35 príspevkov

Referencie, recenzie a skúsenosti: Irán

Irán - Úprimné a neprikrášlené hodnotenie dovolenky v exotike s vašou cestovnou kanceláriou.

J

Jiří Homolka

Překrásný zájezd

Rádi bychom Vám poděkovali za překrásný zájezd ve stopách Hedvábné stezky - Střední Asie Grand Tour. Absolvovali jsme celou trasu z Kirgistánu přes Kazachstán, Tádžikistán, Uzbekistán a Turkmenistán do Íránu. Přestože to byl náš nejdelší poznávací zájezd, 27 dní uteklo jako voda. Bylo to i tím, že jsme projeli projeli 6 zemí nabitých staro- a středověkými památkami, z nichž 19 je zařazeno do světového kulturního dědictví UNESCO. Tyto země měly něco společného a současně mnoho odlišného. Ve všech zemích jsme se potkávali s příjemnými a usměvavými lidmi. Po celou cestu jsme se cítili naprosto příjemně a bezpečně. Byli jsme mile překvapeni, jak úžasnou cestu urazily za 32 let bývalé postsovětské státy. Stejně tak jsme si potvrdili, že Írán je příjemnou zemí s obrovskou historií. Je velká škoda, že je turisty opomíjen. Nicméně málokde na světě se setkáte s tím, že úžasné památky z doby perské říše si můžete prohlížet v klidu a bez davů turistů. Obrovskou zásluhu na úžasném průběhu cesty měl náš průvodce Marek. Obdivovali jsme jeho hluboké a rozsáhlé znalosti historie i současnosti tohoto rozsáhlého území. Dokázal ve skupině, která se v průběhu cesty 3x obměnila, vytvořit příjemnou atmosféru. Perfektně zvládal organizaci zájezdu a s bravurou řešil drobná úskalí. Absolvovali jsme již mnoho poznávacích zájezdů po celém světě. Hodnotíme Marka jako jedničku mezi průvodci i proto, že se třeba i s několika zájemci vydával večer za poznáním navštívených míst.

Zájazdy:

Irán , Kazachstan , Kirgizsko , Tadžikistan , Turkmenistan , Uzbekistan
E

Eduard Bartko

Fantastický výlet

Marek, priatelia, ahojte, Marek, s odstupom par malo tyzdnov si prechadzam fotky z nasho vyletu v Irane a neviem sa vynadivat. Fotogrrafie, ktore vo mne vyvolavaju tie iste pozitivne emocie, ktore som zazival na miestach, ktore teraz pozorujem a pripominam si z displeja. Z miesta a krajiny, od ktorych som pred vyletom nemal kto vie ako vysoke ocakavania a vlastne som nemal moznost si tie miesta v predstihu nastudovat. O to viac si cenim okrem samotneho vyletu a jeho vyskladania tvoj osobitny prinos, za ktory sa chcem este raz podakovat.   Miera detailu, suvislosti, zaujimavy a putavy sposob podania historie, kultury, ochota, starostlivost a privetivost su len niektore zo slov a privlastkov, ktore sa mi vybavuju pri opisani tohto vyletu a tvojej starostlivosti o nas, ako skupinu. Za mna, fantasticky vylet, skvele vyskladany, vyborne ubytovanie (ten hotel v Yazde, nadhera), tie gastronimicke speciality typicke pre region (e.g. fesanjan, ci ta verzia iranskeho “gulasu”..ahh….a nehovoriac o tych miestnych sladkostiach). Aj dlhsie presuny, ktore vzdy ubehli ako voda, vzdy vyplnene zaujimavym rozpravanim, zaujimavymi medzizastavkami spojenymi castokrat s milym a vrucnym obcerstvenim (vdaka aj Ara-ovi a vodicovi s Vasej spolupracujcuej agentury v Irane). Vyslo to proste na jednotku. Pasargady a Perzepolis, napriek tomu, ze tento typ velmi historickych pamiatok, nie je uplne moja salka kavy, po zasadeni si to do historie skrze tvoje rozpravania o historii, pri pochopeni co sa dialo v tomto regione pocas stoviek rokov, ako to fungavalo tisice rokov do zadu…..aj tato cast vyletu bola pre mna velkym zazitkom. A este, musim povedat. Mna sa velmi ratala aj zastavka v Yazde na streche tej kaviarne a obcerstvenie tam. Skvele! Marek  priatelia, skvele vyskladany vylet s osobitnym prinosom Mareka samotneho, ktory tie monumentalne miesta, ktore sme mali moznost navstivit, doplnil pribehom, zasadil ich do historie a tym im dal este uplne iny rozmer. Naozaj dakujem. Zelam vam mnoho spokojnych cestovatelov, ktori s vami budu objavovat aj menej poznane regiony a miesta a odhalovat ich krasu obcas aj navzdory rezimom a okolnostiam, v ktorych sa mozu rozne krajiny nachadzat. Drzim vam palce a snad niekedy nabuduce.

Zájazdy:

Irán
A

Anna Koleňová

Irán - TOP destinácia

Dobrý deň, pred 2 týždňami som sa vrátila z cesty po Iráne. Irán pozitívne prekročil moje predstavy o tejto krajine. Počas tohto pobytu som sa presvedčila, že negatívne informácie, ktoré som o Iráne počula, sa nenaplnili. Naopak ľudské komponenty ako tolerancia, prívetivosť a usmiate tváre v každodenných situáciách by mohli Iránci do sveta exportovať. Aj na Slovensku by sme ich potrebovali.História a kultúra Iránu je nesmierne bohatá, za jeden pobyt sa nedá obsiahnuť. Pre mňa to bola TOP destinácia. Určite chcem ďalšie krajiny z Hodvábnej cesty s BUBO navštíviť.Poteším sa, ak na týchto cestách stretnem Mareka. Pre mňa spĺňa všetky predpoklady super sprievodcu. Vo všetkom som sa mohla na ňho spoľahnúť. Oceňujem jeho faktografické vedomosti, organizačné schopnosti, priateľský prístup, ochotu vždy pomôcť... Pozitívne má prekvapilo Marekovo jednanie v záťažovej situácii, keď jeden klient počas návštevy bazáru si neovládol svoje nervy. Marek ani náznakom nestratil emočnú stabilitu, naopak s úsmevom na tvári problém vyriešil. Takýchto sprievodcov cestovnej kancelárii BUBO zo srdca želámBUBO ďakujem za úžasný Irán, sprievodcovi ďakujem za to, že Irán má pre mňa hodnotu cestovateľského skalpu. Verím, že ťa ešte na Hodvábnej ceste stretnem.

Zájazdy:

Irán
I

Ing. Zdeněk Jína

Stredná Ázia, recenzia

Milá CK Bubo, slíbil jsem recenzi tak tady je : když jsem si koupil zájezd do střední Asie, nevěděl jsem, zda jsem udělal dobře. Byl to pro mě neznámý kontinent, nic jsem o něm nevěděl a zájezd jsem si koupil ze zvědavosti a protože jsem tam ještě nebyl. Opak byl pravdou. Jsou to velice zajímavé země, plnné překvapení a opravdu je tam co vidět. Nejsou také zasažené přehnaným turistickým ruchem. Ze strany CK byl zájezd dobře zorganizovaný, dobré kvality a bez hluchých míst. V zájezdu dominovala kvalita průvodce Marka. Byl skvěle připravený jak po vědomostní tak po organizační stránce. Díky němu jsme se mnoho dozvěděli i nad rámec zájezdu. Byl to i dobrý kamarád, což se mockrát nevidí. Zájezd se mi moc líbil a k takovému průvodci a zájezdu vám mohu jen blahopřát.

Zájazdy:

Irán , Kazachstan , Kirgizsko , Tadžikistan , Turkmenistan , Uzbekistan
S

Stefania Kundratova

Irán je krajina plná histórie a pamiatok

Kto hovorí, že Irán je nebezpečná krajina plná obmedzení a zákazov, je to omyl. Irán je krajina plná histórie a pamiatok, bazárov a predovšetkým milých ľudí. Pri našom putovaní Iránom sme navštivíli najposvätnejšie mesto Iránu Mašad, druhé najväčšie námestie sveta Nesf-e Džahan /Polovica sveta/ v meste Isfahán, chaotický ale krásny Teherán s vežou Azadi, s prepychovým palácom šáha Pahlávého. V dedinke Abyaneh, ktorá je ukrytá hlboko v horách s tradičnou architektúrou sme ochutnali výborný čaj a nakúpili si sušené ovocie. Na okraji mesta Yazdu sa nachádzajú Veže mlčania, dve zoroastriánske pohrebiska. Irán je krajina plná histórie a tú najväčšiu sme pocítili v Persepolis, leží neďaleko mesta Širáz, v ktorom sme ukončili naše putovanie. Spomeniem ešte krásne perzské záhrady. To je len časť toho, čo sme v Iráne videli, ochutnali a zažili. Veľké poďakovanie patrí nášmu sprievodcovi Marekovi, ktorý nás svojím rozprávaním sprevádzal históriou Iránu. Ďakujeme mu za jeho celkovú organizáciu zájazdu, vnímal naše potreby a trpezlivosť pri naších nekonečných otázkach. Vrelá vďaka. Nemôžem samozrejme nespomenúť lokálnych sprievodcov, ktorí boli vynikajúci a tiež sa príkladne o nás starali. Vrelá vďaka.

Zájazdy:

Irán
K

Klient

Krásny zájazd do Iránu

Ďakujeme za krásny zájazd do Iránu. Máme na čo spomínať. Sme milovníci histórie, takze sme nadšení a plní dojmov nielen z toho mnozstva UNESCO pamiatok, ktoré sme videli, ale hlavne z milých ľudí - Peržanov, ktorých sme stretli. Nádherné mešity, perzské zahrady, muzeá, púšť, miestne jedlo, nákupy na bazároch a tá vôňa korenia od výmyslu sveta, krása. Ďakujeme Marekovi za veľa informacii a určite aj za veľa práce v pozadí, o ktorej sme nevedeli. Ďakujeme za výborných miestnych sprievodcov a miestnych šoférov, cítili sme sa bezpečne, cítili me sa vítani v Iráne.

Zájazdy:

Irán
J

Július Janíček

Išli sme tam trochu s obavami, realita je však úplne odlišná

Pred týždňom sme sa vrátili z - mediálnou propagandou zatracovaného a hrozbu predstavujúceho - Iránu. Priznám sa išli sme tam trochu s obavami, realita je však úplne odlišná... Iránci sú mimoriadne milí, zdravili nás, prihovárali sa, chceli sa s nami fotiť a boli veľmi pohostinní, pozývali nás na svoje pikniky. Irán je úplne bezpečný, necítili sme sa nepríjemne, ani v ohrození. A prečo sme sa vlastne pre túto cestu rozhodli? Predovšetkým pre jedinečnú perzskú históriu a všetkým, ktorí majú záľubu v cestovaní, spoznávaní odlišných kultúr a v neposlednom rade aj gastronómie, vrelo odporúčame. Boli sme veľmi milo prekvapení čistotou v uliciach, zelenými parkami, upravenými kruhovými objazdami, prechodmi pre slepcov a bezbariérovými vstupmi. Miestna architektúra je uchvacujúca. Iránci sú hrdí na svoju históriu a svoje pamiatky radi navštevujú. Čo sa týka sprievodcov, iranski sprievodcovia nemali chybu - v Mashade nám pri pamätníku básnika Ferdúsiho miestny sprievodca recitoval verše zo Šáhnáme, ďalší dvaja Ara a Hamid na ďalšej ceste nám zabezpečovali občersvenie – káva, čaj, minerálka, keksíky, melón a odpovedali na naše všetečné otázky. Už minulý rok sme mali tú česť stretnúť sa s Tomášom, ktorý má históriu v malíčku a vie ju aj profesionálne prezentovať a ani tento rok nesklamal, svojím rozhľadom a vedomosťami nás opäť ohúril a skonštatovali sme, že na sebe neustále pracuje a zdokonaľuje sa.Vďaka, Tomáš, tešíme sa na ďalšie stretnutia s Tebou. Silva a Julo z Trenčína

Zájazdy:

Irán
I

Ing. Marcela Šimková

 Dekuji všem za organizaci tohoto zájezdu a přeji vám hodně spokojených až nadšených klientů

Chtěla bych Vám poděkovat za perfektně připravený zájezd Irán – Perská říše. Výborně naskládaný program s počátkem v Mašhadu, který byl zcela výjimečný svým životem. Další program po přeletu do Teheránu a cestováním po souši až do Shirazu zcela vystihl všechno to nejlepší, co se cestou dalo vidět. Přejezdy byly přiměřené, spojené se zastávkami na zajímavých místech, výborně umístěné hotely v centrech, dostatek času i pro osobní odpočinek, prostě pohodová cesta napříč historii Perské říše a také současným Iránem. V době, kdy jsme byli v Iránu se slavil muslimský nový rok, což přispělo k tomu, že lidé slavili celý týden venku s rodinami a díky tomuto slavnostnímu času byla ještě umocněna jejich srdečnost směrem k nám cizincům, kdy nás zcela spontánně oslovovali a vítali v Iránu, nabízeli čaj v rámci jejich rodinného kruhu apod. I přesto, že v době našeho zájezdu byl vyhlášený vysoký stupeň pro povodně, tak naší skupince se tato přírodní kalamita zcela vyhnula, kromě jednoho propršeného odpoledne jsme měli krásné počasí pro  cestování a téměř kýčovité azurové nebe v Persepolis, kde nebyli kromě nás téměř žádní turisté, takže jsme si tento zlatý hřeb programu mohli dosyta užít. Závěrečné rozloučení s Iránem bylo v městě Shiraz, které bylo plné zeleně a kvetoucích pomerančovníků, velmi příjemné a milé město, díky hotelu v centru města jsme měli všechno na pár kroků vzdálené. Hlavní mé poděkování a ocenění patří BUBO průvodkyni Katce, která tomuto poznávacímu zájezdu dala vysoký bonus svým vyprávěním o historii světě ve všech souvislostech a o všem, co jsme cestou viděli dokázala velmi poutavě hovořit. Už jsem o ní slyšela na mnoha zájezdech, že patří mezi topku mezi průvodci, ale když jsem ji zažila osobně nyní v Iránu, zcela předčila moje očekávání  - byla mnohem lepší než jsem čekala – je to absolutní špička v profesionální, lidské a odborné rovině (a to mám s vámi odjeto více než 20 zájezdů a ve většině jsem s průvodci byla velmi spokojena). Dekuji všem za organizaci tohoto zájezdu a přeji vám hodně spokojených až nadšených klientů. 

Zájazdy:

Irán
M

Martina

Iránska kultúra je jedinečná a každému, kto miluje cestovanie a spoznávanie kultúr vrelo doporučujeme

S BUBO sme absolvovali zájazd v Iráne v apríli 2019. Boli sme veľmi milo prekvapení čistotou v uliciach, hoteloch a domácnostiach. V BUBO luxusných hoteloch sme mali na izbách k dispozícii hotelovú kozmetiku a wifi - úplná samozrejmosť. Do Mashadu sme prichádzali v období Nowruz, čiže Nového roku, všade nás vítali domáci, príjemný zážitok a stret s touto kultúrou. Iránci sú extrémne milí, prihovárajú sa, boli veľmi pohostinní. Sami milujú vlastnú kultúru a starajú sa o pamiatky. Irán je v tomto období úplne bezpečný, nikde sme sa necítili nepríjemne, ani v ohrození. Čo sa týka žien - šatky na hlave sú povinnosťou, dalo sa to však zvládnuť. Vo väčších mestách ich aj miestne Iránky nosia nižšie na vlasoch, šatku im tu akoby drží cop. Inšpirovali sme sa. :) Autobusové presuny sa dali dobre zvládnuť. Mali sme úžasnú BUBO sprievodkyňu Katku, ktorá nás svojim rozhľadom a vedomosťami ohúrila. Miestna architektúra je dychberúca, treba zažiť. :) Iránska kultúra je jedinečná a každému, kto miluje cestovanie a spoznávanie kultúr vrelo odporúčame. 

Zájazdy:

Irán
L

Lenka

Tuto cestu som…

Cestu do Perzie som absolvovala v roku 2010 a môžem každému len odporučiť - pretlak informácií, zážitkov, mnohé z toho sme spracovávali ešte dlho po návrate. K tomu ešte fantastická BUBO sprievodkyňa, táto cesta nikoho nesklame, naopak - nadchne ako nás. 

Zájazdy:

Uzbekistan , Turkmenistan , Irán
J

Ján

Tento zájazd som a…

Tento zájazd som a BUBO absolvoval v roku 2008. Môžem vrelo odporučiť každému záujemcovi. Naprosto jedinečná, nezabudnuteľná cesta, skúsený sprievodca. Ani jedna minúta na celom zájazde nebola nudná.  Ján 

Zájazdy:

Uzbekistan , Turkmenistan , Irán
G

Gabriela Valehrachová

Musím povedať, že…

Musím povedať, že som v Iráne nechala srdce. Ten zájazd s BUBO doslova zmenil môj život. 

Zájazdy:

Irán