem mnohých ďalších, žije aj arménska menšina. Za jej centrum by sa dalo považovať mesto Esfahán, kde majú Arméni aj svoju hlavnú katedrálu v Iráne. Jej meno je Vank a predstavuje centrum arménskej apoštolskej cirkvi v krajine. A my sa tu samozrejme počas nášho zájazdu Irán - Perzská ríša zastavíme.
Okrem samotnej katedrály, pochádzajúcej zo začiatku 17. storočia, plnej malieb zobrazujúcich biblické príbehy, tu návštevník nájde aj múzeum Arménov v Iráne. Tí sem utekali počas 16. storočia pred prenasledovaním Osmanov a tunajší kráľ ich prijal s otvorenou náručou. Ovládali totiž viaceré umenia a ich príchod považoval za obohacujúci. Kiež by sme aj my dnes uvažovali podobne a nehľadali v ľuďoch prichádzajúcich z iných krajín to zlé…
Práve o umení Arménov sa môžeme dozvedieť v tomto múzeu. Nájdeme tu ich šperky, maľby, koberce, knihy, ale aj dobové odevy ktoré nosili, mince ktoré používali, či dokonca unikátne umelecké obkladačky ktoré vyrábali.
Najpozoruhodnejšími exponátmi sú tu určite dva unikáty. Na obidva sa tu chvíľu stojí v rade, pretože na ich prezretie potrebujete čas. Prvým z nich je vlas mladej dievčiny, na ktorom je vyrytý text zakladateľa arménskej abecedy Mesropa Mashtotsa. Autorom diela je arménsko-americký umelec Vahram Hacopian, pán ktorý sa narodil v Iráne a za svoje diela získal ocenenie aj od bývalého a posledného iránskeho šáha Mohameda Rézu Pahlavího. Dnes žije v LA a je samozvaným zakladateľom mikroskopického umenia.
Ďalším unikátom, ktorý v tomto múzeu môžete vidieť, je najmenšia modlitebná knižka na svete. Napísali ju starí arménski miniaturisti a váži iba 0,7 gramu, na 14 stranách si v siedmich jazykoch (v britskej angličtine, americkej angličtine, nemčine, holandčine, španielčine, švédčine a francúzštine) si v nej môžete prečítať časť modlitby pána z Nového zákona.
Tiež tu nájdete expozíciu s informáciami o genocíde Arménov v Turecku, to už je ale iná, smutnejšia téma. Každopádne do Iránu sa vyraziť oplatí a s jeho návštevou nie je dôvod váhať. Prečítajte si náš BUBO blog Prečo navštíviť Irán. Aj keď pomaly, ale aj táto krajina sa mení a my v BUBO vieme, že ju treba zažiť kým je taká, aká je.
Ďalšie originálne cestopisy od profesionálneho sprievodcu BUBO
Tipy a zážitky - Irán
- Najstarší most v Esfaháne
- Zourkhaneh - svätyňa iránskych silákov
- Naqsh-e Rostam
- Najstarší strom sveta, Abarkuh
- Islamská architektúra v Iráne
- Kresťania v Iráne
- Moderné umenie v Iráne
- Letisko Mašad
- Staroveký Perzepolis
- Nowruz, Nový rok v Iráne
- Šafran z Iránu
- Múzeum šperkov, Teherán
- Perzský bazár v Širáze
- Mekka v Iráne
- Čo si kúpiť v Širáze?
- Iránska púšť, Meybod a Yazd
- Dynastia Pahlaví
- Esfahánske mosty
- Svätý Mašad
- Perzská poézia