Kostol sv.Juraja v Lailbele

Kostol sv.Juraja v Lailbele Svätá omša na Etiópsky spôsob

Dnes je 23. Tekemr 2009 etiópskeho kalendára (2 deň mesiaca podľa náboženského kalendára) a to znamená, že dnešný deň je zasvätený Sv.Jurajovi, patrónovi krajiny. Preto sme sa museli/chceli dostaviť o 6 ráno do kostola Sv.Juraja. Okrem iného, je to ten najznámejší a najfotografovanejší kostol v Lalibele vytesaný z jedného kusa skaly. Prichádzame k nemu so stovkami veriacich zahalených do bielych prehozov. Okolo jamy s kostolom sa už od skorého rána modlia desiatky ľudí. Pomaly schádzame dolu a užívame si tohto neskutočne silného momentu spolu s domácimi. Kňazi predspevujú do reproduktorov, čo sa ozýva po celej Lalibele, mnísi a ďalší kňazi dávajú požehnanie veriacim. Ďalší mnísi rôzne rozostavení čítajú v jazyku Ge´ez z Biblie alebo z Knihy zázrakov. Ženy sa nechávajú kropiť vodou z posvätných studní v areáli kostola. Je tu na prvý pohľad chaos, ale nakoniec má všetko dokopy zmysel a aj poriadok. Po necelej hodine odchádzame a všetci do jedného sa zhodujeme, že to bol neuveriteľne silný zážitok. Po rannej omši naša cesta vedie na kopec do výšky 3.080m.n.m., kde je osamelý kostol s kláštorom. Tu nám miestny mních postupne vynáša na svetlo ceremoniálne kríže, ikonový diptych a Svätú knihu zázrakov. Obdivujeme tieto historické artefakty, ktoré sú ale pre túto kultúru a náboženstvo stále živými nástrojmi. Ku kostolu vedie nádherná a nie veľmi náročná prechádzka, ktorú je možné čiastočne absolvovať na mulici. Výhľady sú ďalším bonusom. Po návrate do Lalibely ideme opäť ku kostolu Sv.Juraja, aby sme ho nafotili bez ľudí a s lepším svetlom. Po obede pokračujeme prehliadkou južnej skupiny kostolov. Opäť tu boli prekvapujúce novinky v architektúre, najmä tunel, ktorým prechádzame v úplnej tme. Zážitok, ktorý normálne neočakávate. Po prehliadke 4/5 kostolov máme čas na nákup suvenírov. Hľadáme pekné kríže, alebo ikony. Obrázky maľované na kozej koži sú tu jedným z hlavných predajných artiklov. Práve sme sa vrátili z večere kde sme videli kompletný kávový ceremoniál. Pokaždé je to zážitok a piť takto čerstvo pripravenú kávu je vždy gurmánskym zážitkom. Zajtra letíme do najstaršej histórie Aksumského kráľovstva a ku kaplnke, kde je uložená Archa zmluvy. Užívame si Etiópiu na maximum.


Ďalšie originálne cestopisy od profesionálneho sprievodcu BUBO
K

Afrika  

Eritrea, Etiópia


náročnosť

13 dní

Trvanie

5969
K

Afrika  

Etiópia


náročnosť

9 dní

Trvanie

4129
K

Afrika  

Etiópia


náročnosť

16 dní

Trvanie

6889
Najkrvavejšie festivaly a rituály Prémiový blog

Prémiový blog Najkrvavejšie festivaly a rituály

Pozor! Tento blog obsahuje množstvo násilných scén a krvi. Ak máte slabší žalúdok a nechcete vnímať inakosť kultúr, prosím, nečítajte dalej. Ak vás…

Ľuboš Fellner 24 min. čítania
Južná Etiópia - kmene rieky Omo Blog

Blog Južná Etiópia - kmene rieky Omo

Azda najdostupnejšou Afrikou, kde je stále možné stretnúť rôzne kmene žijúce tradičným spôsobom, je južná Etiópia. V regióne dolného Omo, ktorý je…

Martin Karniš 65 min. čítania
Kávový rituál v Etiópii Blog

Blog Kávový rituál v Etiópii

„Zavri oči a keď uvidíš anjelov, vtedy sa dotýkaš neba, vtedy piješ prvú šálku kávy" Zavri oči, keď počuješ anjelov, vtedy piješ druhú šálku…

Katarína Líšková 5 min. čítania

Ďalšie dovolenky do krajiny:

Viac informácií o krajine: