NOK

nórska koruna

1 EUR = 11.00 NOK

Kurzy sú orientačné. Naposledy aktualizované 11/2023

Nórsko, a teda ani Špicbergy, nepatrí ku krajinám EÚ a nie je členom eurozóny. Ak preferujete platby v hotovosti, budete si musieť eurá meniť na miestnu menu. Ak si nórske koruny objednáte včas, dostanete ich aj v lepších zmenárňach a bankách na Slovensku. Nie je, samozrejme, problém zameniť si peniaze aj na mieste.

Banková karta však platí všade a bez problémov. Meniť peniaze tak netreba. V celom Nórsku často zaplatíte aj za najmenšie položky platobnou kartou

Nórsko patrí k najdrahším krajinám planéty a pripravte sa na to, že často budete pri miestnych cenách len neveriacky krútiť hlavou. Bežná večera v Nórsku a aj na Špicbergoch stojí 30-35 eur, malé pivo 8 eur.

Aké suveníry zo Špicbergov si kúpiť?

Tradičný nórsky sveter je vyrobený z vlny. Škandinávsky úplet zahŕňa tvary ako snehové vločky a prirodzené farby ako sivá, biela alebo tmavomodrá. Typické nórske svetre sú vyrobené zo 100 % vlny a sú ako stvorené na drsné škandinávske zimy. Je základom výberu zimného oblečenia v Nórsku. Vezmite si jeden na zimný výlet do Nórska alebo na Svalbard a nikdy neprechladnete. Dale of Norway je najznámejšia nórska značka vyrábajúca svetre veľmi vysokej kvality. Okrem toho, že sú teplé, funkčné a útulné, sú tiež veľmi pekné!

Nóri milujú šport, najmä ten zimný, takže nie je prekvapením, že ich športové oblečenie je veľmi kvalitné. Veľmi obľúbené sú veci vyrobené z merino vlny. V Nórsku ich každý používa na bežecké lyžovanie (čo je zimný šport číslo 1). Merino vlna je tiež najlepšia na turistiku, pretože vás zahreje, keď je chladno, alebo vás ochladí, keď je príliš teplo a vždy vám poskytne pocit sucha. Jednou zo značiek populárnych v Nórsku pre merino vlnu je Kari Traa.

K tradičným suvenírom pre turistov patria aj sošky trollov. Trollovia sú neoddeliteľnou súčasťou škandinávskeho folklóru. Kedysi sa spájali so smolou a objavovali sa v temných príbehoch. Ich imidž sa však v poslednom čase mení na prívetivejší. Trollovia sú dnes vnímaní ako malé drzé stvorenia, ktoré sa ukrývajú v lesoch a horách. S

← Peniaze a meny (zoznam krajín)

K

Polárne oblasti   Európa  

Špicbergy, Škandinávia, Špicbergy (NOR), Nórsko


náročnosť

8 dní

Trvanie

4675
K

Európa  

Špicbergy, Škandinávia, Špicbergy (NOR), Nórsko


náročnosť

7 dní

Trvanie

2695 3850€

Predaj sa začína o

- dní - hod -min -sek

CESTOVATEĽSKÉ NOVINY

ZISTIŤ VIAC