KGS

kirgizský som

1 EUR = 96.70 KGS

Kurzy sú orientačné. Naposledy aktualizované 03/2024

Oficiálnou menou v Kirgizsku je kirgizský som (KZS). Po príchode do krajiny si zameňte lokálnu menu, pretože ju budete potrebovať. Okrem väčších miest často nezaplatíte kartou. Za somy si nakúpite suveníry, drobnosti, vodu na ulicu, jedlo a hoci pri drahších a hodnotnejších suveníroch môžete po dohode platiť eurami či dolármi, nie všetko takto vybavíte.

Podľa našich dlhoročných skúseností odporúčame mať so sebou eurá v hodnote cca 30-40 euro / deň, no ak plánujete nakupovať a užívať si miestne atrakcie, šyrdak alebo kirgizský koňak, miniete samozrejme viac.

Peniaze si najlepšie zameníte v zmenárni. Väčšie mestá ako Biškek, Karakol či Oš a im podobné majú viacero zmenární, no v menších mestečkách či dedinách chýbajú. Tam vám so zámenou peňazí môžu pomôcť v hoteli či v penzióne, kde budete spať alebo sa skúste popýtať taxikárov. Na medzinárodnom letisku v Biškeku nájdete v hale niekoľko zmenární a tie majú celkom schopné kurzy, tak si pokojne zameňte peniaze aj tam. Ak potrebujete bankomaty, platí tu len jedno a teda, čím väčšie mesto, tým viac možností.

Dnes je jedno či so sebou máte EUR alebo USD, ale ak cestujete len do Kirgizska, nemusíte si doma meniť americké doláre, aby ste si ich vymenili za somy. Všetko vybavíte s eurami a tak máte o starosť menej. Ak však so sebou beriete USD, tak dbajte na to, že bankovky nesmú byť špinavé, poškodené, natrhnuté alebo roztrhnuté a musia mať „veľké hlavy“, teda nové verzie USD. Inak vám USD nemusia chcieť zameniť.

Kirgizsko nie je najlepšou krajinou na suveníry, pretože sem stále nechodí veľa turistov, ale môžete si byť istí, že tu nájdete kopec zaujímavých a pekných vecí. Myslite na to už doma a nezbaľte sa pred odchodom na maximum, aby ste si niečo mohli priniesť. Z obľúbených suvenírov si ľudia domov radi nosia oriešky, sušené ovocie, perfektný med alebo dokonca churuty, guľôčky sušeného jogurtu, ktoré so sebou zvykli nosievať nomádi. K najkrajším kirgizským suvenírom patria výrobky z vlny od tradičných čapíc kalpakov cez svetre či typické papuče s kirgizskými vzormi. Počuli ste už o šyrdaku? Kirgizsko vyrába svoje špeciálne koberce, ktoré síce nemajú nič spoločné s perzskými či bucharskými kobercami, ale majú v sebe exotické čaro. Mnohých zaujme ako netradičný suvenír aj kirgizský koňak a tak si so sebou vezmite jednu fľašku a otvoríte si ju, keď si budete chcieť zaspomíať. Nájdite si svoj šyrdak a doma budete mať originálny suvenír! K menším suvenírom patria magnetky alebo dokonca zaujímavé makety júrt. Najviac suvenírov nájdete v Biškeku v obchodnom dome TSUM na najvyššom poschodí. Suveníry nájdete aj v Burane vedľa historického minaretu.

Kirgizsko je síce nenápadná krajina, no rozhodne má čo povedať aj na poli medzi zaujímavými luxusnými výrobkami. Ak si radi vezmete domov hodnotný suvenír s pridanou hodnotou, skúste luxusnú, lokálnu značku Baira, ktorá spája modernú módu s tradičnými kirgizskými vzormi. Showroom DAN sa venuje najmodernejším víziám v móde, ktorú prekladá aj šperkmi a inými luxusnými doplnkami. V Biškeku dnes nájdete aj „Modniy Dom“, ktorý predáva a ponúka lukratívne odevy od kirgizských a kazašských návrhárov. Skúste si pozrieť aj oblečenie značky 20twenty, špecializuje sa na módu mladých, ale vie osloviť.

 

← Peniaze a meny (zoznam krajín)

K

Ázia  

Uzbekistan, Tadžikistan, Kirgizsko, Kazachstan


náročnosť

8 dní

Trvanie

2395
E

Ázia  

Tadžikistan, Afganistan, Kirgizsko

28.06. → 07.07. +2 termíny

náročnosť

10 dní

Trvanie

3690
E

Ázia  

Tadžikistan, Afganistan, Kirgizsko


náročnosť

14 dní

Trvanie

4690
K

Ázia  

Turkmenistan, Uzbekistan, Tadžikistan, Kirgizsko, Kazachstan


náročnosť

16 dní

Trvanie

4495
Burana - kirgizský maják Hodvábnej cesty Burana

Burana Burana - kirgizský maják Hodvábnej cesty

Kirgizsko nemá históriu? Ak toto niekto tvrdí, tak potom prestane počúvať, pretože to nie je pravda. Áno, Kirgizsko je krajinou nádhernej prírody,…

Najfantastickejšie festivaly sveta Prémiový blog

Prémiový blog Najfantastickejšie festivaly sveta

Ste už ostrieľaný cestovateľ, ktorý toho videl dosť a chce teraz svoje cesty povýšiť na iný level? Nejde totiž iba o to - KAM ísť, ale aj KEDY tu…

Ľuboš Fellner 23 min. čítania
​Biškek - kráska pod štítmi Alatau Biškek

Biškek ​Biškek - kráska pod štítmi Alatau

Kirgizský Biškek patrí určite medzi tie menej známe hlavné mestá Strednej Ázie. Vie sa o ňom málo, no ak sa sem raz vyberiete a odhodláte sa Biškek…

Hodvábna cesta Blog

Blog Hodvábna cesta

Cesta, ktorá lákala od nepamäti všetkých dobrodruhov, obchodníkov, ktorí od nej čakali závratné zbohatnutie - cesta, ktorá je opradená legendami o…

Michal Navrátil 3 min. čítania