Cesta do údolia rieky Omo

Cesta do údolia rieky Omo Silt'e, Dorze, Konso

Z Addis Ababa to máme skoro celodennú jazdu. Po pár hodinách sa dostávame k označeniu údolia rieky Awasha, kde boli spravené významné antropologické nálezy a miesto je zozname UNESCO. Za riekou sa objavujú okrúhle tradičné domčeky s pekne pomaľovaným priečelím. Patria ľuďom kmeňa Silt'e. Nazrieme do záhrady s mangovníkom, citrónovníkom a avokadovníkom. Dcéra majiteľa domu práve vo vnútri vytierala podlahu novou vrstvou rozmiešaného kravského trusu. Opúšťame toto idylické obydlie a sunieme sa ďalej. Okolo jazera Abaya až do hôr do dediny kmeňa Dorze. Títo sú známi tkáči a okrem pekných látok si tkajú aj domy a ploty. Domy volajú slonie, lebo pripomínajú sloniu hlavu a vydržia až 120 rokov. Termity časom domy ničia a postupným odrezávaním sa zmenšujú až skončia ako malé kuchyne. Títo ľudia sa živia aj produkciou hmoty na výrobu "kocho". Je to produkt "falošného banánu" známym ako enset. Z jeho dužiny sa zarobí hmota, ktorá 6 -7 mesiacov fermentuje v zemi. Potom sa spracuje a na platni sa pripraví placka, ktorú jedia s čímkoľvek vrátane vynikajúceho medu. Ochutnáme aj tradičný nápoj z anízu, cesnaku, chmeľu a sorghumu. Po úspešných nákupoch zaspávame v Arba Minch. Ráno sadáme do lodiek, plavíme sa po jazere Chamo. Pozorujeme tu pelikány, orly krikľavé, hrochy a krokodíly. Tie nachádzame na zvyšku malej pláže. Na jednej kope ich narátame 6 kusov. Príjemná plavba sa po 1.5h končí a pokračujeme na juh. V Konso, kam sa ešte vrátime, si dávame obed a pokračujeme v jazde. Zastavujeme na trhu v okresnej dedinke kmeňa Gato. Trh je úžasný, naturálny a plný rôznorodého tovaru. Samozrejme prevláda čínsky tovar. Najviac nás uchvátil trh s dobytkom a mäsom. Okolo lokálnych krčiem, kde väčšinou chlapi popíjali pivo zo sorghumu, sme sa vrátili do áut. Opúšťame vysočinu a schádzame k rieke Weito, kde prechádzame cez most. Tým sme sa dostali do Omo Valley, miesto tak jedinečné. Vstupujeme na územie jedného z 56 kmeňov žijúcich v povodí tejto rieky. Prvým kmeňom je Banna a v zápätí sa ocitáme u Hamarov. Ľudia sa motajú po ceste v tradičnom, ale aj relatívne modernom oblečení. Prechádzame dedinou Dimeka, kam sa zajtra pôjdeme pozrieť na tradičný trh. Ten je známy tým, že sa tu stretávajú kmene Banna, Hamar a Karo. Sme veľmi zvedaví... Top rieky sveta.


Ďalšie originálne cestopisy od profesionálneho sprievodcu BUBO
K

Afrika  

Etiópia


náročnosť

16 dní

Trvanie

5589 6210€
K

Afrika  

Eritrea, Etiópia


náročnosť

13 dní

Trvanie

5190
K

Afrika  

Etiópia


náročnosť

9 dní

Trvanie

2968 3710€
Najkrvavejšie festivaly a rituály
Prémiový blog

Prémiový blog Najkrvavejšie festivaly a rituály

Pozor! Tento blog obsahuje množstvo násilných scén a krvi. Ak máte slabší žalúdok a nechcete vnímať inakosť kultúr, prosím, nečítajte dalej. Ak vás…

Ľuboš Fellner 34 min. čítania
Karavány - viac ako obchod na ceste
Blog

Blog Karavány - viac ako obchod na ceste

Historické karavány boli väčšie či menšie skupiny skladajúce sa často z viacerých ľudí a nosných, alebo ťažných zvierat. Obvykle chodili za…

Martin Karniš 35 min. čítania
Južná Etiópia - kmene rieky Omo
Blog

Blog Južná Etiópia - kmene rieky Omo

Azda najdostupnejšou Afrikou, kde je stále možné stretnúť rôzne kmene žijúce tradičným spôsobom, je južná Etiópia. V regióne dolného Omo, ktorý je…

Martin Karniš 93 min. čítania

Ďalšie dovolenky do krajiny:

Viac informácií o krajine: