Rajky sú čeľad unikátne farebných vtákov, ktoré žijú prevažne na ostrove Nová Guinea, na niektorých ostrovoch východnej Indonézie a severovýchodnej Austrálie. Čeľaď sa skladá zo 17 rodov a 45 druhov. Sú známe unikátnym vyfarbením a fantastickým perím hlavne u samcov, celá skupina má výrazný pohlavný dimorfizmus. Ich úžasne sfarbené perie je často využívané medzi domácimi ako „módny“ doplnok čeleniek, oblečenia, alebo si ho priamo vkladajú do piercingových otvorov.
Najnovšia štúdia American Museum of Natural History v New Yorku poukazuje na ďalší fascinujúci fakt ohľadom peria. Objavili schopnosť biofluorescencie. To znamená, že časti peria absorbujú UV alebo modré svetlo a pri nižších frekvenciách dokážu vyžarovať svetlo. Zatiaľ túto schopnosť potvrdili u 37 druhov zo 45. V realite táto schopnosť spôsobuje, že určité časti peria sú žiarivejšie – žlté perie je viac žlto-zelené a biele perie má viac zeleno-žltý odtieň. Pri testoch zistili, že u 16 druhov sa biofluorescenia objavila dokonca aj vo vnútri zobáka a v hrdle. Toto môže súvisieť s ich správaním počas tokania, kedy samce doširoka otvárajú zobák a tak sa predvádzajú pred samicami. Výraznejšie vyžarovanie je u samcov, ale u všetkých 37 pozitívne testovaných druhov aj samice „svietili“ na niektorých častiach tela. Pri troch rodoch bolo zistené, že tohto žiarenia nie sú schopné - Lycocorax, Manucodia a Phonygammus. Predpokladá sa, že spoločný predok mal schopnosť biofluorescencie, ale tieto tri rody ju stratili v priebehu vývoja.
Rajky sú jedinečné a naši klienti majú šancu ich zazrieť v horských oblastiach počas zájazdov smerujúcich na Papuu Novú Guineu. Sú veľmi vzácne, plaché, ale z času na čas ich je vidieť dokonca aj v obývaných zónach, kam sa prichádzajú nakŕmiť na políčka, kde ľudia pestujú rôzne plodiny. Rajky sa živia prevažne ovocím, ale nepohrdnú ani hmyzom alebo článkonožcami.
Ďalšie originálne cestopisy od profesionálneho sprievodcu BUBO
Tipy a zážitky - Papua Nová Guinea
- Letisko Manila
- Bahenní muži Asaro
- Kultúra Malangan
- Kŕmenie gigantických úhorov v Novom Írsku
- 7 najčistejších ostrovov sveta
- Lovci žralokov
- Lovci turistov
- Krv a betel na Papue Novej Guinei
- Dedina Alkena - rodisko tanca Kuruware
- 10 mojích najexotickejších golfových ihrísk
- TOLAI neznámy kmeň Pacifiku
- Rabaul
- Najhoršie lety sveta
- Nové Írsko
- Kanibali a ľudia z kmeňa Huli
- Žena ako biologická hrozna na Papue
- Tichomorské Nové Írsko
- Fjordy na Papue Novej Guiney
- Najkrajšie more sveta
- Hlavné mesto Papuy Novej Guiney